Et fiyatları ithalatla ucuzlamaz!

Milliyet gazetesinden Güngör Uras, piyasaya sürülecek az miktardaki ucuz ithal etin, et sorununa çözüm değil çözümsüzlük getireceğini belirtti. Ucuz etin, ithal etle değil üretim artışıyla sağlanabileceğine işaret eden Uras, bugünkü yazısında et sektöründe yaşanan çarpıklığa dikkat çekti.

banner255
Et fiyatları ithalatla ucuzlamaz!
banner200

Et ve Süt Kurumu'nun et ithalatı için yaptığı ihalelere göndermede bulunan Uras, ithalatın biraz olsun fiyatları düşürürken yerli üreticiyi de üretimden soğuttuğunu belirtti.

İthalatın uzun vadede yerli üreticiyi üretimden caydırarak fiyatlarda kalıcı artışlara yol açacağını vurgulayan Uras'ın bugünkü yazısında ön plana çıkan başlıklar şöyle:

YERLİ ÜRETİCİ TERBİYE EDİLECEK!

"Bizde tarım ürünlerinde fiyatlar yükselince Ankara, ithalatla yerli üreticinin 'terbiye edilmesi'ni hedef alır. Ucuz ithal ürünler nedeniyle fiyatlar bir süre geriler ama ithalat yerli üreticiyi üretimden soğuttuğu için, üretim azalır. İthalat üretimi caydırarak fiyatlarda kalıcı artışa yol açar.

Et fiyatlarının artışının arkasında kalıcı ve de geçici nedenler var:

Kalıcı nedenler şunlar: Bizim hayvanlar dağda çayırda beslenmiyor. Çiftliklerde yemle besleniyor. Hayvancılıkta maliyetin yüzde 60'ını sanayi yemi teşkil ediyor. Sanayi yeminin hammaddesi ithal girdi. Döviz fiyatı artınca yem fiyatları, dolayısıyla hayvan maliyeti artıyor.

İTHALAT ÜRETİMİ CAYDIRIYOR!

İthalat kapısı bir açılıyor, bir kapanıyor. Bu durumda besiciler uzun vadeli olarak riske giremiyorlar. Üretimi artıramıyorlar.

Geçici neden şu: Kurban bayramı yaklaşırken, et fiyatlarında artış eğilimi başlayınca, besiciler kesime gidecek hayvanları bekletiyorlar. Arzda duraklama olunca, fiyatlar geçici süreyle de olsa yükselmeye başlıyor.

Et fiyatlarındaki artışın kalıcı ve geçici nedenleri iyi değerlendirmeden, piyasaya az miktarda ucuz et sürmek, et soruna çözüm değil çözümsüzlük getirir.

Devamlı karkas et ithal ederek halkın et talebini karşılayamayız. Ucuz et ancak üretim artışıyla mümkün olabilir."

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 6 yıl Önce

Türkiye'nin tam 3 günlük et tüketim miktarını piyasaya sürerek piyasa düzenlenemez. Eğer öyleyse hep beraber 3 gün süreyle et yemezsek sorun çözülür . Ülkenin dövizi de içeride kalır. Çok güzel tespitler. Tamamen katılıyorum

banner151

banner251