Enflasyonda, Merkez de “Patates” dedi

Merkez Bankası, patateste ilk dört aydaki fiyat artışının yüzde 80'lere yaklaştığını söyledi.

Enflasyonda, Merkez de “Patates” dedi
banner200
banner217

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Nisan Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu'na göre gıda fiyatlarındaki yukarı yönlü hareket devam etti.

Raporda, patates fiyatlarına vurgu yapılarak, “Patates fiyatlarındaki yükseliş eğilimi bu dönemde daha da güçlenmiş, bu üründe ilk dört aydaki fiyat artışı yüzde 80'lere yaklaşmıştır" dendi.

Gelişim raporunda şu ifadelere yer verildi: “Gıda fiyatlarındaki yukarı yönlü seyir sürmüştür. Bu dönemde gıda ve alkolsüz içecekler grubunda yıllık enflasyon 0,24 puan artarak yüzde 14,36 seviyesine ulaşmıştır. Alt kalemlerdeki görünüm bir önceki aya paralellik arz etmiştir. Yukarı yönlü seyirde yıllık enflasyonu yüzde 18,88'e ulaşan işlenmemiş gıda grubu fiyatları temel belirleyici olmuş, işlenmiş gıda yıllık enflasyonundaki yavaşlama eğilimi ise devam etmiştir.

Mevsimsellikten arındırılmış veriler yılın ilk dört ayında işlenmemiş gıda ürünleri fiyatlarında kayda değer artışlara işaret etmektedir. Bu dönemde aşırı yağış, sel ve don olayları özellikle sera ve açıkta yetişen bazı sebze ürünlerinin arzını olumsuz yönde etkilemiştir. Nisan ayı özelinde (mevsimsel etkilerden arındırılmış verilerle) taze meyve-sebze fiyatlarındaki artışlar sürmüş, kırmızı ette ise aylık fiyat artışları hız kesmekle birlikte devam etmiştir.


Patates fiyatlarındaki yükseliş eğilimi bu dönemde daha da güçlenmiş, bu üründe ilk dört aydaki fiyat artışı yüzde 80'lere yaklaşmıştır. İşlenmiş gıda grubunda ise buğday fiyatlarında son aylarda izlenen yatay seyre bağlı olarak ekmek ve tahıl ürünleri grubu fiyat artışları zayıf seyretmiştir. Diğer taraftan, ekmek ve tahıl dışı işlenmiş gıda grubundaki nispeten yüksek aylık fiyat artışları grup geneline yayılarak sürmüştür.

Gıda fiyatlarındaki bu olumsuz görünümün yemek hizmetleri fiyatlarına yansımaları sürmektedir. Bu çerçevede, tüketim sepetinin yaklaşık yüzde 30'unu oluşturan gıda ve yemek hizmetleri grubunun yıllık enflasyonu yüzde 14,31 oranına ulaşmış, gıda ve yemek hizmetleri hariç tüketici enflasyonu ise bir miktar yükselerek yüzde 5,13 olmuştur."


YORUM EKLE
banner151

banner251