Düşük hesaplıyorsak fazla şekeri nereye koyuyoruz?

Burdur Şeker Fabrikası Fabrika Müdürü Nurettin Örgül, pancar üreticisinin fabrikalarına yönelik 'polar düşük hesaplanıyor' iddialarına cevap verdi. Tarımdan Haber'e konuşan Örgül, "Poları düşük hesaplıyorsak fazla çıkan şekeri nereye koyuyoruz? Ürettiğimiz her bir gram şeker kayıt altında. Böyle bir şey olabilir mi?" tepkisinde bulundu.

banner255
Düşük hesaplıyorsak fazla şekeri nereye koyuyoruz?
banner200

ÖZEL HABER

Nurettin Örgül, önceki gün Denizli'nin Çardak ilçesine bağlı Beylerli Mahallesindeki pancar üreticisinin, CHP Milletvekili Gülizar Biçer Karaca'ya; 'Burdur Şeker Fabrikası'nda poların (şeker oranının) düşük hesaplandığı' yönündeki iddialarına cevap verdi.

Böyle bir iddianın gerçek olmasının mümkün olmadığının altını çizen Örgül, “Son iki yıla kadar böyle bir sorun yaşanmıyordu. Poların düşük çıkmasından dolayı da çiftçinin ciddi kayıpları oluyor. Bundan dolayı çiftçinin tepki göstermesini anlayabiliyorum. Fakat poların fabrika tarafından düşük hesaplandığı yönündeki iddiaları da kabul etmemiz mümkün değildir. Bu iddiayı doğru kabul edersek, üretilecek fazla şekeri nereye koyacağız? Fabrikada üretilen her bir gram şeker kayıt altında." dedi.

BÜTÜN FABRİKALARDA POLAR DÜŞÜK ÇIKIYOR

Poların sadece Burdur Şeker Fabrikası'nda düşük çıkmadığını dile getiren Örgül, “Fabrikamızın polar ortalaması 13.84. Çevre illerdeki fabrikalarda da benzer bir durum var. Örneğin Afyon Şeker Fabrikası'nın ortalaması 14.37, Ilgın Şeker Fabrikası'nın ortalaması 13.91, Susurluk Şeker Fabrikası'nın ortalaması 12.80 ve Uşak Şeker Fabrikası'nın ortalaması 14.56. Görüleceği üzere poların düşük çıkması sadece bize mahsus bir durum değil" diye konuştu. Fabrikada tahlillerin her saat başı kontrol edildiğini bildiren Örgül, itiraz eden üreticinin tahlilinin de yeniden yapıldığını söyledi.

10 BİN TON EKSİK ŞEKER ÜRETECEĞİZ

Bu kampanya döneminde Burdur Şeker Fabrikası'nda 497 bin ton pancar işleneceğini ifade eden Örgül, “70 bin ton şeker üretimi hedefliyorduk ancak poların düşmesinden dolayı 58-60 bin ton ancak üretebileceğiz" açıklamalarında bulundu.

Şeker pancarındaki poların düşük çıkmasının fabrikalardaki üretim maliyetlerini de artırdığını kaydeden Örgül, poların düşmesinin ana nedenin çiftçinin ürünlerinde suyu ve gübreyi bilinçsiz kullanmalarından ve iklim şartlarında yaşanan değişiklikten kaynaklandığını vurguladı.

İLGİLİ HABERLER

BİLİNÇSİZ GÜBRE KULLANIMI POLARI DÜŞÜRÜYOR

PANCAR ÜRETİCİSİNİN 'POLAR' TEPKİSİ!

367 BİN ÇİFTÇİ PANCARDAN ÇEKİLDİ!

PANCAR ÇİFTÇİSİ ENFLASYON MAĞDURU

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2019, 16:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
Şeker fabrikaları
Şeker fabrikaları - 5 yıl Önce

Pancarların polarlarını bılerek dusuk cıkarıyonuz nıyemı cıftcılerın emeklerıyle zarar ettırdıgınız fabrıkaları kar yapıyo gosterıyonuz nedenını soyleyım zarar ederse seker fabrıkaları ozellesecek sızde pancar uretıcılerınden kestıgınız polarları bak zarar etmıyoz kar edıyoz dıye gosterıyonuz uc kısının yapacagı ısı otuz kısıye yaptırıyonuz az yıyın mudur bey az bukadar ınsanın vabalını nasıl kaldıracaksınız hıc dusundunuzmu gercı benımkısıde laf bunları dusunen zaten yapmaz devam edın az bıle yapıyonuz sızınde neslınız tukenıyo az kaldı

polar
polar - 5 yıl Önce

Sahsim adina yaziyorum.ayni tarlamdan ayni anda kendim iki kamyon yukledim .her ikisininde polarlari farkli cikti.bu uygulamayı nasil acikliyacaklar.inanmiyorum çünkü gariban ciftcinin hakini yiyorlar .Çünkü bu ülkede aclari degil zenginleri doyuramiyoruz .bunlar haki hukuku bilmedikcede doyuramiyacagiz .zehri zikim olsun.

kota eksikliģi
kota eksikliģi - 5 yıl Önce

Bu sene kütahyada yagışlardan dolayı pancar üreticileri taahhütte bulunduğu kotaları tamamlayamıyor.dolayısıyla eksik ton başına 70tl ceza kapıda.bunda bir düzenleme olurmu acaba

şekerci
şekerci - 5 yıl Önce

vahit bey şeker sanayinin içinde olarak ben biliyorumki sizin dediğiniz söz konusu değil öyle bişey olabilirmi polarla çıkan şeker eşit çıkıyor. fazla şeker naylon fatura ilemi satılacak bu imkansız gerçekten bilmeden konuşuyorsunuz.

piyat tüşük
piyat tüşük - 5 yıl Önce


banner151

banner251