Canlı hayvan ithalatından kaygılıyız!

İçel Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Kemal Ilcay, Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi ve 56 veteriner hekim odasının Trabzon'da yaptığı değerlendirme toplantısı hakkında bilgi verdi.

Canlı hayvan ithalatından kaygılıyız!
banner200

İçel Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Kemal Ilcay, Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi ve 56 veteriner hekim odasının Trabzon'da yaptığı değerlendirme toplantısı hakkında bilgi verdi. Veteriner hekimlerin, uygulanan hayvancılık politikalarına yönelik kaygılarını dile getiren Ilcay, canlı hayvan ve hayvansal ürün ithalatının Türk hayvancılığına çok büyük zararlar verdiğini belirterek, "Yerli üretici haksız rekabet ile karşı karşıya bırakılmaktadır" dedi.

TUİK'in verilerine göre, Türkiye'de hayvan varlığı sayısının AB ülkeleri ile karşılaştırıldığında iyi durumda olduğunu dile getiren Ilcay, ancak verimlilik açısından sıkıntı bulunduğunu söyledi. Bundan dolayı hayvansal ürün üretiminin yetersiz kaldığını dile getiren Ilcay, “Hayvan kayıt sistemimiz sağlıklı işletilmediği için hayvan sayıları ile ilgili sağlıklı bir veri elde edilememektedir. Bu da hayvan ve hayvansal ürünlerin üretimi ile ilgili yanlış planlamalara neden olmaktadır. Canlı hayvan ve hayvansal ürün ithalatı, hayvancılığımıza çok büyük zararlar vermekte, yerli üretici haksız rekabet ile karşı karşıya bırakılmaktadır. Hayvancılığın gelişmesinin önündeki en büyük engellerden birisini oluşturmaktadır" dedi.


YORUM EKLE
banner151

banner251