ATB: Tarımda her zaman iş var

İşsizliğe çözüm arayışları sürerken tarım sektöründe işçi açığı var. ATB bu durumu tersine çevirecek önerileri rapor haline getirip hükümete sundu.

ATB: Tarımda her zaman iş var
banner200

Türkiye'de bir taraftan işsizlik oranı düşürülmeye çalışılırken, tarım sektöründe işçi bulunamaması kafaları karıştırıyor. Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, istihdamın beşte birinin gerçekleştiği tarım sektöründe daha çok kişiye iş imkanı sunulabileceğini söyledi. Yatırımcının çok işçi çalıştırabileceği işlerden imtina ettiğini anlatan ATB Başkanı Çandır, "Personel sayısı 50 kişiyi aşınca kreş yapma ve doktor zorunluluğu geliyor. Tarım sektörü buna hazır değil" dedi.

YILLIK 60 BİN LİRA

Antalya'nın aradığı tarım işçisiyle, Türkiye'deki yaygın olan mevsimlik işçi arasındaki farka dikkat çeken Çandır, Antalya'da sürekli istihdam edilecek tarım işçisi arandığını söyledi. Çandır, "4 kişilik bir aile kişi başı en az asgari ücret kazanıyor. Yıllık gelir 50-60 bin lirayı buluyor. Kira ve elektrik parası ödemiyor. Yılda en fazla 8 ay çalışıyor. Bu imkanlara karşın işçi bulunamıyor" diye konuştu. Çandır, Antalya Tarım Konseyi olarak hazırladıkları raporları hükümete sunduklarını kaydetti.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251