Artan gıda fiyatlarına karşı 8 ayaklı bir çalışma başlatıldı

Ekonomi yönetimi, Merkez Bankası'nın Türkiye'de enflasyonun önemli etkenleri arasında gösterdiği gıda fiyatları konusunda 8 ayaklı bir çalışma başlattı. Sabah'ın haberine göre, gıda fiyatlarındaki artışı önlemek için atılacak adımlar şunlar:

banner255
Artan gıda fiyatlarına karşı 8 ayaklı bir çalışma başlatıldı
banner200

KOMİTE GÜÇLENECEK: Merkez Bankası ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gibi kurumların katılımıyla oluşturulan Gıda Komitesi fiyatları inceleyerek, tıkanıkları tespit edecek. Komite çözüme yönelik adımlar atacak.

ARACILAR AZALACAK: Fiyatları artıran pazarlama zincirindeki halka sayısı azaltılacak.Küçük üreticilerin birleşmeleri için kredi desteği, hal sisteminde komisyonculuğun organize edilmesi ve lojistik faaliyetler konusunda düzenlemeler yapılacak.

ZİNCİR İZLENECEK: Çiftçi kayıt sistemindeki tüm veriler hal kayıt sistemine entegre ediliyor. Çiftçiden markete kadar tüm zincir dijital ortamda anlık takip edilecek. Stok takibi yapılacak. Fiyat artışı yaşanan ürünlere karşı ithalat da dahil tedbirler yaşama geçirilecek.

DENETİM ARTIYOR: En küçük köyde bile tarım-hayvancılık elektronik sistemde takip edilecek. Sahadaki özel eğitimli personel sayısı artırılacak.

BÜYÜK DESTEK: Hayvancılığın yaygınlaşması için "Haydi köyümüze dönelim" kampanyası başlatılacak. Girdi maliyetlerinin aşağı çekilmesi için çalışma yapılacak.

ESK VE TİGEM GÜCÜ: Kırmızı et piyasasını Et ve Süt Kurumu (ESK) regüle edecek. TİGEM de bu konuda çalışma başlatacak.

ÜRÜN BORSASI: Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) depo işinden çıkacak. Fındık ve diğer ürünler için devlet kağıdı alınacak, TMO bu kağıtları alıp satarak piyasaya müdahale edecek.

YORUM EKLE
banner151

banner251