Amerika’da gıda fiyatları

ABD Pazar- market fiyatları, organik ürün fiyatları nedir? Bu ürünleri alanlar ne kadar kazanıyor?

Amerika’da gıda fiyatları
banner200
banner217

Merkez Bankasının enflasyon için gıda fiyatlarından yakınması… Son günlerde patates fiyatlarının 5 TL'yi görmesi…. Hepsinden de öte, Türkiye'deki gıda fiyatlarının son bir yılda yüzde 127 zamlanması gıda tartışmalarını gündemimizden düşürmüyor.

Ekonomi üzerine yazdığı yazıları ile tanıdığımız Güngör Uras, ABD Pazar- market fiyatları, organik ürün fiyatları ve bu ürünleri alanların gelirleri üzerine bir yazı kaleme aldı. Milliyet yazarı Güngör Uras'ın işte o yazısı:

PAZAR OLA NEW YORK!

Türkiye'de gıda fiyatları tırmandıkça tırmandı. Patatesin kilosu 5 TL'yi gördü. Ben de 'Türkiye'ye dönerken patates mi götürsem...' diyerek New York'ta pazara uğradım. Burada patatesin kilosu 2 dolar. Organikse fiyat 6 dolara çıkıyor. Türkiye'de patatesin 3.5 TL'ye düştüğünü öğrenince almaktan vazgeçtim. New York'ta elmanın kilosu 3 dolar, organik dana kıymanın kilosu 20 dolar. Tabii burada bir polisin yılda 69 bin dolar, öğretmenin en az 50 bin dolar kazandığını unutmamak lazım

Türkiye'de son günlerde bolca patates muhabbeti yapılıyor... Malum, patatesin kilosu 5 TL'yi gördü. New Yok'tan dönerken 'acaba Türkiye'ye patates mi götürsem?' diyerek, geçen cumartesi, Union Square'deki üretici pazarına gittim.

Patates ve soğanın kilosu 2 dolardı. (New York'ta fiyatlar kilogram ile değil pound - lb - ile... Bu yazıdaki fiyatlar kiloya dönüştürülmüş fiyatlar.)

Organik patatesin kilosu 6 dolara, Alman türü patatesinki 3 dolara satılıyordu. Türkiye'yi telefonla aradım. Cumartesi günü bizim semt pazarında patates 3.5 TL'den satılıyormuş... New York pazarından patates almaktan vazgeçtim.

Üreticiden tüketiciye

New York'ta değişik semtlerde değişik günlerde kurulan 40 tane sebze ve meyve pazarı var. New York pazarlarının bizimkilerden farkı, bu pazarlarda sadece üreticilerin kendi ürettikleri ürünlerini satabilmeleri... Yeni al - sat yok. Pazarlarda balık, et, süt, peynir, bakliyat, ekmek, reçel, bal, sebze, meyve ve çiçek var.

Üreticilerin New York'un 200 - 400 kilometre çevresinde çiftliklerinin olması, genetiği değiştirilmiş üretim yapmaması şartı aranıyor. Böylece New York çevresindeki tarım alanlarının yeşilinin korunması, tarım üretimi yapanların tarımdan kopmamaları hedef alınıyor.

Soğuk geçen kış dönemi sonunda her ürün pazara çıkamadı ama cumartesi pazarı bayağı kalabalıktı.

Ertesi gün anneler günü olduğu için pazar yeri çiçek, saksı çiçek ve fide doluydu.

Sayın okuyucularıma pazar fiyatlarından örnekler vereyim:

- Serbest gezen tavuk yumurtasının 12 adedi 8 dolar.

- Sıradan elmanın kilosu 3 dolar.

- Ispanağın kilosu 5 dolar.

- Pırasanın kilosu 4 dolar.

Pazarın hemen karşısında, Whole Foods zincirinin mağazası var. Whole Foods mağazaları organik, genetiği oynanmamış ürün satmakla ün yaptı. Ürün kalitesi iyidir ama fiyatları yüksekçedir.

Kıymanın kilosu 20 dolar

Whole Foods'ta koca kafalı bir sap Bayrampaşa enginarı 6 dolardı. İthal şeftalinin kilosu da 6 dolardı. Patlıcanın kilosu 4 dolar, havucunki 3 dolardı. Domatesin cinsine göre kilosu 3 dolar ile 4 dolar arasındaydı.

Yeni Zelanda kuzusundan pirzolanın kilosu 34 dolara, bütün kuzu butunun kilosu 20 dolara, dana kıymanın kilosu 20 dolara satılıyordu.

Dean & Deluca'da ise her ürünün en kalitelisi satılıyor. Fiyatlar Whole Foods fiyatlarının da üzerinde. Taze baklanın kilosu 12 dolar. Kabuklu yeşil bezelye 10 dolar. Domates 4 dolar. Kiraz 14 dolar, yeşil üzüm 6 dolar.

Genelde bu fiyatlar yüksek... Ama neye göre yüksek? ABD'deki toplam 320 milyon nüfusun 20 milyonu New York'ta yaşıyor. New York'ta yıllık ortalama aile geliri (aileler ortalama 2.6 kişiden oluşuyor) 58 bin dolar. New York'ta asgari saat ücreti 8.75 dolar. Bir polis memurunun yıllık geliri 69 bin dolar. Öğretmenin 50 bin - 63 bin dolar arası. Üniversite hocasının ise 180 bin dolar.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Amerika'da dana kıyma 20 Usd
Amerika'da dana kıyma 20 Usd - 4 yıl Önce

Türkiyede kıyma et 40 TL kg
Amerikada kıyma et 20 Usd kg = 65 TL

Türkiyede ortalama memur maaşı yıllık 25 Bin TL
Amerikada ortalama memur (örn. Öğretmen) maaşı yıllık 50 Bin Usd = 160 Bin TL
BİRDE BÖYLE HESAPLA...

Üzücü
Üzücü - 4 yıl Önce

Kemal beye katılmıyorum cünkü orda kazanılan parayla dünyanın heryerinde rahat yasarsınız ama burda kazanılan parayla bu ülkede zor yaşanıyor

yalannnn
yalannnn - 3 yıl Önce

abd de etin kilosu 4-5 dolar arası eyaletlere göre kuruş oynar dolar değil.ülkedeki koyun sürüsü uyanmasın diye bilinçli yapılıyor bu ve benzeri haberler

hesap farklı
hesap farklı - 4 yıl Önce

amerikadaki fiyatları türk parasına çevirerek hesap yaparsanız en büyük hataya düşerseniz. .. çünki adamlar orada dolar kazanıyor.. dolar harcıyor.. kısaca hesap yaparsak türkiyede asgari ücret 1300 tl kira 1200 -1500 den başlar yiyecek olarak taş alacak para bile kalmaz ... 8,75 dolar saat ücret aylık 1900 dolar + bahşiş bahşiş kültürü amarikada zorunlu gibi bişeydir.. 1900 dolar /20 dolar et fiyatı desek 95 kilo kıyma --- türkiyede 1300/40=32 kilo kıyma alabilirsiniz... en basit hesap...

turkiyeyle hemen kafa kafaya
turkiyeyle hemen kafa kafaya - 5 yıl Önce

Guneydoguda bir insan 1500tl alirsa amerikaya gore 10000tl almis olur niye mesala diyeceksiniz domates2 lira patlican 2 lira havuc 1 lira patates 1 lira uzum 2 lira yani tas patlasin o kadar hepsi 8 lira yapiyor amerikana gore bunlar biliyormusun ne kadar yapiyor toplam 65 70 lira para yapiyor ayni

İroni mi yapıyorsun kardeşim?
İroni mi yapıyorsun kardeşim? - 4 yıl Önce

Adam Türkiye ye patates getirmeyi planlamış! Sendeki kafayı kuşa taksan ters bile uçamaz. Şöyle cahil ve şükürsüz insanların yazılarını yayınlamayın.

şükürsüz insan
şükürsüz insan - 3 yıl Önce

Azıcık şükredin kardeşim.. benzin sende 5.15, adamda 1 dolar, doğalgaza 3 kat fazla ödüyorsun, o yılda 110 kilo et tüketiyor (midede yer kalsa daha yiyecek), sen 25 kilo.. Olsun, şükredin.. :)

- 3 yıl Önce

Adam newyorktaki fiyatları söylemiş diğer eyaletleri hiç karıştırmamış newyork en kalabalık eyaleti olmasından dolayı pahalıdır dünyanın her ülkesinde böyledir en kalabalık şehir en pahalı yerdir


banner151

banner251