Agroexpo 13. Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı başladı

Türkiye'nin en büyük, Avrupa'nın ilk dört büyük tarım fuarından biri olan Agroexpo 13. Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı, Fuar İzmir'de açıldı.

Agroexpo 13. Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı başladı
banner200

Fuarın açılışına Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, İrlanda, Kosova, Romanya, Sırbistan, Sudan, Katar, Ürdün, Rusya, Nijerya, Bulgaristan, Azerbaycan ülkelerinin bakanları ve üst düzey yetkilileri ile İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ve çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

Tan; “11 ayda 20'den fazla ülke ziyaret ettik.”

Tire Belediyesi folklor ekibinin gösterileriyle başlayan törende açılış konuşmasını yapan Orion Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Tan, 1 – 4 Şubat 2018 tarihlerinde fuar süresince yerli ve yabancı firmaların 60 ülkeden 300 bin ziyaretçi ile buluşmasını hedeflediklerini belirtti.

BAKAN FAKIBABA; “Kırsal kalkınmada bir devrim yaşayacağız. Bu devrimi de İzmir'den başlatacağız”

Açılışta yaptığı konuşmada tarım sektörünün günümüzde bilim ve teknoloji ile gelişim gösterdiğini belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, “Kırsal kalkınmada bir devrim yaşayacağız. Bu devrimi de İzmir'den başlatacağız” dedi.

“HEDEFİMİZ 150 MİLYON DOLAR KATKI”

Tarım sektöründe hangi destek verilirse verilsin çiftçinin bilgiyle donatılması ile ancak hedefe ulaşılabileceğini ifade eden Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Hedefimiz önümüzdeki yıllarda birkaç milyon çiftçimizi bu fuarlarla buluşturmak olacak. Dünya nüfusu her yıl 67 milyon civarında artış gösteriyor, bu da bir talep yaratıyor. Böylece ülkelerin tüketim alışkanlıkları değişiyor ve et süt talebi tarımın önemini daha da artırıyor. Gıdaya ihtiyaç arttıkça, gıda güvencesinin önemi fark edilecek ve ortak akıl oluşturarak tarımın önemi konusunda toplumda bir bilinç yaratarak sektörlerini yükseltecek.” ifadelerini kullandı.

“ÇİFTÇİLER ÖRGÜTLENMELİ”

Ülkenin kalkınması açısından çiftçilerin birlikte hareket etmesi gerektiğine vurgu yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Kırsal kalkınma yerelde kalkınma İzmir modeli adını verdiğimiz bir dizi çalışma ile İzmir tarımının gelişmesini sağlamak üzere yola çıktık ve büyük mesafeler aldık. İzmir tarım ve hayvancılığını büyüttük. Küçük Menderes'i sütün merkezi yaptık. Türkiye'de ilk defa İBB'de kırsal kalkınma daire başkanlığını kurduk ve çalışmalarımızla birlikte çiftçilerimizin örgütlenmesini sağlamaya çalıştık. Çiftçimiz örgütlü olmazsa başarılı olması mümkün değildir. Bunu sağlayabilmesi için de mutlaka örgütlenmelidir. Ülkemizin kalkınmasın da bu fuarın bir kaldıraç olmasını diliyorum” dedi.

REKOR ZİYARETÇİ

Fuarın ilk günü olmasına rağmen Agroexpo'ya 68.00 rekor ziyaretçi katılımı ile 600'ü aşkın yerli-yabancı iş insanı ikili görüşmelere katılım gerçekleşti

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251