54 bin ton karkas et ithal edilecek!

Et ve Süt Kurumu'nun kamuoyuna duyurmadan yaptığı ve tepki çeken et ithalatı ihalelerinin ardından yeni ithalatlar için de yetkilendirileceği ortaya çıktı.

banner255
54 bin ton karkas et ithal edilecek!
banner200

Dünya gazetesinden Ali Ekber Yıldırım'ın haberine göre kırmızı et sektörü temsilcilerinin katılımı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda yapılan toplantıda artan et fiyatlarına karşı 54 bin ton et ithalatı için ESK'nın yetkilendirilmesine karar kılındı. Toplantıda alınan kararlar sadece karkas et ithalatı ile sınırlı olmayıp, besilik hayvan ithalatı da kolaylaştırılacak.

Dünya gazetesinde Ali Ekber Yıldırım imzasıyla yayınlanan haberde, et fiyatlarına karşı alınacak önlemler için Bakanlıkta yapılan özel toplantının içeriği ile ilgili önemli bilgilere yer verildi.

'Et ve Süt Kurumu 54 bin ton karkas et ithal edecek' başlığı ile verilen haberde öne çıkan satırbaşları şöyle:

ESK 54 BİN TON ET İTHALATI İÇİN YETKİLENDİRİLECEK

“Kırmızı et fiyatındaki artış bir kez daha karkas et ithalatını gündeme getirdi. Zamanında gerekli önlemleri almayan Hükümet,kurban bayramı öncesinde Et ve Süt Kurumu'na Bakanlar Kurulu Kararı ile 54 bin ton karkas et ithalat yetkisi verecek. Ayrıca, devam eden besilik hayvan ithalatı kolaylaştırılacak. Küçükbaş hayvan eti tüketimini artırıcı önlemler alınacak.

Yerli besiciler ve besilik hayvan ithal edenler karkas et ithalatına karşı çıkarken, et sanayicileri ithalat konusunda ikiye bölündü. Bazı sanayiciler karkas et ithalatı için sadece Et ve Süt Kurumu'na değil,kendilerine de izin verilmesini, gümrük vergisinin düşürülmesini istiyor. Bazı sanayiciler ise, karkas et yerine besilik dana ithalatının artarak devam etmesini istiyor. Besilik danaların 7-8 ay Türkiye'de besleneceği için ülkeye katma değer açıcından daha yararlı olacağını savunan sanayiciler yerli besiciliğin yok edilmemesi gerektiğini ifade ediyor.

BAKAN, 'İTHALATIN ÖNÜ AÇILIRSA ÜRETİCİ ZARAR GÖRÜR DEMİŞTİ'

Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker geçen Cuma gazetecilerle sohbetinde kurbanlık sıkıntısı olmadığını ve sık sık ithalatın önünün açılması halinde üreticinin zarar göreceğini söyledi. Bu açıklamadan sadece 3 gün sonra bakanlıkta yapılan toplantıdan ithalat kararı çıktı.

BESİLİK DANA İTHALATI KOLAYLAŞACAK

Bakanlık ilk etapta besilik dana ithalatını kolaylaştırarak daha çok ithalat yapılmasını sağlayacak. Bakanlık besilik dana ithalatını geçen yıl Ekim ayında açtı. Ancak belli koşullar getirdi. İşletmesinde 100 besi danası olanlara 40 dana ithalat etme hakkı tanındı. Belli büyüklükteki işletmeler dışında ithalat yapan olmadı. Bu kez 100 hayvanı olana 100 hayvan ithal hakkı tanındı. Geçtiğimiz aylarda kota kaldırılarak, kesimhanelerle sözleşme yapmak kaydıyla ithalat izni verildi. Bu kapsamda Ekim 2014'ten bu yana 200 bin besi danası ithalatına izin verildi. Bunun 160 bini ülkeye girdi. Ancak, ithal edilen besilik danaların kesime hazır hale gelmesi için 7-8 ay beslenmesi gerekiyor. Bu hayvanların bir bölümü kurban bayramı öncesi kesime hazır hale gelecek.

KARKAS ET İTHAL EDİLECEK

Hükümet, fiyatı düşürmek için ikinci bir önlem olarak Et ve Süt Kurumu aracılığıyla karkas et ithal edecek. Bu amaçla Kurum'dan görevli teknik heyet ithalat yapılabilecek ülkelerde incelemeler yapıyor. DÜNYA'nın edindiği bilgiye göre gümrüksüz olarak 54 bin ton karkas et ithalatı için Et ve Süt Kurumu'na kararname ile yetki verilecek. Kurum, piyasayı düzenlemek için bu ithalatı aşamalı olarak yapacak. Amaç, kurban bayramı öncesinde kırmızı et fiyatını kontrol altına almak. Bayramda kurban kesimi nedeniyle et arzı artacağı için fiyatın düşmesi bekleniyor. Kurban Bayramı sonrasında 1-2 ay et talebinde ciddi düşüş yaşanıyor. Et ve Süt Kurumu'na sıfır gümrükle verilecek ithalat yetkisi, özel sektöre verilirse 2010'da olduğu gibi çok sayıda besicinin sektörden çekilmesine yol açacak. Ancak, bu yetki sadece Et ve Süt Kurumu'nda kalırsa kurban öncesi fiyatlar psikolojik olarak bir miktar düşürülmesi hedefleniyor.

KÜÇÜKBAŞ HAYVAN ETİ TEŞVİK EDİLECEK

Hükümetin kırmızı et fiyatını düşürmek için alacağı bir başka önlem ise küçükbaş yani koyun, oğlak,kuzu eti tüketimini artırmak. Türkiye'de 1 milyon tonun üzerindeki kırmızı et tüketiminin sadece 100 bin tonu küçükbaş hayvan eti. Bu, toplam tüketimin yüzde 10'u bile değil. Bu oran yüzde 20-25'e çıkarılması halinde kırmızı et fiyatının dengelenmesi bekleniyor. Bu nedenle küçükbaş hayvan eti tüketiminin artırılması teşvik edilecek. Et ve Süt Kurumu'nun küçükbaş hayvan kesimini yaygınlaştırması ve tüketiciye ulaştırılması konusunda daha yoğun çalışacak.

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 6 yıl Önce

26 tlden haywan aldirdiniz bize simdi ithal karkas etsokup bica 22 ye indirim ureticinin kazanmasinimi bekliyosunun yapmayin kompile zarar tuczari bitirip yolunuza bakicaksaniz dicek bir kelime yok...

- 6 yıl Önce

Kesinlikle üretici görür lütven ital getiremeyin küçük işletmeler biter tüm yetkili bakanlıklara duyuruyorum saygılarımla iyi düşünün biz besiciler biteriz ete hayır nesilin danaya evet

- 6 yıl Önce

Yaziklar olsun diyecek bişe yok büyüklerimiz bizi bitirebilmek için ellerinden geleni yapiyor. Allah yaniniza brakmasin bunlari kendi ülkende üretilen hayvani brakip başka ülkeye yöneliyorsunuz.

et
et - 6 yıl Önce

27 milyona et kesiliyor peki istanbulda etin fiyati kaç para haberin varmı bunu siz istediniz üreticinin tüketicinin onu soyle

- 6 yıl Önce

Selamınaleykum Say'ın yetkililer çözüm arıyorsunuz evet Anladık ama yanliş Çözümler yapmıyorsunuz bakin bence bu artiş ithalin pisliği daha önceden ithalat yapmiyaydınız şimdi türküye ithal edecek konumdaydı ithal etiniz Milet biraktı hayvancılığı o yuzden fiyatlar arti tam para ediyor halkın ürünü canlanacak konumda yine ithalat bence yanliş politika ak parti çok şey yaptı ama hayvancığı yanliş yönetiyor hayvan para edecekti üretim artsin kendi kendini ferenler çoğaldikça bugün ithal ederseniz bu işi yapacak kimseyi bulamasınız iyi duşunun

her zaman olan bu zaten
her zaman olan bu zaten - 6 yıl Önce

evet her zaman olan bu.. yine zenginin ekmeği yağlanıyor arkadaşın söylediği gibi 26 dan aldık hayvanları 50 tl yem 22 tl kesim! ne olur sizce ..... şu an yaşanan sıkıntılar 3-4 sene önce yapılan hatanın hatanın ürünüdür çözüm bulun kardeşim çözüm... anlık çözümler değil kalıcı çözümler bulun bulamıyorsanız öneri sayfası açın bölge bölge gerekirse il il öneri sayfaları açın bu hayvancı çalışıyor kardeşim avrupadaki gibi 6 saat değil 24 saat çalışıyor... zamanında yapın yapıyorsanız müdahalenizi keyfe keder bırakıpta sonraa...........

- 6 yıl Önce

hükümeti desteliyorum sizin et tüccarlarin yüzünden kimse et yiyemiyek beter olun

şikayet
şikayet - 6 yıl Önce

10 milyon köylü kazanıcak diye 70 milyon vadandaş et yemiycek mi avrupada et kaç para yazık bize

banner151

banner251