Şeker Fabrikasına taşınma izni çıktı!

Adapazarı Şeker Fabrikası'nın Afyon Karahisar'a taşınması talebini değerlendiren Şeker Kurulu'ndan oy çokluğu ile onay çıktı.

Şeker Fabrikasına taşınma izni çıktı!
banner282

1953'te kurulan Adapazarı Şeker Fabrikası, Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi (APEK) tarafından 2005 yılında Özelleştirme İdaresinden satın alındı. Fabrika, APEK'in kredi borcu ödememesi sebebiyle 2013 Eylül ayında Bank Asya'ya devredilmiş, fabrikayı 1 yıl işleten Bank Asya 2013 Eylül'ünde 182 Milyon TL karşılığında Ülker Grubuna ait Yıldız Holding'e satmıştı.

OY ÇOKLUĞUYLA KARAR

Yıldız Holding, fabrikanın Afyon Karahisar'a taşınması için bu yılın Nisan ayında Türkiye Şeker Kurumu'na başvurmuştu. Türkiye Şeker Kurumu bünyesinde piyasa düzenlemeleri yapan Şeker Kurulu geçtiğimiz günlerde Adapazarı Şeker Fabrikası için yapılan başvuruyu değerlendirdi. Kurulda yer alan PANKOBİRLİK temsilcilerinin hayır oyuna rağmen, fabrikanın Afyon Karahisar'a taşınması için oy çokluğuyla onay çıktı. PANKOBİRLİK'in kararı yargıya taşıyacağı öğrenildi.

550 DÖNÜMLÜK ARAZİ

Böylece Türkiye'de ilk kez bir şeker fabrikasının başka bir ile taşınmasına izin çıkarken, gözler Adapazarı Şeker Fabrikasının arazisine çevrilecek. Adapazarı ve Serdivan ilçeleri arasında kalan yaklaşık 550 dönümlük arazi Sakarya'nın en değerli arazilerinin başında geliyor. Yıldız Holding'in fabrikayı taşıdıktan sonra buraya otel ve konut projesi yapması öngörülüyor.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2019, 00:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
- 6 yıl Önce

Vay be. Hadi bos arazi ustunden yaptiginiz ranti anladik,gorduk. Kurulmus koca tesisi rant icin tasimak nedir ya. Istanbul Bogazinin suyunu bosaltip imara acarlar geyiginin gercege donusmesinden korkmaya basladim.

dogru karar
dogru karar - 6 yıl Önce

dogru bır karar alınmıs adapazarı seker fabrıkasına adapazarı ve koylerınden kacton pancar alınıyor aslında eskısehıre cıftelere alınması lazım fabrıkanın ısledıgı pancarın cıfteler emırdag alpu dan temın edılıyor naklıye sorunu yuzunden fabrıka eskısehır cıftelere tasınması daha uygun olacaktır

- 6 yıl Önce

Ahmat AYA oturup kina yaksin simdi fabrikanin batmasina sebep oldugu ivin binlerce ciftcinin ahini ahirette nasil oder bilinmez

Bu tepki niye
Bu tepki niye - 6 yıl Önce

Arkadaşlar ben epey bir zamandır bu kurumda çalışıyorum bahsedilen fabrika T.Ş.F.AŞ. tarafından idare edilirken %14 digestion baz olduğu için fabrika kendi pancarını temin ediyordu şidi o fabrika panacarını Eskişehir Afyon ve Ilgın fabrikalarının interlandından temin ediyor taşınması gayet normalde önemli olan bu fabrikanın şirkette olduğu gibi münavebeye azamı dikkati göstermesidir yoksa hem kendi hemde eskişehir afyon ve ılgın fabrikalarınında gerek nematod gerek körlüto gerekse rizomanya ile ipini çeeker 5-10 sene sonra kendi ile diyer fabrikalrında ruhuna fatiha denir selamlar