Hayvancılık verileri çarpıtılıyor!

Türkiye'de hayvancılık verilerinin çarpıtıldığı ortaya çıktı. Dünya gazetesi tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, bugünkü yazısında Türkiye'nin sürekli tartışma konusu olan hayvancılık verileri ile ilgili çarpıcı iddialarda bulundu.

banner255
Hayvancılık verileri çarpıtılıyor!
banner200

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Numan Akman'ın hayvancılık istatistiklerini mercek altına alarak incelediğini bildiren Yıldırım, “Hayvan sayısında, et ve süt üretimine kadar verilerin nasıl çarpıtıldığını kanıtladı" dedi.

2009-2014 YILLARI ARASINDA RAKAMLAR PATLADI

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Türkiye'de 1991-2014 yılları arasındaki 23 dönemin;16'sında manda, 13'ünde sığır, 17'sinde keçi ve 14'ünde koyun varlığının azaldığını hatırlatan Yıldırım, ancak 2009-2014 yılları arasındaki 5 dönemde ise bütün türlerde arka arkaya ve çoğu yüksek değerli artışlar yaşandığına dikkat çekti.

Hayvan varlığı sayısında 1991-2014 yılları arasında meydana gelen artışların, mandada yüzde 91,2'si, sığırda yüzde 73'ü, keçide yüzde 97,6'sı ve koyunda yüzde 86,2'sinin 2009-2014 yılları arasında gerçekleştiğinin altını çizen Yıldırım, bu rakamların olağan bir durum olmadığının altını çizdi.

RAKAMLAR ARTIŞI DOĞRULAMIYOR

“Hayvan sayısının bu denli hızlı artması için ne olması beklenir?" diye soran Yıldırım, şunları kaydetti: “Doğumlarda ikizlik oranının artması gerekir. Sığır ve mandada ikizlik oranı zaten düşüktür. Bununla açıklanamaz. Ölüm oranı iyice düşerse hayvan sayısı artabilir, ama bunun için herhangi bir neden yok. Doğuranların oranı artarsa hayvan sayısı artar. Bir yılda bu düzeyde artış sağlayacak kadar olması mümkün değil. Kesilen hayvan sayısı iyice azalırsa hayvan sayısı artar. O zaman da et üretimi düşer. Bu dönemde et üretimi düşmediği gibi ciddi olarak arttı. Dolayısıyla hayvan sayısını bu kadar artıracak bir neden görülmüyor"

Durumu rakamlarla özetleyen Yıldırım, “Prof. Dr. Numan Akman'ın yaptığı değerlendirmede hayvancılık istatistiklerinin aslında bilinçli olarak çarpıtıldığı sonucu çıkıyor. Kaldı ki, et ve süt üretim verilerine bakıldığında bu gerçeği daha net görmek mümkün" dedi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2019, 00:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
hayali manda
hayali manda - 5 yıl Önce

Döl ve sut verimi en dusuk mandaya ve malagina toplam 1100 tl desdek verirse bakanlik dogu illerimizde basda olmak uzere bence hayali manda sayisi cok yuksek

Hayali hayvan üzerinden vurgun
Hayali hayvan üzerinden vurgun - 5 yıl Önce

Birlikler üzerinden hayvan başına destekleme verilerini kontrol edin sayının neden artığının nedenlerini görebilirsiniz! Hayvan varlığının 2 ile çarpıldığını söylemek abartı olmaz!

hayvancılık
hayvancılık - 5 yıl Önce

Desteklere iyi kontrol edin ve desteği 5-6 kalemden süt ve et'e verin gerçek hayvan sayısı ortaya çıkar.

- 5 yıl Önce

Bende 95 koyun var listede 280 görünüyor gerisini siz düşünün

Veteriner hekimlerin başarısı
Veteriner hekimlerin başarısı - 5 yıl Önce

Veteriner hekim sayısının artarak sahada tohumlama tedavi zamanında yapması üretimi arttırur

banner151

banner251