" />

Zirai mücadelede biyoteknik yöntem

Erzurum Uzundere, Tortum, Oltu ve İspir İlçelerinde, İl ve İlçe Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüklerince yürütülen "Entegre Mücadele Projesi" kapsamında meyve zararlılarında kimyasal yerine biyoteknik yöntem ile mücadele başlatıldı.


Zirai mücadelede biyoteknik yöntem
banner200

Erzurum Uzundere, Tortum, Oltu ve İspir İlçelerinde, İl Ve İlçe Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüklerince yürütülen "Entegre Mücadele Projesi" kapsamında domateste zarar yapan domates güvesi mücadelesinin başarıyla yapılabilmesi için monitör amaçlı domates güvesi feromen ve tuzakları domates seralarına, kirazın ana zararlısı olan kiraz sineği mücadelesinin başarıyla yapılabilmesi için monitör amaçlı sarı yapışkan tuzaklar kiraz bahçelerine yerleştirildi. Elmanın ana zararlısı olan elma iç kurdu mücadelesinin başarıyla yapılabilmesi için de monitör amaçlı elma iç kurdu tuzak ve feromonler elma bahçelerine asıldı.

Tuzak asma çalışmalarına İl ve İlçe Müdürleri de katıldı. Tuzak asma çalışmalarında üreticilere; bölgede zirai ilaç kalıntısından uzak, sağlıklı gıda üretimi, tuzak ve feromonlerin üretim ve verimlilik üzerine olan etkileri, zararlılara kaşı güvenilir mücadele yöntemleri ile zarar görmeyen ve yine üzerinde zararlı barındırmayan ve de ilaç kalıntısı içermeyen ürünler elde etmenin önemi anlatıldı.

YORUM EKLE
banner151

banner251