Ziraatçiler Tarım Orman Şurası Eylem planını nasıl değerlendirdi?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından açıklanan Tarım Orman Şurası Eylem Planını ziraatçiler nasıl değerlendirdi? Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Başkanı Fehmi Kiraz, konuyla ilgili olarak kapsamlı bir değerlendirme yaptı.

banner255
Ziraatçiler Tarım Orman Şurası Eylem planını nasıl değerlendirdi?
banner200

Tarım sektörü, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından açıklanan Tarım Orman Şurası eylem planlarının yansımalarına ve yeni uygulamalara odaklandı.

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Fehmi Kiraz, Tarım Orman Şurası kararlarının yol haritası niteliğindeki eylem planlarına ilişkin değerlendirmede bulundu. Sözleşmeli üretimin geliştirilmesini gerekli gördüklerini belirten Kiraz, bu modelle özel sektörün ve sanayinin çiftçiyle bir araya getirileceğini söyledi.

Kiraz, modelin belediyeler ve kooperatifler ile çiftçilerin bir araya getirilerek de uygulanabileceğine işaret ederek, "Örneğin özel sektör kendisine 2 bin çiftçi belirleyecek ve onların domatesini zarar etmeyeceği fiyattan alacak. Bu kapsamda uygulanacak girdi finansmanı modeliyle tohum, gübre, mazot, yem ya da avans gibi ihtiyaçlar, kooperatif ya da özel sektör sanayi kuruluşu tarafından karşılanacak. En son ürün bedelinden de bu girdiler düşecek. Çiftçi de girdi maliyetleriyle uğraşmadan, önden masraf yapmamış olacak. Böylece girdiler daha ucuza temin edilebilecek. Sanayi kuruluşu, çiftçiye önden avans da dağıtabiliyor." dedi.

Eylem planları kapsamında öngörülen "tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgeleri"nin de önem taşıdığını ifade eden Kiraz, aynı sanayi bölgesi içinde bir gıda sanayisine dönük tüm girdi ürünlerinin temin edilebileceğini bildirdi. Kiraz, bölgedeki hayvansal ve bitkisel üretimin de o sanayi bölgesinin taleplerine göre şekilleneceğini dile getirdi.

TÜRKİYE'DE DAMIZLIK DÜVE SIKINTISI VAR 

Türkiye'de damızlık düve sıkıntısı olduğunu, 2 milyon damızlık düvenin daha sektöre dahil edilmesi gerektiğini belirten Kiraz, kırmızı et açığının ancak bu üretimin sağlanmasıyla kapanabileceğini söyledi. Kiraz, bu nedenle damızlık düve üretim merkezlerinin kurulmasını desteklediklerini ifade ederek diğer ülkelere göre yüksek olan buzağı ölümlerinin de azaltılması gerektiğini dile getirdi. Türkiye'de 1950'li yıllarda kişi başına iki küçükbaş hayvan düştüğü bilgisini veren Kiraz, şu anda ise iki kişiye bir küçükbaş hayvan denk geldiğini ve bakanlığın, kişi başına bir küçükbaş hayvan üretilmesi hedefini desteklediklerini bildirdi.

ÖZEL SEKTÖR YURT DIŞINDAN ARAZİ ALMALI 

Yurt dışında tarımsal üretim yapılması projesini de şahıslar ve firmaların bu alana girmesi şartıyla desteklediklerini vurgulayan Kiraz, "Ancak yurt dışından önce kendi tarım arazilerimiz tam verimle kullanılmalı. Mısır, soya, pamuk ve ayçiçeği gibi yağlı tohumlara ödenen ithalat bedeli yılda 3,5 milyar dolar. Sulama yatırımları tamamlanırsa bu ithalat önlenmiş olur. Sulama yatırımları biterse bu ürünlerin tamamını üretme ve ihraç etme kapasitemiz oluşur. Özel sektör gitmek isterse devletin öncülüğünde yurt dışında üretim yapabilir ancak bu üretimin de Ukrayna, Romanya ve Macaristan gibi istikrarlı ülkelerde gerçekleşmesi gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

MERALARIN SORUNU ÇÖZÜLÜRSE HAYVAN SAYISI ARTAR ET FİYATLARI DÜŞER 

"Türkiye'de ortalama yıllık 15 milyon ton kaba yem açığımız var. Türkiye'deki meralar kısa otlu olduğu için koyunlara daha uygun. Bu nedenle koyunculuğun geliştirilmesi gerekiyor ancak Türkiye'de belirlenmiş 14,2 milyon hektar mera alanında henüz tespit ve tahdit çalışmaları tamamlanmamış. Meraların ıslah oranı da henüz yüzde 10'larda. Bu meralara, ot oluşması için tohum ve gübre atılması, gerekirse sulanması gerekiyor. Meraları rehabilite etmemiz lazım. Meraların sorunları çözülürse hayvan sayımız artar, hayvancılıkta karlılık yükselir ve kırmızı et fiyatları da düşer. Hayvancılık sektörünün kaba yem ihtiyacı giderilmiş olur. Fabrika yemi kullanımı azalacağı için üretici de yem masrafından kurtulur. Bu da tüketiciye yansır."

Kiraz, ülkede arazi kullanım planlarının hızla yapılması gerektiğine işaret ederek, "Şehirlerin nereye genişleyeceği, otoyolların, demir yollarının, sanayi tesislerinin nereye yapılacağı, nerelerin tarım arazisi olarak kullanılacağı planlanmalı. Bu planlarda da revizyona gidilmemeli. Toprakların tarım arazisi dışına çıkarılması önlenmeli. Tarım ve Orman, Çevre ve Şehircilik, Ulaştırma ve Altyapı bakanlıkları ile belediyeler bir araya gelerek bu planlamayı tamamlamalı." ifadelerini kullandı.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2020, 13:38
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vizyonsuz başa vizyonlu tarak
Vizyonsuz başa vizyonlu tarak - 1 yıl Önce

Tzymb yk başbakanı bu şura işini baya bi ciddiye almış herald.. ziraat mühendisliği bir zamanlar Türkiye’nin en ciddi işlerinden biriydi, ancak hem tzymb hem de zmo sayesinde, esasen neredeyse bütün meslek kuruluşlarında olduğu gibi DİBE VURDU DİBE... yahu bu “şura kararları” denen şeyler yıllardır temcit pilavı gibi söylenir durur.. bir halt çıkmaz.. bu tzymb ile zmo ve diğer bir yığın meslek örgütü sıkıyorsa bakanlığın idari yapısını önce eleştirsinler de millet onların yüreğini bi görsün.. şakşakçılık yokkk, yeter gayrı..

Cem KARACA
Cem KARACA - 1 yıl Önce

İşte geldik gidiyoruz, bilinmez bir diyara.... Eskiden karpuz idik, şimdi döndük biz hıyaaara...

İlçe Müdürü
İlçe Müdürü - 1 yıl Önce

Personel Genel Müdürlüğü derhal lağvedilmelidir. Orada yıllardır aynı adamlar çalışıyor. Oraya azraili de genel müdür yapsanız boş. Alttaki hacılar karar veriyorlar her şeye. Üstelik hepsi imam hatip, açık öğretim, şu bu mezunu. Bu obez adamlara, evrakçılara ve çaycılara dur denilmelidir. Yeni bir İnsan Kaynakları Birimi oluşturulmalı ve bu birim sadece mühendis ve veteriner hekimlerden oluşmalıdır. Buradaki hacılar, yıllardır liyakati çiğnediler, liyakatı ahbap-çavuş ilişkisi olarak kullandılar. Eğer bu bakanlık yeni bir hikaye yazmak istiyorsa ilk önce personel genel müdürlüğündeki çürümüşlüğe son vermeli ve mutlaka yeni bir çalışma modeli geliştirmeli ve bunun İçin de yepyeni bir insan kaynakları birimi kurulmalıdır. Personel kadrolarınızı bu denli pasifize ve demoralize ettiğiniz için dışardan da akıl vereniniz çok oluyor ne yazık ki...

Saffet demir
Saffet demir - 1 yıl Önce

VAllahi çiftçi artık yok oldu çiftçi bankalara çalışıyor arazin var çiftlik yapacaksın tarım ne diyor 500 bine yakın borç alıyorsun kuruyorsun ondan sonra devlet sana teşvik veriyor benim bu kadar param olsa ben niye devletten kredi alayım

Kemal
Kemal - 1 yıl Önce

Hazır damizlikineği düveyi koruyama tarımda çiftçiyi koruyacak ürün fiyat politikası oturmasını düve ital et tarımsal ürün ital et

banner151

banner251