Ziraat Odası Başkanı süt fiyatları gözden geçirilsin

Kaynarca İlçesinde hayvancılık ile uğraşan Kaynarca Ziraat Odası Başkanı İbrahim Çakar çiğ süte verilen 50 kuruşluk zammı yeterli bulmadığını söyleyerek çiftçilere destek vermek amacıyla zammın tekrar gözden geçirilmesini istedi.

Ziraat Odası Başkanı süt fiyatları gözden geçirilsin
banner200

Kaynarca İlçesi Kızılcaali Mahallesi Lazlar Sokakta 18 dönümlük arazi üzerinde bulunan çiftliğinde 125 büyükbaş hayvan besleyerek süt üretimi yapan Kaynarca Ziraat Odası Başkanı İbrahim Çakar, yem maliyetlerinin yükseldiğini, çiftçilerin yüzde 70 oranında eridiğini söyleyerek süre verilen zammın tekrar gözden geçirilmesinin çiftçilere büyük destek sağlayacağını ifade etti.

YEM FİYATLARININ YÜKSEK OLMASI BİZİ ETKİLİYOR

125 büyükbaş hayvanı ile süt üretimi yapan Başkan İbrahim Çakar, “Ulusal Süt Konseyi'nin sektör paydaşları ile yaptığı toplantıdan sonra yüzde 3,6 yağlı ve yüzde 3,2 proteinli çiğ sütün referans fiyatını litre başına 2 lira 30 kuruştan 2 lira 80 kuruşa çıkardı. Hayvancılık sektörünün en büyük sıkıntıları yem maliyetlerinin yüksek olması, kaba yem ve kesik yem maliyetlerinin yüksek olmasıdır. Bu da ister istemez biz üreticilerin belini bükmektedir. Süte verilen zamları biz yeterli bulmuyoruz çünkü kaba yem ve kesik yem fiyatlarının yüksek olması bizleri ciddi anlamda etkilemektedir’’ dedi.

KABA YEM İKİ KATI ARTTI

Ziraat Odası Başkanı İbrahim Kaçar, “Geçen yıl kaba yem fiyatlarına baktığımızda silaj fiyatları tarlada 110 TL civarındaydı. Yonca fiyatları geçen yıl 80 kuruş civarındaydı bu yıl 150 TL civarında oldu. Kesik yem fiyatlarına geldiğimiz zamanda 70-75 TL bandında olan 18 protein değerindeki yemlerin bugünkü fiyatları 120 TL ile 130 TL oldu. Geçen yıl ile bu yılı karşılaştırdığımızda yem fiyatlarında yüzde 100’e varan bir artış yaşanmış. Aynı şekilde süt fiyatlarında karşılaştırma yaptığımızda süt fiyatlarına yapılan zammın yüzde 25’i geçmediğini görüyoruz. Bu durumdan baktığımızda süt işiyle uğraşan çiftçilerimizin kazancının yüzde 70’inin eridiğini görüyoruz’’ şeklinde konuştu.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2021, 12:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Oooo Süper
Oooo Süper - 9 ay Önce

Şemsi Bayraktar başkan gibi maşAllah

Ciftci
Ciftci - 9 ay Önce

Sonunda konuşabilen bir başkan çıktı. Başkanı tebrik ediyorum.diger başkanlar konuşma özürlü galiba hepside dut yemiş bülbül.

sedat
sedat - 9 ay Önce

anca süt fiyatı az artsın diyo uzun da tütetici nasıl alıncak onu hiç düşünmüyonuz Süt fiyatı yerine prim desteği artması daha mantıklı

banner151

banner251