Ziraat Odası Başkanı muzdaki tehlikeye dikkat çekti

Anamur Bozyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, Alata Azman muz çeşidinin lisansının özel bir firmaya devriyle ilgili üreticinin yaşadığı sorunlara dikkat çekerek, “Bir tane firma çıkmış ‘yok efendim bu fideyi benden alacaksınız’ diye zorlama yapıyor. Bizim bunu kabul etmemiz mümkün değil” dedi. 

Alata Azman muz çeşidinin lisansının özel bir firmaya devredilmesinden dolayı, Türkiye’de muz üretimi tehlikeye girerken, söz konusu lisansı alan firma, ülkedeki çeşit koruma listesindeki tüm muz çeşitlerinin sahibi gibi davranarak, muz üreticileri ve muz fidanı üreticilerine mahkemeden tespit ve ihtiyati tedbir kararı talebi ile baskınlar yaptırdığı ortaya çıkmıştı. Anamur Bozyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, muz üretiminde şuanda üreticilere bir firma tarafından dayatma yapıldığını doğrularken, yetkilileri göreve davet etti.

BİR SERTİFİKA ALMIŞ BÜTÜN MUZLARI ÜRETEMEZSİNİZ DİYOR! 

Gümüş, şunları kaydetti: “Antalya’dan gelen bir firma seralara müdahale ediyor. Laboratuvarda üretim yapan üreticilere üretim yapamazsınız diyor. Bir sertifika almış, bütün muzları üretim yapamazsınız diye müdahale ediyor. Çiftçi eski çiftçi değil, devlet eski devlet değil. Biz neyin neyi olduğunu biliyoruz. Çiftçinin üstünden bu kamburun kaldırılmasını istiyoruz” 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2021, 13:01
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Üretici
Üretici - 4 ay Önce

Yani birilerini önce bahanelerin gidemeden üretim yok demekki.

Evet öyle
Evet öyle - 4 ay Önce

Hiçbir şey eskisi gibi değil, ancak Türkiye Ziraat odaları Birliği aynı eskisi gibi

vatandaş
vatandaş - 4 ay Önce

ziraat odası ve kanbur. çok manidar. gerçekten birisi bana ziraat odalarının çiftçiye ne faydası var yazabilir mi. Gerçekten bilmediğim için soruyorum

Muzun Gözyaşları Belgeseli
Muzun Gözyaşları Belgeseli - 4 ay Önce

Adamlar feryat ediyor. 2019 dan beri neymiş ten Azman diye tescilli bir muz çelidi yokmuş. Efendiler kendinize gelin Tagemin yerel çeşitleri kayıt aldına aldırma koruma ve sürdürülebilir kullanılmasınile ilgili görevi var. Neymiş de muzun gen merkezi türkşye değilmiş. Eyyyy yetkili domatesin biberin de gen merkezi anadolu değil And dağlarından çıkıp gelmiş muzun başka diyrşadanngrldiği gibi. Ama Ayaş Domatesi, Topan patlıcanını yerel çeşit listesine kaydettiren de aynı tageme bağlı bir başka araştırma enstitüsü. Tagemi göreve davet ediyorum Azman Muzunu yerel çeşit olatak kayda aldırmaya. Bu işin vebali çok ağır olur. Devletten aldığı sınırlı yetkiyi üreticileri ve fidancıları tehdit etmeye kullanacak daha başkaları da çıkar. Hele ki vegetayif yolla çoğalan muz gibi türlerde. Ayrıca belirtmekte fayda var hiç bir araştırma enstiüsünün geliştirdiği çeşit özel sektöre tek bir kuruluşa devredilemez . Ensitütüler kamunun kaynaklarını kullanarak ve uzun yıllar süren çalışmalar sonucunda bu çeşitleri tescil ettiriyo. Mısırda 20 senelik bir ıslah programı sonucu çıkan bir çeşidin ıslahında bile pek çok araştırıcı ve çalışanın rmrği vardır. Dolayısıyla bu çeşitleirn hepsi kamunundur.

banner151

banner251