Ziraat Oda başkanlarından gübre uyarısı! Çiftçi gübreden uzaklaşıyor!

Gübre fiyatları son bir yılda dört kat arttı. Bu nedenle çiftçiler gübreye erişemiyor ve ürün ekiminde gübre kullanımında azaltmaya gidiyor. Yaşanan bu durum gıda krizine neden olabilir.

Ziraat Oda başkanlarından gübre uyarısı! Çiftçi gübreden uzaklaşıyor!
banner282

Dünyada devam eden gübre krizi, Türkiye’yi de olumsuz etkiliyor. Döviz kaynaklı fiyat artışları sonunda gübre fiyatı son bir yılda dört kat arttı. Bu nedenle çiftçiler gübreye erişemiyor ve ürün ekiminde gübre kullanımında azaltmaya gidiyor.

GÜBRE KULLANIMI AZALDI!

Başta buğday olmak üzere birçok üründe ekim esnasında atılması gereken gübre yüzde 50 daha az kullanılıyor. Gübre kullanımının azaltılmasının, önümüzdeki sezon ciddi rekolte kayıplarına neden olması bekleniyor. Ziraat odaları başkanları, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu buğday ve arpa üretiminde meydana gelebilecek rekolte azlığının, 2022 yılında ciddi fiyat artışlarına neden olabileceğini belirtiyorlar. Öte yandan yüksek gübre fiyatlarından dolayı başta Güneydoğu olmak üzere, tahıl ekimlerinde ürün deseni değişiyor. Birçok çiftçi kuru tarım yapılan alanlarda buğday ve arpa yerine daha az gübre isteyen mercimek ve nohut ekimine yöneliyor.

MERCİMEK VE NOHUT EKİMİ YÜZDE 70 ARTTI

Şanlıurfa’da mercimek ve nohut alanlarının geçen seneye oranla yüzde 70 oranında arttığını kaydeden Hilvan Ziraat Odası Başkanı ve Şanlıurfa Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Hikmet İpar, bunun nedeni olarak gübre kullanımını gösterdi.

Bu yıl yüksek fiyattan ekim yapabildiklerini ifade eden Diyarbakır Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Mehmet Cevat Delil, bu mevsimde buğday, arpa ve mercimek ekimi yapıldığını bildirdi. Bu yıl gübre fiyatının artışından dolayı özellikle kuru anlarda mercimek ve nohut ekiminin artacağına dikkat çeken Delil, “Sulu tarım yapılan alanlarda pamuk ve mısır ekimine talep fazla. Ekimlerde gübre miktarını azaltan çiftçiler oldu. Toprak analizine göre sulu tarımda 40 kilo gübre kullanan çiftçi bu yıl 20 kilo kullanabildi” dedi.

Gübre fiyatlarının artmasıyla birlikte Samsun’da çiftçilerin mağdur olduğunu söyleyen Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncüoğlu, bu sene Samsun’da tarıma dayalı üretimin yüzde 30 azalacağını dile getirdi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Razi ve ddk
Razi ve ddk - 1 ay Önce

Ddk müfettişleri Tkk genel müdür ve yardımcılarının Razi'den temettü adı altında heryıl milyonlarca lira aldığını da soruşturabildilermi dersiniz? Konu gübre ve gübre fitatlarından perişan olan çiftçiler olunca soralım dedik

saim kelm
saim kelm - 1 ay Önce

mısır buğday pamuk uçtu gübrede uçacak tabi bedavamı alacaksınız

selami sarıaydın
selami sarıaydın - 1 ay Önce

azot kullanımında %90 tasarruf sağlayan preparat geliştirdik.
arge giresun

ALİ DORUK
ALİ DORUK @selami sarıaydın - 1 ay Önce

nasıl yani açıklar mısınız.ülke tarımına iyi bir hizmet etmiş olursunuz.

Abdullah
Abdullah - 1 ay Önce

Bizde ektik bile vallla alacak gücümüz yok tü alamadık vallla hı Allah sonumuzu hayır etsin inşAllah

banner151