Ziraat Oda Başkanından TMO'ya çağrı: Arpa buğday ithalatından vazgeçin çiftçi kazansın!

Bucak Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bilal Özel, TMO'nun hasat döneminde yapacağı arpa ve buğday ithalatına tepki göstererek, bu ithalattan vazgeçilmesini istedi. Özel, "Birileri bu ihaleyi alacak, para kazanacak; TÜRK TARIMI yara alacak" dedi.

Ziraat Oda Başkanından TMO'ya çağrı: Arpa buğday ithalatından vazgeçin çiftçi kazansın!
banner200

Geçtiğimiz yıllarda tarım ürünü ithal ettiğimiz Rusya Federasyonu, Kazakistan, Ermenistan, Belarus ve Kırgızistan'ın oluşturduğu Avrasya Ekonomik Birliği, koronavirüs (Covid-19) önlemleri kapsamında çok sayıda tarım ürününün ihracatını 30 Haziran'a kadar yasakladı. İhracatçı konumunda olan birçok ülke tarımsal ürünlerde kendi kendini korumaya alırken; tarımsal ürünleri mamül veya yarı mamül olarak işleyip ihracatına ve tüketimine yönelik faaliyette bulunan ülkeler için zorlu süreç başlamış oldu. Türkiye de ise Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın resmî gazetede yayımladığı tebliğe göre buğday ürünlerinin ihracı izne tabi tutuldu. 

ULUSAL HUBUBAT KONSEYİ 1 MİLYON TON REKOLTE KAYBI BEKLİYOR

Ulusal Hububat Konseyi’nin yapmış olduğu açıklamalarda; geçtiğimiz yıl 20 milyon ton olan buğday üretiminin bu sezon %5 azalışla 19 milyon ton olacağı öngörülüyor. Tüketim miktarımız 18 milyon ton olduğuna göre bu yıl buğday arz fazlalığının 1 milyon ton dolaylarında olacağı tahmin edilmektedir.

Türkiye tarımı olarak tarımda kendi kendine yetebilen 7 ülkeden biri olduğumuz bizlere eğitim öğretim programlarında öğretilenler arasındadır. 

Baraj, gölet ve yer altı su kaynakları kıt olduğu için bu yıl hububatların birçoğu  sulanamadı. Ülkemizin bazı yerlerinde arpa ve buğday hasatı tamamlanırken, İç Anadolu başta olmak üzere birçok bölgede de hasat hâlâ devam etmektedir. Ülkemiz için kuraklık ve etkileri hasat sezonu sonunda kendini gösterecektir.

TMO HASAT DÖNEMİNDE İTHALATTAN VAZGEÇMELİ 

TMO tarafından ilana çıkılan 320 bin ton arpa ve yaklaşık 400 bin ton buğday ithalat ihalesi 30 Haziran 2021 günü sonuçlanacaktır. Tarımsal üretimde kendi kendimize yeterli konumdaysak ihraç kayıtlı olmayan bu ihaleden vazgeçilmelidir. Hasat döneminde ithalat söyleminden vazgeçilerek, üreticiler üretimde tutulmalıdır.

HUBUBAT ALIM FİYATI ÜRETİM MALİYETLERİNİN ALTINDA AÇIKLANDI

Müdahale alım fiyatı açıklayan TMO ülkemiz çiftçisine bu yıl üretim maliyetlerinin altında fiyat açıklamıştır. 2020 yılında da aynı durum söz konusu olduğu için çiftçilerimiz hububat üretiminden kaçmaktadırlar. 

DEVLET UCUZ ARPADA 0.75 KURUŞ ZARAR EDECEK

Dünya emtia borsaları incelendiğinde, ithal edilecek olan arpanın liman teslim maliyetinin en uygun 2,40-2,50 TL dolaylarında seyredeceği görülecektir. Yem girdi maliyetlerini düşürmeye yönelik yem sanayicisi ve tüketiciye satılacak olan arpanın TMO satış fiyatı 1,95 TL’dir. İthal edilip satılması öngörülen arpadaki devlet zararı 0,75 kuruş civarındadır. (2,50-1,75=0,75 kuruş)

ARPA BUĞDAY İTHALATINDA BİRİLERİ KAZANACAK TÜRK TARIMI ZARAR EDECEK 

Birileri bu ihaleyi alacak, para kazanacak; TÜRK TARIMI yara alacak, devlet kurumu olan TMO pahalı aldığı ürünü ucuza satarak zarar edecek. Aradaki fiyat farkı Türk çiftçisinde kalsın. Türk tarımı şaha kalksın. Ne devlet zarar etsin ne de üretici zarar etsin. Niteliği belirsiz olan bu ürünlerle gıda güvenliğimiz ve geleceğimiz kararmasın. 

MÜDAHALE ALIM FİYATLARI GÖZDEN GEÇİRİLMELİ 

Arpada 1,75 TL olan müdahale alım fiyatına karşılık yaklaşık 2,50 TL yurtdışı maliyeti varsa, yurtiçi üretimi de yeterli ise ürün ithalatı ve müdahale fiyatları  gözden geçirilmelidir. Hububat fark primi destekleri revize edilerekte çıkar yol bulunulabilecektir.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2021, 00:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Egeden
Egeden - 4 ay Önce

TMO Tarim Kredi el ele.Cifciyi aglatmaya devam. Sozde yerli ve milli tarimkredi marketler TMO ithal ayçiçek yagini raflarinda satiyor.bayramali personelle ugrasiyor.tarim kredinin kirklarelideki ayçiçek yagi fabrikası ne yapiyor. Gomecteki zeytinyagi fabrikasi ne yapiyor da Suriye'den zeytin geliyor.depokari ve marketleri bitirmek uxere bayramali ve avanesi.depolarda ve marketlerde liyakatsiz personel dolu.depo calisani universite mezunu.depo muduru 50 yasinda lise mezunu.ams ayricaligi var.Bizim toptan kokenli.iir depo muduru yerine kurtarici olarak Ankaradan 60 ysdinda mufur gonderiyorlar sdamin onunu görmeye mecali yok.yerine geldigi depo mufuru ise devam (is buluncaya kadar calissin cocuk) maas 12.000 yemek arac kullansin.ama ayricaligi var.Bizim toptandan transfer..
Holding mufettisleri uyuyormusunuz.Kooperstiflerde toplu ignenin hesabini doran denetciler nerdediniz.bayramalinin depolari ve marketleri neden denetlenmiyor.

Köylü
Köylü - 4 ay Önce

Tarımı kasti batırmaya uğraşsanız bu kadar olur ithalat harmandamı olur hiç vicdan yokmu sizde şimdi ithalat yapacaksınız zengin stokçular çiftçiden ucuz alacak yattığı yerden iki katı para kazanacak ne kadar güzel neden gübreye yeme müdahale etmiyorsunuz kafadan zam yapıyorlar gücünüz çiftçiye yetiyor .

Fettah
Fettah - 4 ay Önce

Çiftçi, ne yapsın, gübre 5 bin TL, mazot, elektirik, yedek parça, tarım aletleri aldı başını gitti, ürüne para yok, bunun hesabını sandıkta verirsiniz.

Hüseyin CAN
Hüseyin CAN - 4 ay Önce

Sen çiftçi diyorsun, dogru ama yandaşlar nasıl köşeyi dönecekler.

Oozn
Oozn - 4 ay Önce

Bıçak kemiğe dayanmış. Napacan hacı Türk çifçisini! Birazda suriye, Ukrayna, yunan, Afrika kazansın!!

Ali dag
Ali dag - 4 ay Önce

Her yapılan ithalat çiftçiye vurulan darbedir geçmişten ders almamiş

ÖMER
ÖMER - 4 ay Önce

Keşke bu müdahaleyi millette çok yüksek fiyatlarla ürün satanlardan yapsalar

banner151

banner251