Ziraat Bankası'ndan 6 yeni tarımsal kredi!

Ziraat Bankası tarım bankacılığında yeni stratejisini açıkladı, yeni kredileri devreye aldı.

Ziraat Bankası'ndan 6 yeni tarımsal kredi!
banner282

Ziraat Bankası tarım bankacılığı alanındaki yeni stratejisini "Tarım Ekosisteminin Finansmanı" olarak belirleyerek yeni kredileri uygulamaya koydu. Buna göre Ziraat Bankası'nın yeni kredi ürünleri şu şekilde sıralandı: "Genç Çiftçi Kredileri, Kadın Çiftçi Kredileri, Altın Kovan Kredisi, Güneş Enerjili Tarımsal Sulama Kredisi, Üreten Kooperatif Kredisi, Tarım Transfer Kredisi" 

KREDİ LİMİTLERİ YÜKSELTİLDİ 

Diğer yandan yenilenen kredi ürünleri ve küçük ekipman kredisinin kredi limiti 50 bin liradan 100 bin liraya çıkarıldı. Azami vade 48 aydan 60 aya uzatıldı. Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var uygulamasında da kredi limiti 150.000 TL'den 250.000 TL'ye yükseltildi. Uygulama süresi 31.12.2023'e kadar uzatıldı.

İHTİYAÇLAR ARTTI YENİ GEREKSİNİMLER ORTAYA ÇIKTI

Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, tarım bankacılığı alanındaki yeni kredi ürünlerine ve Tarım Ekosistemine yönelik sağlayacakları katkılara dair açıklamalarda bulundu. Alpaslan Çakar "Ziraat Bankası'nın kuruluşundan bugüne kadar tarımın çehresinin her yönüyle değiştiğini, ihtiyaçların arttığını, yeni gereksinimlerin ortaya çıktığını ama Ziraat Bankası'nda ülke tarımının verimliliğine, karlılığına, üretimin sürdürülebilirliğine ve geleceğine gereken finansal desteğin verilmesi misyonu hiç değişmedi" dedi.

BİR KARIŞ TARIM ARAZİSİNİ BOŞ BIRAKACAK LÜKSÜMÜZ YOK

Çakar "Biz daha çok üretmek zorundayız. Bizim bir karış tarım arazisini boş bırakacak lüksümüz yoktur. Daha çok çalışmak, üretmek ve ülke tarımını ileriye taşımak zorundayız. Mekanizasyona ve teknolojiye erişimi, hammadde üreten yapıdan katma değerli ürünlere geçişi hızlandırarak, verimlilik, karlılık ve sürdürülebilirlik için işletmelerimizi ölçek ekonomisine uygun boyuta taşımalı, birlikte iş yapma kültürünü yaygınlaştırmalıyız. Biz tarım sektörünün üretim potansiyelini biliyor, finansmanın ana bankası olarak ülke tarımının geleceğine inanıyoruz. Bu inanç ve güven doğrultusunda tarımsal üreticilerimize kullandırdığımız kredileri 120 milyar TL'nin üzerine taşıdık. Kredi kullanan üretici sayımızı 732 binin üzerine çıkardık. Tarım sektörü, kurumsal nakit kredi portföyümüzde %20 ile en yüksek paya sahiptir. Diğer bir deyişle tarım, Ziraat Bankası'nda her zaman birinci sıradadır " dedi.

KREDİNİN 32 MİLYAR TL'LİK KISMINDA FAİZLER HAZİNE TARAFINDAN KARŞILANMAKTA

Faiz destekli tarım kredilerine ayrı bir başlık açılması gerektiğini belirten Alpaslan Çakar, "Kullandırdığımız tarım kredilerinin yaklaşık 100 milyar TL'lik kısmı Hazine ve Maliye Bakanlığımızın faiz desteği verdiği kredilerden oluşmaktadır. Bu kredilerin 32 milyar TL'lik kısmında faizin tamamı üretici adına Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanmaktadır. Yani üreticinin faiz gideri sıfırdır. Yaklaşık 23 milyar TL'lik kısmında üreticiye yansıyan faiz oranı yıllık % 0,1-5 arasında; 43 milyar TL'lik kısmında ise yıllık % 5-10 arasındadır" dedi.

YENİ KREDİLERLE GENÇLERİ VE KADINLARI TARIMSAL EKOSİSTEME DAHİL EDECEĞİZ

Yeni tarım bankacılığı stratejilerini sürdürülebilir finansman, ulaşılabilir finansman, çözüm odaklılık ve güçlü iletişim temeline dayandırdıklarını ifade eden Çakar, "Gençleri ve kadınları da tarımsal ekosisteme dahil ederek, bu temelin üzerine katma değerli üretimi ön plana çıkaran, tarım ürünleri fiyat oluşumuna ve istikrarına katkı sağlayacak, tarımsal okuryazarlığı ve tarım girişimciliğini, kooperatifçiliği, tarım ve sanayi entegrasyonunu, dijital tarım bankacılığını geliştirecek ürünler inşa edeceğiz. Tarımın tüm taraflarıyla işbirliği fırsatlarını kollayacağız ve geliştireceğiz.

Bizim temel hedefimiz tarımda üretimi, verimliliği, karlılığı ve sürdürülebilirliği artırmaya yönelik finansal enstrümanlarla üreticilerimizi desteklemektir. Bugün uygulamaya koyacağımız gerek yeni kredi ürünleri, gerekse yenilenen tarım ürünlerimizle yeni stratejimizi uygulamaya alıyoruz. Bu çerçevede önümüzdeki dönemde de yeniliklerimizle üreticilerimize daha iyi hizmet vermeye ve onları bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da güçlü şekilde desteklemeye devam edeceğiz. Bu doğrultuda hazırladığımız yeni tarım stratejimizin ve yeni kredi ürünlerimizin tarım sektörüne hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum." dedi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2022, 22:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet vargün
mehmet vargün - 1 ay Önce

sayın tarım bakanım çifçiye dekar başına 50 tl verilecek ama biz alamıyoruz bu ne biçim adaletsizlik biz yulaf ektik ama 50 tl arpa buğdaya veriliyor bütün çifcilere verilmesini istiyoruz maduruz gereğini yapılmasını az ederim

Esmeli
Esmeli - 1 ay Önce

Boğulmaktan olan birinin son çırpınışları gibi oldu bu hareketler

Üretici
Üretici - 1 ay Önce

Yani kıredi almada müjde oldu öyle.ğretimla uzaktan yakından alakası olmayan iş. Üreten batıyor krediyi nasıl ödesin.

De iz
De iz - 1 ay Önce

Bankaya gidince vermemek için 9 takla attıklarını göreceksiniz.