Ziraat Bankası: Küçük üretici faiz artışından etkilenmeyecek!

Ziraat Bankası sübvansiyonlu tarımsal kredilerin faiz oranlarını yüzde 9'dan yüzde 17'ye çıkarırken, Ziraat Bankası Tarımsal Pazarlama Grup Başkanı Ferhat Pişmaf, bitkisel üretimde üreticilerin yüzde 64'ünün, hayvansal üretimde ise yüzde 75'inin bu faiz değişikliğinden etkilenmeyeceğini söyledi. 

Ziraat Bankası: Küçük üretici faiz artışından etkilenmeyecek!
banner200

Ziraat Bankası sübvansiyonlu tarımsal kredilerin faiz oranlarını yüzde 9'dan yüzde 17'ye çıkarırken, Ziraat Bankası Tarımsal Pazarlama Grup Başkanı Ferhat Pişmaf'tan konuyla ilgili bir açıklama geldi. Tarım kredilerine uygulanan faiz oranlarına dikkat çeken Pişmaf, “Bankamızca kullandırılan tarım kredilerinin yüzde 77’si Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın faiz desteği uyguladığı kredilerden oluşmaktadır" dedi.

KÜÇÜK ÜRETİCİ FAİZ ARTIŞINDAN ETKİLENMİYOR

Bu kapsamda küçük ölçekli üreticilerin yararlandığı geleneksel bitkisel üretim konusunda 50 bin TL’ye kadar; geleneksel hayvansal üretimde ise 100 bin TL’ye kadar olan kredilerde yüzde 100 faiz sübvansiyonu uygulandığını ve faizin tamamının Devlet tarafından karşılandığını dile getiren Pişmaf, "Bitkisel üretimde üreticilerin yüzde 64’ü; hayvansal üretimde ise yüzde 75’i belirtilen sınırların altında kredi kullanan üreticilerden oluşuyor. Dolayısıyla bu sınırların altında kredi kullanan üreticiler, yüzde 100 faiz desteği sağlandığı için faiz değişikliklerinden etkilenmiyor” diye konuştu. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2021, 20:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
BİLMEM NE ADALARINA VERDİĞİNİZ KREDİNİN ACISINI ÇİFTÇİDEN ÇIKARMAYIN..!
BİLMEM NE ADALARINA VERDİĞİNİZ KREDİNİN ACISINI ÇİFTÇİDEN ÇIKARMAYIN..! - 11 ay Önce

Geleneksel Bitkisel Üretim Kredi Üst Limiti 2.500.000 TL ve 50.000 TL ye kadar %0 faizli, yine Geleneksel Hayvansal Üretim Kredi Üst Limiti 10.000.000 TL ve 100.000 TL ye kadar %0 faizli..! Yani limitin tamamını kullanacak bir Çiftçide, Bitkisel Üretimde 2.450.000TL ve Hayvansal Üretimde 9.900.000 TL kredi %17 den hesaplanacak... Yıllık enflasyonun %14,6 olduğu yerde %88,8 oranında faiz artırımı ne anlama geliyor? Grup Başkanı Pişmaf a sormak lazım Bitkisel Üretim Kredisi kullanan %36 nın ve Hayvansal Üretim Kredisi kullanan %25 günahı nedir ki 01 Ocak 2021 tarihi ile %9 dan neredeyse iki katına yani %17 ye çıkartılan faizden kredi kullanıyorlar? Suçları "ÇOK ÜRETMEK" mi? Nerden kıvırsak da faiz kararını masum göstersek derdine düşmüşsünüz..! KATAR'I DÜŞÜNÜN PARASI VARKEN BİLE GIDA BULAMAZ VE ALAMAZ HALE GELDİ. ÇİFTÇİ ÜRETMEZ İSE AC KALIRIZ... BİLMEM NE ADALARINA VERDİĞİNİZ KREDİNİN ACISINI ÇİFTÇİDEN ÇIKARMAYIN..! AYIP! HEM DE ÇOK AYIP.!

BANKACI
BANKACI - 11 ay Önce

Yalan söylüyor Dün kredi kullandım sübvansiyon lu kredi faizi 2 katına çıkmış

banner251