Ziraat Bankası bağ, bahçe, tarla zengini oldu!

Ziraat Bankası'nın borçları ödenmediği için haczettiği ve satışa konu olan 1918 gayrimenkulün 874'ü tarla, bağ ve bahçeden oluşması dikkat çekti.

Ziraat Bankası bağ, bahçe, tarla zengini oldu!
banner200

Ziraat Bankası’nın internet sitesindeki ilanlarda tam 874 adet satılık tarla, bağ ve bahçe bulunuyor. Çiftçiler borçlarını ödeyemedikçe, geçim kaynağı olan tarlalar Ziraat Bankası’nın eline geçiyor. İlanlarda 1 milyon liralık bahçeler de var, 15 bin liralık buğday tarlaları da. Birgün gazetesinin haberine göre, 2020, özellikle tarım kesimi için zor bir yıl oldu. Bir yandan artan çiftçi borçları, diğer yandan döviz kurlarının yukarı yönlü hareketiyle artan girdi maliyetleri, pandemiyle birlikte başlayan ihracat yasaklarıyla birleşince bir çok çiftçi borcunu ödemekte zorlandı. Bu durum Ziraat Bankası’nı tarla zengini haline getirmiş durumda. Bankanın internet sitesinde ilana çıkan yüzlerce tarla bulunuyor. Borçlar ödenmekte zorlanınca, borçlunun varlıkları haczediliyor.

Ziraat Bankası’nın bu şekilde sahip olduğu 1918 gayrimenkul dün itibariyle internet sitesinde satışta görünüyor. Bu gayrimenkullerin ise 874’ü tarla, bağ ve bahçeden oluşuyor. Bunlar ise çeşitli fiyat aralıklarında değişiyor. İlanlarda 1 milyon TL’nin üzerinde portakal bahçesi de, 15 bin TL’lik buğday tarlası da bulunuyor.

Öte yandan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre tarım kesiminin bankalara kasım ayı itibariyle 128,8 milyar lira kredi borcu bulunuyor. Bu borcun 2019’un aynı ayında 108,3 milyar lira olduğu düşünülürse, çiftçilerin borcunda son 1 yıldaki artış yüzde 18,9 oranında gerçekleşti.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2021, 15:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fettah
Fettah - 9 ay Önce

Cumhuriyet kurulalı çiftçi bu kadar zorda bırakılmasıdır. Tarımla ilgilenen bile yok.tarim bakanı desen öyle, çiftçi seçim bekliyor. Elinde düdük hakemlik yapacak.

Poyraz
Poyraz - 9 ay Önce

Fahrettin Poyraz Ziraat Bankası Genel Müdürü olmalı. Tkk'de yaptığı muhteşem işleri daha da hızlandırır.

Ziraat Bankası Türkiye Bankası
Ziraat Bankası Türkiye Bankası - 9 ay Önce

Ziraat Bankası gibi Türkiye'nin en büyük bankasının elinde 800 tane icralık tarla olması çok büyük bir şey mi sanki elinde kaç fabrika binası, kaç daire var baktınız mı acaba. Böyle popilüst haber yapacağınıza çıplak kadın resmi koyun daha çok izlenir. Adam 500bin TL Ziraat Bankası kredisi almış. Sera yapmış. TV ye çıkmış şimdi durumum iyi ama bozulursa ben ne yapacağım diye ağlıyor. El insaf kardeşim.

Kayserili
Kayserili - 9 ay Önce

Bide devletin bankasi olacak çiftçinin evini tarlasini satışa çıkarıyo bu ciftci nerde calisipda ekmek götürecek evine gerci evini barkini hep satiyo kalabilecek ev bulabilirse SAYIN BAKANIMIZ CIKIYO CIFTCI SÖYLE BÜYÜDÜ BÖYLE BÜYÜDÜ

banner151

banner251