Yüksek faiz ve katkı payı ile çiftçi soyuluyor!

Amasya'nın merkeze bağlı Kızılca Köyünde çiftçilerin Tarım Kredi'ye olan borçlarından dolayı şimdiye kadar 19 traktör ve tarım aracının haczedildiğini belirten İYİ Parti Meclis üyesi Osman Yüce, kooperatiften kullandırılan kredilerle çiftçinin soyulduğunu belirterek, "banka faizi ve bir de katılım katkı payı adı altında bir ekleme yapılıyor. Yani borç 2 katına çıkıyor" dedi.

Yüksek faiz ve katkı payı ile çiftçi soyuluyor!
banner200

Sözcü Gazetesinden İsmail Akduman'ın haberine göre, Tarım Kredi Kooperatifi’nden aldıkları tarımsal malzemelerin bedellerine uygulanan yüksek faiz ve katılım katkı payı ile borcu katlanan Amasyalı çiftçilerin traktörleri haczedildi. Çiftçiler kısa süre önce “Bütün köy icralık” diyerek eylem yapmıştı.

Amasya'da Tarım Kredi Kooperatifi'nden aldıkları kredilerin faiziyle birlikte ödenemeyecek boyuta geldiğini belirterek bir süre önce eylem yapan çiftçilerin traktörleri haczedilmeye başlandı. Köye jandarma eşliğinde gelen kooperatifin avukatı alacaklarına karşılık köylünün traktörlerini veya araçlarına el koydu. İYİ Parti Belediye Meclis üyesi Osman Yüce, şu ana kadar 19 köylünün traktör, tarım aracı veya kamyonetinin haczedilerek çekildiğini söyledi.

İLGİLENEN OLMADI

Merkeze bağlı Kızılca köyü çiftçileri, Tarım Kredi Kooperatifi'nden aldıkları fide, gübre gibi tarımsal malzemelerin bedellerine uygulanan yüksek faiz ile katılım katkı payı adı altında kooperatifin aldığı yüksek miktarda parayla birlikte borçlarının artması sonucu zor durumda kaldı. Ağustos ayında eylem yaparak sesini duyurmaya çalışan köylülerin sorunlarıyla ilgilenen olmadı. Kooperatifte borçlarını ödeyemeyen çiftçiler için haciz kararı çıkardı.

BÜTÜN KÖY İCRALIK

Ana miktara uygulanan, faiz ve katılım katı payı ile birlikte borçları 2 katına çıkan köylüler, “Tüm ülkemizin salgın hastalık nedeniyle evlerine kapandığı dönemde, biz çoluk çocuk tarlalarına giderek canlarımızı hiçe sayıp üretim yaptık. Tarım Kredi Kooperatifleri'nin uyguladığı faiz sitemini, ülkemizde hiç bir banka uygulamıyor. Bunlar tefecilik yapıyorlar. Bütün köy halkı icralık” diyerek isyan etti. Kooperatifin avukatı ise borçlarını ödeyemeyen köylüler için haciz kararı çıkararak jandarma eşliğinde köye gitti. Seracılıkla uğraşan 250 hanelik köyde Tarım Kredi Kooperatifleri'ne borçları ödenmediği için çiftçinin tarlasında veya evinin önünde bulunan traktörü, tarım aracı ve kamyonetlerine el koyarak çekiciyle kaldırdı.

12 BİN 500 TL BORÇ 10 AYDA 38 BİN TL OLDU

Çiftçiler üretimlerini devam ettirebilmek için kredi alıyor. Ancak çiftçiye kaynak temin ederek destek olması gereken Tarım Kredi Kooperatifi yüksek faiz ve katılım katkı payı isteyince, zaten çok düşük karlarla çalışan çiftçilerin bu borcu geri ödeyebilmesi mümkün olmuyor. Tarım Kredi Kooperatifi'nden domates fidesi almak için 12 bin 500 liralık kredi çektiğini ifade eden Furkan Türkmen, “Beni, ayrıca 6 bin 500 lira katılım katkı payı için borçlandırdılar. Toplam 20 bin lira üzerinden faiz işlettiler. Yaklaşık 10 ay önce aldığım destek şimdi 38 bin lira oldu” dedi.

Köylüler bir süre önce eylem yapmış, “Salgında herkes eve kapandı, biz tarlada canımızı hiçe sayıp üretim yaptık. Bütün köy icralık” diyerek destek istemişti.

‘KOOPERATİF, KATKI PAYI VE YÜKSEK FAİZ İLE ÇİFTÇİLERİ SOYUYOR

Kendi köyünde yaşanan sorunları yakından takip ettiğini dile getiren İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi Osman Yüce, Tarım Kredi Kooperatifi'nin köylüyü soyduğunu belirterek, “Kooperatif köylüye nakit para vermiyor. Köylü ihtiyacını belirtiyor. Onlar da temin ediyorlar ve ödedikleri parayı köylüden istiyorlar. Ancak, bu paraya banka faizi ve bir de katılım katkı payı adı altında bir ekleme yapıyorlar. Yani borç 2 katına çıkıyor. Haliyle köylüde ödeyemiyor” dedi.

Osman Yüce, “Şimdi kooperatif bir tabur askerle köye çıkmış ve çiftçilerin tarladaki traktörlerine el koyuyorlar. Tarım araçlarını alıyorlar. 19 çiftçinin araçları alındı. Köylü borcunu ödeyecek ama faiz ve katkı payı denilen paranın kaldırılması gerekiyor. Spor kulüplerine o kadar kolaylık yapıldı. Çiftçiye de bir kolaylık yapsınlar. Milletin efendisi olan köylüler rezil oldular” ifadelerini kullandı.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2020, 13:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
Holdingci
Holdingci - 11 ay Önce

Reis bağcıyı gönderdi o bile durduramadı arpacıarı bakın bir aya kalmaz giderler arpanın peşinde koşanlara da sorulur hesap...

Senol
Senol - 11 ay Önce

Resmen tarım kredi garip çiftçiyi soydu, bizi yapılandırılan her yıl 8 bin TL ödeyeceksiniz dediler, ilk taksiti geçen yıl ödedik bu yıl 2 taksiye vardım 12 TL küsur para ödedim resmen soyuyorlar. Allah'ın da bulsunlar.

Emekçi
Emekçi - 11 ay Önce

Tüm köy yani. Ödeme niyeti olana kooperarifci zaten yardımcı oluyor. Kene gibi kooperatifi emmek istiyorsunuz belli. Eyyy tarımdan haber bu kooperatifin hicmi iyi yanı yok.

soruyoruz
soruyoruz - 11 ay Önce

Çiftçinin dram yaşadığı bir dönemde basit bir soru soralım. Kurum genel müdür ve yardımcılarının aylık kazançları böylesi bir sektöre uygunmu belirlenmektedir? Maaş, ikramiye, iştirak, vakıf, yurtdışı iştirakleri, harcırahlarda bu sitedeki yorumlarda geçen rakamlar ne kadar doğrudur? Şirketlerden temettü adıyla yönetüm kurulu üyelerine ödeme yapılıyormu? Yapılıyorsa çiftçiye risturn ödemesi neden yapılmıyor? Araç saltanatı, aylık onbünlerce liralık kiralamalar ve ikram- temsillerin özel harcamalara kullanıldığı doğrumu? Kurum aracıyla tatile giderken kaza yapan ve aracı pert eden idareci iddiası doğrumu? Araç için bu gezide alınmış ve kuruma faturalanmış yakıt varmıydı? Vs vs iştiraklerde başka zamana

Çiftçi
Çiftçi - 11 ay Önce

İnsaf biraz hadi siyasetçiler yalan söyler abartir anladimda size ne oluyor. Normal vadeli 12500 TL borç 10 ayda iki katına çıkması imkansız.Arastirin haber yapın çiftçi her zaman doğruyu söylemiyor, iş iftiraya gelince siz tarımdan haberinde işine geliyor.vesselam

Kemal Tancı
Kemal Tancı - 11 ay Önce

O kooperatif ve hattâ bölge birliklerinde bedavadan akara kikiri yaparak yüksek maaş alan ASALAKLAR varki... bilseniz çatlarsınız

Tk yem
Tk yem - 11 ay Önce

Cem Karatas adamsin

Ali dag
Ali dag - 11 ay Önce

Zorlami verdiler gübreyi al ödeme zamanı böyle olmaz şov yapmayın ödeyenler keriz değil


banner151

banner251