Yerli barbunya çeşidine üreticiden tam not

Eskişehir'de Tepebaşı İlçesi Fevziçakmak Mahallesinde bulunan  demonstrasyon alanında 'Atmaca'  barbunya çeşidinin tanıtılması  ve yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması amacıyla tarla günü etkinliği düzenlendi.

Yerli barbunya çeşidine üreticiden tam not
banner200

Konuyla ilgili olarak Eskişehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi: "Bakanlığımız Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığının koordinasyon ve desteği ile yürütülmekte olan "Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor Programı" kapsamında  İl Müdürlüğümüz ve Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü iş birliği ile  "Sertifikalı Tohum ile Bereketli Yarınlara"  isimli "Yeni Geliştirilen Kuru Fasulye Çeşitlerinin ve Yetiştirme Tekniklerinin Eskişehir İli Kadın Çiftçilerine Yayımı Projesi"  yürütülmektedir. Projemiz  İnönü ve Tepebaşı İlçelerinde iki kadın çiftçimiz ile Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce geliştirilen "Atmaca"  barbunya çeşidinin 500'er m2'lik alanda yetiştirilmesi ile uygulanmıştır.

Tarla gününde dane büyüklüğü ve parlaklığı ile beğeni toplayan Atmaca Barbunya çeşidinin özellikleri, iklim-toprak-gübreleme istekleri  ve bakımı  hakkında  bilgilendirme yapılarak  çiftçilerimizin ürün hakkındaki görüşleri alındı. Etkinliğe Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü, İl ve İlçe Müdürlüğü teknik elemanları, Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı ve çiftçilerimiz  katıldı."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE

banner251