Yem fiyatları çıldırdı süt üreticisinin zararı katlanıyor!

Yem fiyatları artan döviz kurlarından dolayı adeta çıldırdı! Piyasada besilik yemin fiyatı 120 liraya, süt yeminin fiyatı ise 130 liraya kadar çıktı. Süt üreticisinin ürettiği süte ise bir yıldır hiçbir artış yapılmadı. Yem fiyatlarına gelen her zam süt üreticisinin zararını büyütürken, anaç hayvanların da kesimini o oranda hızlandırıyor. 

Yem fiyatları çıldırdı süt üreticisinin zararı katlanıyor!
banner200

Artan yem fiyatlarına rağmen çiğ süt fiyatlarına yıl sonuna kadar hiçbir artış yapılması öngörülmediği için, üretici iki ay daha zararına üretim yapmaya devam edecek. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon programında süt üreticilerinden biraz sabırlı olmalarını isteyerek, çiğ süt fiyatlarının Aralık ayında revize edileceğini belirtmişti. 

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Döviz kuru yükseldikçe yem ve gübre fiyatları da sürekli artıyor. Yem ve gübre fiyatlarının yükselmesi tarımda girdi maliyetlerinin de artmasına neden oluyor. Çiğ süt fiyatları, enflasyonu yükselteceği gerekçesiyle artırılmazken, yem fiyatlarının sürekli zamlanması anaç hayvanların kesimini hızlandırıyor.  

Yem fiyatları döviz kurlarından dolayı adeta çıldırdı! Piyasada en düşük besilik yemin çuvalı 100 liraya süt yemi ise 120 liraya kadar çıktı. Biraz kaliteli yemlerin fiyatları ise besilikte 120 lira, süt yeminde ise 130 lira. Süt üreticisinin ürettiği sütün fiyatı ise bir yıldır yerinde sayıyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon programında süt üreticilerinden biraz sabırlı olmalarını istemişti. 

Gıda Komitesi izin vermediği için Ulusal Süt Konseyi geçtiğimiz ay yaptığı toplantıda çiğ süt fiyatlarında hiçbir artış yapmamıştı. Ulusal Süt Konseyi’nin Aralık ayında tekrar toplanarak, 2021 yılı için geçerli olan çiğ süt fiyatlarını belirlemesi bekleniyor. 

TÜRKİYE’YE FATURASI AĞIR OLACAK!

Gıda Komitesi’nin ve Ulusal Süt Konseyi’nin bu kararı hayvancılığa büyük bir darbe vuracak. Türkiye, üreticinin aleyhine alınan bu kararın faturasını önümüzdeki aylarda daha iyi hissedecek. Yem maliyetleri son bir yıl içinde yüzde 60’ın üstünde artarken, süt üreticisinin ürettiği süte hiçbir şekilde artış yapılmaması, üreticinin nasıl mağdur edildiğini gözler önüne seriyor. 

BAKAN PAKDEMİRLİ ÜRETİCİDEN BİRAZ SABIRLI OLMALARINI İSTEMİŞTİ!

Süt üreticisi, yem fiyatlarına gelen zamlara artık dayanamayarak anaç hayvanlarını kestirmeye başlarken Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin üreticiden biraz sabır istemesi ise dikkat çekmişti. Bakan Pakdemirli, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir programda çiğ süt desteklerinin 40 kuruş olarak ödeneceğini ve bu ödemeyi de erkene aldıklarını belirterek, süt üreticisinden biraz sabırlı olmalarını istemişti. 

ÜRETİCİNİN MAĞDURİYETİ DESTEKLERLE ÖRTÜLMEYE ÇALIŞILIYOR

Bütün girdi maliyetleri artarken, çiğ süt fiyatlarına bir yıl içinde hiçbir artış yapılmaması, üretime büyük bir darbe olarak değerlendirilirken, hükümet buradaki üretim aleyhine politikasının üstünü örtmek için çiğ süt destek primlerini geçici olarak artırdı. 15 kuruş olarak ödenecek olan Ekim-Kasım-Aralık ayı prim destekleri 40 kuruşa çıkarıldı. Ancak bu ödemeler 2021 yılında yapılacağı için zararına üretim yapan üreticinin yarasına merhem olmayacaktı. Gelen tepkiler üzerine 40 kuruşluk destek ödemesi Temmuz-Ağustos- Eylül aylarına erkene alındı. Ancak Ekim-Kasım-Aralık ayı destek ödemelerinin kaç liradan ve ne zaman yapılacağına dair ise hiçbir açıklama yapılmadı. 

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Köylü
Köylü - 11 ay Önce

Herkes besici sütçü oldu esas köylü hayvancı yok oluyor fabrikacısı galericisi büyük zenginler çiftlik yaptı tabi güç onlarda bizim gibi yirmi otuz inek yapmıyorlar ıparta giriyorlar iki yüz üçyüz daha fazla en kalitelisinden inek getiriyorlar tabi çiftlik ve mallar destekli trilyonlar dönüyor bir köydeki hayvanı bir kişi alıyor böyle olmamalı bu işi gerçek köylü almalı sanayici kendi işini yapmalı küçük çiftçi yok oluyor bu destekler geçmişte çiftçi olana verilmeli

Bu senin tercihin Köylü
Bu senin tercihin Köylü @Köylü - 11 ay Önce

Bunu sen tercih ettin. Seçim zamanı geldiğinde a, b, c, d ve diğer partilere bunu sormadın

Misafir
Misafir - 11 ay Önce

Milletimiz devamlı sonuca bakarak konuşur ve hemen suçluyu bulur. Edebiyatta giriş, gelişme, sonuç diye bir sıralama vardır.
Yem fiyatları keyfi olarak mı artıyor? Arpa, mısır fiyatları 1700 - 1800 TL ton civarında bi de yemin hammadesinin çoğu ithal, dolar artıkça yem fiyatları artacaktır. Boşuna fabrikaları suçlamayın suçlu belli onu da söyleyemeye yürek ister.

Ali dag
Ali dag - 11 ay Önce

Sizin yöneteceği niz bir bakanlık sadece kutuplarda var utanmadami yok mahserdemi yok bu insanların hakkını odeyemezsiniz acilen süt 3.6 seviyesine gelmeli guncellenmek kaydı ile

Basaramayacak siniz
Basaramayacak siniz - 11 ay Önce

Bize diz cokturemezsiniz. Yem fiyatları ile bize pranga takamazsiniz. Eski Türkiye yok artık

Cuma kuzu K Maraş
Cuma kuzu K Maraş - 11 ay Önce

Birkere mezmanelere gelsinlerde baksınlar inek kalmıyor hepsi kesiliyor bu milletin hali nolacak

Halil.sezer.
Halil.sezer. - 11 ay Önce

Bir.an.once.onlem..alinmadigi.durum.uretici.hayvanci.yok.olup.gidecek.ciftcinin.mumkun.oldugu.kadar.ozel.bankalara.borc.beklemiyor.hayvanina.mi.bakacak.borcmu.dusunmeli.gunluk.geciminimi.sayin.bakanim.el.atin.artik.

Anlamakzor
Anlamakzor - 11 ay Önce

Allah bu milleti fırsatcıların eline düşürmesin...

Harikasın
Harikasın @Anlamakzor - 11 ay Önce

Anlamakzor, anlamadığın çok belli. Soğan fiyatları arttığında Polatlı da depo basan hükümet ve bunu yayınlayan Ahaber beynini yıkamış. Hâlâ fırsatçı arıyorsun. Demiyorsun ki yem hammaddesinde ithalata bagimliyiz, döviz kuru artıyor, hammadde ithalatçısı elindeki malı satarken, alacağı yeni hammaddenin fiyatını dikkate alır, almaz ise zarar eder veya yeni mal getiremez. Anlamakzor ise bence fazla zorlama, çünkü dolarla işin yoktur senin.

Ziraat mühendisi
Ziraat mühendisi - 11 ay Önce

Tarımdan haber olmuş ağlama duvarı yorumlar da sürekli ağlayıp, sızlayanlar var sesini duyan var sanki. Oy atarken üç kuruşluk menfaatini düşünür oy verirken çiftçi için ne yapacaklar, vaatleri, çözümleri var mı bakmaz. Hak arayacak yer tarımdan haber sitesi değil bunu bilin


banner151

banner251