Yağlık ayçiçeği alım fiyatları ne kadar? Havza Bazlı Destekleme Modeli kapsamında mı?

Bolu İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet Murat, 2020-2021 yılı yağlık ayçiçeği alım fiyatlarını açıkladı. Murat, ayrıca yağlık ayçiçeğinin Tarım ve Orman Bakanlığınca Havza Bazlı Destekleme Modeli kapsamında desteklendiğini hatırlattı.

Yağlık ayçiçeği alım fiyatları ne kadar? Havza Bazlı Destekleme Modeli kapsamında mı?
banner200

Bolu’nun Merkez ilçesinde 2020 yılında Bolu Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce Alternatif Ürün Yetiştiriciliğini Geliştirme çalışmaları kapsamında; Taşçılar, Yayladınlar ve Bünüş Köylerinde 325 dekar alanda yetiştiriciliği yapılan yağlık ayçiçeği hasadı gerçekleştirildi.  

Bolu İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet Murat, yaptığı açıklamada; “İlimizde rekolte ve buna bağlı olarak kar beklentimiz yüksek. 2019 yılı verilerine göre yaklaşık 14.280 dekar alanda Göynük ilçemizde ağırlıklı olarak Yağlık Ayçiçeği ekilişi yapıldı. Merkez ilçemizde 325 dekar alanda ekiliş ve üretimini yaptığımız Yağlık Ayçiçeği bitkisinin bugün burada başarılı bir şekilde yetiştirildiğini bir kez daha görmüş olduk.

Yağlık Ayçiçeği, Türkiye bitkisel yağ tüketiminde % 80-85 civarında payı ve %50’lere varan yüksek yağ oranı ile ülkemizde üretimi gerçekleştirilen stratejik öneme sahip tarımsal ürünlerimizin başında gelmektedir. Dünyada yaşanan pandemi süreci gıda arz güvenliğini tüm ülkeler için bir kez daha hayati bir noktaya taşımış bulunmaktadır. Ülkemizde ayçiçeği üretimi ve işleme işlemlerini büyük oranda birlikler tarafından koordine edilmektedir. İlimiz ürün deseninde önemli bir yer edinmeyi başaran yağlık ayçiçeğinin hasadı üreticilerimize bereketli ve kazançlı ilimiz ve ülkemiz üretimine hayırlı olsun. Üreten Bolu’nun üreten çiftçilerini kutluyorum” dedi. 

2020-2021 yılı Yağlık Ayçiçeği alım fiyatları ortalama olarak aşağıdaki gibi belirlenmiştir. Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığımızca Havza Bazlı Destekleme Modeli kapsamında desteklenmektedir. Yağlık ayçiçeği alım fiyatları;

%50 yağ oranı  %8 nem %4 yabancı madde için 4,15 ₺, 

%44 yağ oranı %8 nem %4 yabancı madde için 3,85 ₺ 

%40 yağ oranı  %8 nem %4 yabancı madde için 3,65 ₺’dir. 

Ayrıntılı bilgi, teknik destek, dilek, şikayet, talep ve görüşler için İl/İlçe Müdürlüğü ile irtibata geçebileceği açıklandı. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2020, 21:17
YORUM EKLE
banner151

banner251