Vahit Kirişçi: O yok bu yok diyenlere kapak olsun!

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, ayçiçek yağı ve şeker stoklarıyla ilgili algı operasyonu yürütüldüğünü belirterek "Kendi ürünlerimiz bizim stoklarımızda yeterli miktarda bulunmaktadır. 'Bu ülkede o yok, bu yok' diyenlere de kapak olsun" dedi.

Vahit Kirişçi: O yok bu yok diyenlere kapak olsun!
banner282

Bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Bursa’ya giden Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, burada sektör temsilcileriyle buluştu. Kirişci başkanlığında, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde (AKKM) düzenlenen toplantıya Vali Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AKP Bursa milletvekilleri, AKP İl Başkanı Davut Gürkan ile ziraat odaları, kooperatif başkanları ve Süt ve Et Üreticileri Birlik Başkanları yer aldı.

TARIMIN MEVZUATINA UFAK DOKUNUŞLAR GEREKİYOR

Burada konuşan Bakan Kirişci, “Sektör paydaşlarımızla bir araya gelip, 2023 ve sonrası için nasıl bir yol yürüyeceğimizi ve bunun ana hatlarını paylaşmak istedik. Şu anda Türkiyede tarımın mevzuatı konusunda bir eksikliği yok. Ufak dokunuş gerekiyor” diye konuştu.

SAVAŞLA, SÜREÇ PİK YAPTI

Kirişci, sözlerine şöyle devam etti: "Tarımı tali bir sektör olarak gören, bir şekilde ithalat yoluyla tarım ürünlerinin ikame edilebileceğini düşünen çevrelerin ne kadar büyük bir yanılgı içerisinde olduklarını, önce pandemi akabinde de Rusya-Ukrayna savaşında açık açık gördük. Paramız olsa dahi bizim gıda arz güvenliğini sağlama konusunda yetersizliğimiz ortaya çıktı. Dünya olarak söylüyorum. Bir anda dünya şaşkına döndü. Raflara büyük bir hücum başladı. Bu pandemi döneminde oldu. Rusya-Ukrayna savaşıyla bu süreç pik yaptı.

Herkes anladı ki tarım stratejik bir sektör, vazgeçilmez bir sektör ve tarım sektöründe mutlaka Tarım ve Orman Bakanlığı başta olmak üzere, bu ülkeyi yönetenleri bulunurluğa önem vermesi gerekiyor. Buradan kimsenin tek bir cümle söyleyecek durumu yok ki, pandemi döneminde ve devamında da bu savaş döneminde bir ürünün bulunurluk noktasında eksikliği çekilmedi. Zamanında alınan tedbirler ve bu tedbirler sayesinde bulundurulması gereken bütün temel ürünler konusunda bu konu halledilmiş oldu"

KAPAK OLSUN

Bakan Kirişci, ayçiçeği yağı ve şeker stoklarıyla ilgili eleştirilere de yanıt vererek şu ifadeleri kullandı: "Bakanlığımızın mürekkebi kurumadan bir anda ayçiçeği yağı konusu gündeme geldi. Ama birkaç gün sürdü. Ve konu kapandı. Şimdi şekerle ilgili olarak birtakım çabaların, algı operasyonlarının olduğunu görüyoruz. Ama bu konularda da bizim yeteri kadar, yetecek miktarda, kendi ürünlerimiz stoklarımızda, kayıtlarımızda ve depolarımızda bulunmaktadır.

Üreticilerimize buradan sesleniyorum. Ki bu üreticilerimiz, ‘Bu ülkede o yok, bu yok’ diyenlere de kapak olsun diyorum. Bu ülkenin eli öpülesi, bu masanın etrafında olan değerli paydaşlarımız, Bursa özelinde ama Türkiye genelinde de bütün üreticilerimiz sadece 85 milyonu doyurmakla kalmıyor, aynı zamanda bu ülkede bulunan bize sığınmak adına misafir konumunda bulunan 5 milyona, bu ülkeye gelen 50 milyonun üzerinde turiste ve arta kalanı da ihraç ederek üreticilerimiz, bu zamana kadarki çabalarını başarıyla sürdürdüler. Bundan sonra da sürdürecekler. Ve biz bu üreticilerimizin her daim olduğu gibi daha güçlü bir şekilde yanlarında yer alacağız. Onları desteklemeye devam edeceğiz. Üreticimize diyoruz ki sen üret, yeter."

SÖZLEŞMELİ ÜRETİM ÜZERİNDE HASSASİYETLE DURMALIYIZ

Sözleşmeli üretim ile ilgili açıklamalarda da bulunan Kirişci, mülkiyet hakkı ile arazi kullanım hakkının birbirinden ayrılması gerektiğini belirterek şöyle konuştu: "Çiftçilerimizle yaptığımız görüşmelerde daha da perçinlendi diyebilirim. Sözleşmeli üretim hakikaten bizim hassasiyetle durmamız gereken konu olarak ortada duruyor. Mülkiyet konusu ile arazi kullanım konusunu birbirinden ayırmak, bizim tarıma bakışımızla ilgili ikinci husustur. Üçüncü olarak da biz öncelikle kendi insanlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak üzere, stratejik ürünlere odaklanması gereken bir ülkeyiz.

Bizim bu manada arz fazlası ürün üretip bunu ihraç etmek elbette mümkün ama bu tarım topraklarımızın yeterli olmaması ve mevcut tarım topraklarının bir kısmının da suya ihtiyaç duyuyor olması, bizim bu toprakları daha etkin kullanmamızı gerektiriyor. Buralara odaklanacağız. Bunlar üzerinden çalışmalar yürüteceğiz. Biz üreticimize güveniyoruz. Bu üretici bu zamana kadar ne badireler atlattı. Bu üreticilerimiz Allah’ın izniyle bizlerin de vermeye devam edeceği desteklerle üretmeye devam edecek. Tarlada bağda bahçede üretimi gerçekleştirilenlere ahırda, kümeste, ağılda bu faaliyetleri sürdürenlere, bunlara ‘eli öpülesi insanlar’ diyoruz. Allah onlardan razı olsun biz onlara desteklerimize devam edeceğiz. Biz onlara Sen üret, yeter diyoruz. Cumhurbaşkanımız önderliğinde bu destekler devam edecek"

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2022, 12:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
Üretici
Üretici - 1 ay Önce

Bırak edebiyatı da bakan. Bakıp duranakadar üretici üretemez duruma geldi. Problemlerin cözümü nü. Giderleri gübre. Elektrik. Mazot. İlac. Ekipman bakımına care üretin.

Çağdaş
Çağdaş - 1 ay Önce

Her şey stokta varsa rusyadan gemi gelmeyince eliniz eteğiniz tutuştu boşa yalan söylemeyin

Çiftçi kardeş
Çiftçi kardeş - 1 ay Önce

Bırak şimdi yıkama yağlamayı.yok eli öpülesiymiş çiftçi bilmem neymiş falan filan.filmde dediği gibi beni övmeyi bırakın kardeşim,bana para verin.

Egeden
Egeden - 1 ay Önce

Turksekerin basinda imam
mucahit Turkseker Tarimin basinda cayci talip oldugu sürece bu seker krizi bitmez.iki beceriksiz Ulkede seker krizi cikardi.

Asiye
Asiye - 1 ay Önce

Sen fetoyu bakan yardimcisi yap sonrada yok oyle yok boyle...fetoyu bakan yardimcisi yaptiginiz gun inandiriciliginizda bitti..artik agzinizla kus tutsaniz kimse sizi umursamayacak bunu unutmayin..yok kapak olsun yok tencere olsun gecin bunlari..secimden sonrayi isaret ederek algi operasyonlarinizida halk yemiyor...

Fettah
Fettah - 1 ay Önce

Eyvah, eyvah, değişen hiç bir şey olmamış.

kenan diker
kenan diker - 1 ay Önce

sen üret yeter demeyle olmuyor. halimiz perişan batıyoruz diyoruz siz hala üret diyorsun yemin çuvalı kaç para haberiniz var mı , bir tane poğaça aldım 5,5 tl yani 1 litre süt parası , tavuk 65 günde yetişir kilosu 35 tl bizim bir danayı büyümemiz 18-24 ay arası ALLAHTAN KORKUN destek destek ne desteği veriyorsunuz gören derki etk parası kadar , süt parası kadar destek veriyorlar, her şey var diyorsunuz elin memleketinden buğday , mısır , ayçiçeği , bütün tahıl ve bakliyatı ithal ediyorsunuz. ülkemiz üretiyorsa neden ithal ediyorsunuz. dolarları yurtdışına gönderiyorsunuz merak ettim

Adana
Adana - 1 ay Önce

adanada il müdürü yok. Adamın müfettiş raporu ile görevden alındığını sağır sultanlar duydu da ankara duymadı


banner151