Uygulamalı Çiftçi Okulları geliyor! 10 ilde uygulanacak

AB tarafından fonlanan, en büyük tarım projelerinden biri daha FAO önderliğinde hayata geçiyor. Türkiye’de yeni denenmeye başlayan Uygulamalı Çiftçi Okulları’nda görev alacak eğiticiler son eğitimlerinden de geçti. 

Uygulamalı Çiftçi Okulları geliyor! 10 ilde uygulanacak
banner200

Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınına rağmen FAO Türkiye, çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. AB tarafından fonlanan “Sosyo-ekonomik Entegrasyonun Desteklenmesi ve Geçim Sağlama İmkanlarının Yaratılması Aracılığıyla Türkiye’de Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler (GKAS) ve Ev Sahibi Toplulukların Dayanıklılığının Geliştirilmesi Projesi” sahaya inmek için gün sayıyor. AB’nin 10 milyon Euro’luk finansman desteği, Tarım Orman Bakanlığı ile Aile ve Çalışma Bakanlıklarının işbirlikleri ile hayata geçirilen projeyle meslek eğitimleri, İstihdam fuarları Uygulamalı Çiftçi Okulu (UÇO) uygulaması gibi aktivitelerle istihdam ve geçim kolaylığı sağlanması hedefleniyor.

Projenin en önemli ayaklarından biri olan Uygulamalı Çiftçi Okulları’nda görev alacak eğiticilerin eğitimi programları başladı. Adana, Bursa Gaziantep, Hatay, İzmir, Kahramanmaraş, Kilis, Manisa, Şanlıurfa ve Van’da uygulanacak projelerde görev alacak eğiticilere FAO uzmanlarının katıldığı çalıştaylarla son eğitimlere başladı.

Toplam 10 farklı ilde kurulacak 31 UÇO’da görev alacak eğiticilere ilk etapta Mersin ardından da İzmir’de düzenlenen çalıştayda ayrıntılı bilgilendirmeler yapıldı. Uygulamalı Çiftçi Okulu, cinsiyet eşitliği, akılıl ve iyi tarım uygulamaları hakkında eğitimler verildi.

İzmir’de düzenlenen ikinci çalıştayın açılışında konuşan FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık, Covid19 gibi dünyayı etkisi altına alan büyük bir krizin gölgesinde ilerleyen bu projenin küresel krizler karşısında kürkesel dayanışma adına da umut verici bir adım olarak göze çarptığını söyledi. Pandemiyle birlikte küresel çapta açlık krizi ile karşı karşıya kalan insan sayısan 132 milyon kişinin daha etkinlendiğine dikkat çeken Seleşık, bu ve benzeri projelerle hem pandeminin kapı açtığı gıda krizi ile mücadele hem de akıllı ve verimli tardım gıda üretimlerinin desteklendiğini kaydetti.

Uygulamalı Çiftçi Okulları hakkında da bilgiler veren Selışık, bu yöntemin başarılı olması halinde pek çok ülke ve projeye de örnek olacağına dikkat çekti.

Çalıştayda UÇO’nun kapsamı, hedefleri ve amaçları anlatıldı. FAO Program Sorumlusu Sheikh Ahaduzzaman’ın “ToT programına giriş ve Uygulamalı Çiftçi Okulu Kavramı: Tarımsal yayım sisteminde yeni bir paradigma” başlığıyla yaptığı sunumun ardından FAO uzmanları ‘istihdam yaratma, il bazlı teknik analizler, uygulanacak yeni yöntem ve teknikler’ konusunda eğiticileri bilgilendirdi. Üç gün süren  çalıştayda düzenlenen interaktif bölümlerde de FAO Uzmanları, UÇO’larda görev alacak eğitmenlerin sorularını yanıtladı.

AB tarafından fonlanan proje, Türkiye’nin 10 ilinde yerel tarım özellikleri de dikkate alınarak planlandı. Projeyle yarısı Geçici Koruma Altındaki Suriyeli, yarısı da ev sahibi topluluk üyesi olmak üzere toplamda 6 bin 200 kişinin geçim ve istihdam olanakları artırılacak. Covid-19 sürecinde sağlık çalışanları ile birlikte küresel mücadelenin en ön safında yer alan tarım işçileri için korunma malzemelerinin de dağıtılacağı projede girişimcilere hibe destekleri de sağlanacak.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2020, 22:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yayıncı değıl YAYIMCI
Yayıncı değıl YAYIMCI - 1 yıl Önce

Ya arkadaş. Bakanlığın yayım dairesi var çiftçi eğitimi ile ilgili. Ayrıca bakanlığın 81 il müdürlüğünde her türlü teknik elemanı var. Araştırma enstitulerinde her konunun uzmanı var.
Sayın bakanım sizin yayım daireniz ne iş yapar. Oradaki başkanlar bu dairenin ne iş yaptığını veya yapması gerektiğini neden bilmezler.
Ne gerek var FAO ya. Bakanlık bu işi geçmişte yaptı.
Mehdi beye bir telfon etseniz sizlere tek tek anlatır.
Önce siz elemanlarınızı bakanlığın neler yapabileceği kapasitesi konusunda eğitin.
Sayın cumhurbaşkanı yerli milli derken siz gereksiz yere yabancı müdahalesi yaptıriyosunuz.
Buradan olacağı da söyleyeyim. Paralar harcanacak. Sizin elemanlarımızı calistiracaklar. Dışarıdan şimdiden adı belli emekli hocalara paralar gidecek.
FAO da Türkiye ye yardım ettik diyecek.

Milli mi ?
Milli mi ? - 1 yıl Önce

Çiftçilik okulunu okudum ben çiftçilik yapacağım demekle yapılacak bir iş değil. Bu Avrupa tarzı eğitim dayatmalarını sırtından bir atamadı ülke. Avrupa da ki sosyal yapı ile burası aynı değil. Ekonomik şartlar ve pazar payı aynı değil. Arazi yapısı aynı değil. Senin elinde binlerce genç ziraat mühendisi var bu alanlarda istihdam edip tarıma sahada yön verecek. Çiftçilik bir meslek değildir yaşam tarzıdır. O hayatın içinde yaşamadan okulunu okumakla çiftçilik yapmaz kimse. Bunu bir türlü anlamak istemiyor bakanlık. Sürekli popüler projeler peşinde.
1. Arazide idari yapılanma gerçekleştirilmelidir. Araziden kasıt ilçe tarım müdürlükleri değil köylerdir. Bu sizi aşıyorsa tarım kredi zaten kırsalda örgütlü kooperatif statüsünden Kit statüsüne geçirmek yük olmasın bari.

Ciftci
Ciftci - 1 yıl Önce

Tigemler mi verecek. Orada her alanda uygulamanin icinde uzman personel var. Digerleri teoride kalabilir . Cunku daha once benzeri bir uygulamaya katilmistim

celal gularslan
celal gularslan - 1 yıl Önce

sayın tarim bakanım domates fiyatları dibe vurdu bunada bir el atsanız çiftçimiz perişan sanayici ve aracılar yiyiyor çiftçinin gelirini çok maduruz sanayi domates kg fiyati balikesir 044 kuruş 1 bardak çay bile yapmıyor 1 kg domates çay bile 075 kuruş tesekur ederim

Horoz Nuri
Horoz Nuri - 1 yıl Önce

İnşAllah proje hayata geçer ve soınuçlarını görürüz ,bir zamanlar bakanlık bünyesinde kurulan daha sonra millieğitime devredilen tarım meslek liselerinin akibetine ugramaz ,tarımsal eğitim ve uygulama aynı zaman da bir takım artıları ile şehire yerleşip asgari ücret köleliğini yaşayıpta köyüne dönmek isteyen ailelerin çocuklarına imkan yaratır,şehirde asgari ücrete köleliğin bir numarası olmadığını görüp kendi toprağına ve kendi işini geliştirmek için enerjisini harcayıp bulunduğu köyün beldenin veyahutta ilçenin imkanlarını geliştirip yaşanabilir yerler haline dönüştürmeyi gerçekleştirler inşAllah .Destekliyoruz bu projenin yanında veyahutta arkasındayız...

fatoş mühendis
fatoş mühendis - 1 yıl Önce

çok iyi düşünülmüş program ama sahada aktif olan onca tarım danışmanımız var.bu tür projelerde bizlerde yer almak istiyoruz

Yaşar
Yaşar - 1 yıl Önce

Bu Suriye'li göçmenler için düzenlenmiştir. Suriyelilerin yerli ve milli olması için. Açıkçası onlar artık gitmeyecek!

Remo
Remo - 1 yıl Önce

İl ve ilçe tarım merkezlerinde çalışanlar ne iş yaparlar hala anlamış değilim.
Bir sürü tarım danışmanı alındı. Ne köye uğruyor ne araziye uğruyor. Her birisi masa başından kalkmıyor.Bilgisayarda oyun oynuyor. Bu ilçe tarım memurlarını denetleyen bir birim yok mu acaba?


banner151

banner251