Üretimde başarı hikayesi: Muhtar, mühendis ve siyasi abileri

Üç memleket sevdalısının 2007'de verdiği emek sonucunda ülkeye kazandırılan proje sayesinde bugün Türkiye'nin çilek üretiminin yüzde 7'si Konya'nın Hüyük ilçesine bağlı Değirmenaltı köyünden karşılanıyor. 150 hanelik, derenin içinde, arazisi pek düzgün olmayan Değirmenaltı köyüne bu proje sayesinde şehirden dönüşler bile olmuş. 70'li yaşlarda çilek üreticisi Ayşe teyzenin anlatımıyla Değirmenaltı köyünde çilek üretimi...

Üretimde başarı hikayesi: Muhtar, mühendis ve siyasi abileri
banner200

Ramazan’ın ortalarında nefislerin her türlü gıdayı istediği bir akşamüzeri Ankara’da düzgün bir çilek bulamadık. İsmini duyduğumuz ve Türkiye’nin en az yüzde 11 çilek üretimini karşılayan Konya’ya yolumuzu düşürdük. Biraz araştırdık ki; ülke çilek üretiminin yaklaşık yüzde 7’sini karşılayan Konya’nın en küçük ilçelerinden Hüyük ilçesi Değirmenaltı Köyü (mahallesinde) bu macera başlamış. Yolumuzu oraya yönelttik.

Köyün girişine yaklaştığımızda çevremiz dağ bayır çilekle doluydu. Tam karşımızdan kırmızı üç tekerlekli motoruyla yaşlı bir teyze geliyor. Durdurduk önce şaşırdı çekindi. Kendimizi tanıttıktan sonra adının Ayşe ve yaşının 70’in üzerinde olduğunu öğrendik ve sorduk nedir bu çileğin hikâyesi diye…

Köyümüz eskiden beri reçberlikle yani tarımla geçinirdi. Buğday, nohut ve kiraz yetiştirirdik. Her evde bir iki hayvan vardı. Köyümüzün sulama suyu vardı, gerçi hala var ama olsun halimize şükür deyip iç çekti.

Bu köyümüzün birlik beraberlik ve kenetlenmesi ile oldu. Köyümüzün muhtarı vardı şimdi rahmetli oldu Allah rahmet eylesin. Yine köyümüzün yetiştirdiği bir mühendis vardı ve birde siyasi abileri vardı. Bunlar kafa kafaya verdi önce sulamayı çözmek için uğraştılar.

Çünkü gölü (Beyşehir gölünü) görüyoruz bak ama biz susuzluktan kırılıp giderdik. Bunlar uğraşırken birde köyde çilek yetiştireceğiz, sulama damlama olacak dediler. 

Mühendis Ankara’dan sık sık gelmeye buradakiler sık sık Konya ve Ankara’ya gitmeye başladılar. Hatta başta sulama boruları yanlış yerden geçmiş onu düzelttirmeye çalıştılar. Allah razı olsun bunlar konuyu devlete taşıdılar düzelttiler. 

Konya İl Özel İdaresi ile konuşmuşlar. Oradan mühendisler geldi gitti. Bölgemizden yine bir hoca vardı oda buna sahip çıktı. Önce inanmadık çok az kişi çilek üretimi için yazıldı. Devlet tarafından törenle köylüye çilek fidesi dağıttılar anlattılar. Anlamayanlara, problem yaşayanlara köyümüzdeki mühendis yardımcı oldu.

2007 yılından sonra ekimler çoğaldı. Her yıl devlet çilek fidesi, naylon ve sulama yardımı yapar. İlk çileklerin çeşidi o dönem özel seçilmiş şimdi o çilek kalmadı.  

Ayşe teyze ‘lafa daldık haydin tarlam yakın hem toplayın hem de oruç değilseniz yiyin’ dedi.

Tarlaya gittik. 

Tarlada güzel bir tesis kurulmuş yaklaşık bir dekar kadar bir yer. Yalnız baştan 3 sırada başka sebzeler vardı. Sorduk bunlar niye böyle.

Evladım buradan paramızı kazanırken boş olan o 3 sıraya domates biber patlıcan gibi şeyler ekiyorum. Hem kendimin hem de gurbetteki çocuklarımın ihtiyacını karşılıyorum salçayı kurutmalıklarını yapıyoruz şükür herkese yetiyor. Hem onlar da tanıdıkları geldi mi yaz boyu hepimiz yiyoruz para vermiyoruz.

Bu arada etrafta küçüklü büyüklü alanlarda insanlar çilekle uğraşıyor, sesler arazide yankılanıyordu. Dikkatimizi Ayşe teyzenin ‘Kırmızı Şimşek’ dediği 3 tekerlekli elektrikli motoru ve ona benzer ATV türü araçlar dikkatimizi çekti.

Belli ki köylü araziye onlarla gidiyor, işini görüyor, topladıkları ürünleri bunlarla köye götürüyordu. 

Ayşe teyzeye sorduk.

Ayşe teyze çilekleri ne yapıyorsunuz, nasıl toplayıp satıyorsunuz, köyde çilekle ne değişti? Diye.

Ayşe teyze; Evladım bunu toplaması dert yaşlandık ama ne yapacan üreteceğiz mecbur. Köyde çilek toplayanlar var (aracılar) onlar hoparlörden bağırır falan yarın kilosu şu fiyattan çilek alacak. Diğeri de anons eder biz de gideriz kasalarımızı alırız. Bu arada günde bir iki defa farklı anons duyabilirsiniz ya da kasa bulamayabilirsiniz. Ya fiyat değişmiştir. Ya da toplanacak çeşidi değişmiştir.

Çeşit derken Ayşe teyze hepsi çilek değil mi?

Değil.

Bir pazara toplarız iri sağlam gösterişli olanı birde suluk toplarız ne varsa onu.

Suluk nedir Ayşe teyze?

Şimdi akşamdan kasaları aldık ya, sabah erkenden geliriz iyilerini ayrı kasaya pazarlık toplarız (küçük 3-4 kg’lık tahta kasaları göstererek) diğerlerini de şu kasaya (plastik 5-10 kg’lık kasa) toplarız. Eve götürürüz sulukların çöpünü tek tek ayıklarız. Köydeki toplayıcılara veririz. Pazarlık biraz farklı ama her zaman almazlar. Suluk daha düşük ve zahmetli… Onlarda gelen adamlara veririler.

Peki, paranızı alabiliyor musunuz? Diye sorduk.

Genelde alıyoruz ama bazen gidiyor. Fiyatlar yıl boyu değişir hatta günlük bile. Ah oğlum köyde çilek sayesinde herkes ekmek yiyor. Herkesin güneş enerjisi var, camları evleri bakımlı. Çoğunun aracı var.

Ama bu da yalan olup gidecek çileklerde hastalık başladı organik yetiştiriyoruz, ilaç gübre kullanamıyoruz, suyumuz yetersiz ve kirli. 

Ha birde köylü olarak da köyümüzün muhtarı, köyümüzden çıkan o mühendis ve siyasetçi.

Hüyük Organik Çilek Üretici Birliğini kurdurdular ama çalıştıramadılar. Çileklerimiz ülkenin her yerine nam saldı dış devletlere satıldı. Köyde törenler, festivaller düzenlendi. Ama buda yalan olup gider. Bu arada sohbet devam ederken bayağı çilek toplamıştık. Ayşe teyzeden müsaade istedik araziden helallik alıp ayrıldık.

Üç memleket sevdalısının uğraşı, önerisi sonucu devlet, siyasiler bu fikirlere sahip çıkmış projelendirmiş, ülkeye kazandırmış. Hüyük küçük bir ilçe Değirmenaltı Köyü 150 hane derenin içinde, arazisi pek düzgün olmayan bir köy ama bu proje sayesinde köye dönüşler olmuş, modern evler yapılmış, bölgeye örnek oluşturmuş.  Bölgede 9 bin dekara çilek tarımı var. Hüyük ülke üretiminin yüzde 7’sini karşılıyor. Ayşe teyzenin lafıyla yazımızı bitirelim. ‘’Sebep olan herkesten Allah razı olsun’’

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2020, 14:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
HAY ALLAH RAZI OLSUN BU HABERİ YAPANDAN...
HAY ALLAH RAZI OLSUN BU HABERİ YAPANDAN... - 1 yıl Önce

Aziz mübarek gün memleketteki müsrif, haramzade, rezil, pespaye siyasetçileri ve onların genetiği bozulmuş soytarı kılılı yağdanlıklarını duymaktan tam anlamıyla bıkkınlık geçirmişken bu AYŞE TEYZEMİN ÇİLEK HABERİ çok iyi geldi... ASLINDA TARIM BAKANI VE ONUN BİR HALTA YARAMAYAN BÜROKRATLARI EKRANA ÇIKIP ÇIKIP SAÇMA SAPAN ABUK SUBUK KONUŞACAĞINA VE DE MİLLET İZLEMEK ZORUNDA KALACAĞINA.... BU SEVGİLİ ELİ ÖPÜLESİ AYŞE TEYZEMİZ GİBİ İNSANLARIN GERÇEK ÖYKÜLERİNİ TELEVİZYONLARDA KAMU SPOTU YADA HABER VİDEOSU YAPSALAR, ŞU ÇİLEKEŞ KADERSİZ TÜRK MİLLETİNE ACAYİP MORAL OLURDU...

Ahmet TAŞ
Ahmet TAŞ - 1 yıl Önce

Başta değerli hemşehrim bu dualara layık olan GÜRSEL GÖKKAYA’ya bende ondan Allah razı olsun diyorum. Allah böyle memleketine hizmet edenlerin sayısı artırsın. GÜNÜN ADAMI DEĞİL MİLLETİN ADAMI, DOĞDUĞU MEMLEKETİNE HİZMET EDEN ESER BIRAKAN ADAM İYİ VARSIN SENİNLE GURUR DUYUYORUM SEKAMLAR...

Hüyük çilek
Hüyük çilek - 1 yıl Önce

Emeği geçenlerden Allah razı olsun memlekete büyük hizmet, Sayın mühendis Allah senden bin kez razı olsun memlekitine hizmet ediyorsun tebrik ederim. Gurur duyulması gereken bir olay. Yerel kalkınma projeleri için müthiş bir örnek. Emeği geçenlerden bin kez Allah razı olsun...

Aydın Çağar
Aydın Çağar - 1 yıl Önce

Türkiye çilek üretiminin %7 sinin üretildiği Konya'nın Hüyük ilçesindeki "Organik Çilek Üretimi" projesi 2005-2006 Tarım Orman Bakanlığının etki analizinde görevli Ziraat Yüksek Mühendisi Gürsel Gökkaya arkadaşımız tarafından yapılmıştır. Gerçekten bu vb. projelerin mimarı olan bu kardeşimiz ülkenin bir çok yerinde önemli projelere imza atmıştır. Gürsel Gökkaya, TİGEM'in yetiştirmiş olduğu kaliteli mühendislerden olup, TİGEM'de de önemli projelere imza atmıştır. Fakat ne yazıkki bu arkadaşımız boşta hiçbir görev verilmeden heba edilmektedir. Inanıyorum ki Türkiye'nin tarım hususunda yetiştirmiş olduğu ender insanlardandır. Ayrıca bu arkadaşımız "YONCA TARIMI" isimli okullarda kaynak kitap olarak okutulan önemli bir kitabın yazarıdır.

Nesrin Babaoğlu
Nesrin Babaoğlu - 1 yıl Önce

4 sene önce bu çileklerden banada dalından koparıp yemek kısmet oldu . O çileklerdeki tat ve aroma çok başka. Gürsel Arkadaşımızı ülkemize böyle bir lezzeti kattığı için tebrik eder çalışmalarında başarılar dilerim.

Fahri oguz
Fahri oguz - 1 yıl Önce

Gittim, gördüm, çiçeğini de yedim, Allah razı olsun emeği gecenlerden

Muhasebe servisi
Muhasebe servisi @Fahri oguz - 1 yıl Önce

Mudurum gidiyon yiyon gelirken getirmiyorsun. Bizde isteriz

Eren Karabulut
Eren Karabulut - 1 yıl Önce

Bir başarı hikayesi. Bu başarıda payı olabkari tebrik ederim. İnşAllah bunun gibi çalışmalar daha geniş bir kitlelere yayılır..

Alev YILMAZ
Alev YILMAZ - 1 yıl Önce

Projeyi çok beğendim. Bu tarz projelerin daha fazla çoğaltılması ve gelıştirilmesi gerekiyor. Suyun zor getirildiği engebeli arazilerde çilek tarımı yapmak oldukça zahmetli olsa gerek. Damlama sulama ile bunu başarması takdire şayan. Hele bir de memleketine bu projeyi uygulaması, örnek alınması gereken bir davranış. Tarımda bu tür projelere ve ufku geniş, özverili, çalışkan insanlara ihtiyaç var. İnsanlığa, tarıma ve kalkınmaya sağladığı katkıdan dolayı Ziraat Mühendisini canı gönülden tebrik ediyorum. Ellerinize, emeğinize, yüreğinize sağlık. Bundan sonra ki yapacağınız çalışmalarınızda başarılar diliyorum.


banner151

banner251