Üre gübresi kaç liradan ithal edildi? İşte üre gübresi ithal edilen ülkeler ve fiyatları...

Türkiye gübreyi kaç liradan ithal ediyor, çiftçiye gübre kaç liradan satılıyor? TÜİK, Ocak ve Şubat ayına ait gübre ithalat verilerini yayınladı. Buna göre üre gübresi Ocak ayı ortalama ithalat fiyatı 804 dolar/ton, Şubat ayı ise 795 dolar/ton oldu.

Üre gübresi kaç liradan ithal edildi? İşte üre gübresi ithal edilen ülkeler ve fiyatları...
banner282

Gübre fiyatları kaç lira oldu? Türkiye gübreyi kaç liradan ithal ediyor? İthal edilen gübreler kaç liradan satılıyor? Türkiye Ocak ve Şubat aylarında ne kadar üre gübresi ithal etti? TÜİK, Ocak ve Şubat aylarına ilişkin üre gübresi ithalat rakamlarını açıkladı. 

ÇİFTÇİ GÜBRE FİYATLARINI YAKINDAN TAKİP EDİYOR

Gübre fiyatları son bir yıl içinde 5 ile 7 kat arasında artarken, bu fahiş fiyat artışları çiftçinin gübre kullanımını olumsuz etkiliyor. Gübre fiyatlarının aşırı derecede yükselmesi çiftçinin gübre kullanımını düşürürken, gübre fiyatlarına ilişkin gelişmelerde yakından takip ediliyor.

GÜBRE OCAK VE ŞUBAT AYINDA HANGİ FİYATTAN İTHAL EDİLDİ? 

Türkiye’deki gübre fiyatları kadar, gübrenin kaç liradan ve ne kadar ithal edildiği de önem taşıyor. İthal edilen gübrenin fiyatı ile Türkiye’de çiftçiye satış fiyatları arasındaki uçurum ise gübrede yaşanan vurgunu gündeme getiriyor. 

ÜRE GÜBRESİ İTHALATINDA UMMAN VE MISIR İLK SIRADA YER ALDI

TÜİK, Ocak ve Şubat aylarında üre gübresi ithalat verilerini yayınladı. Buna göre Türkiye Ocak ayında toplam 173 bin 744 ton, Şubat ayında ise 117 bin 843 ton üre gübresi ithal etti. Ocak ayında en fazla üre gübresi Umman’dan ithal edilirken, Şubat ayında ise Mısır’dan yapıldı. 

TÜRKİYE ÜRE GÜBRESİNİ HANGİ ÜLKELERDEN İTHAL EDİYOR?

Üre gübresi ithal edilen ülkeler şunlar: Mısır, Libya, Özbekistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Irak, İran ve Umman. 

TÜRKİYE HANGİ ÜLKEDEN NE KADAR ÜRE GÜBRESİ İTHAL ETTİ? 

OCAK AYI ÜRE GÜBRESİ İTHALAT RAKAMLARI

TÜİK’in Ocak ayı dış ticaret verilerine göre Mısır’dan 12 bin 503 ton, Libya’dan 4 bin 454 ton, Özbekistan’dan 15 bin 318 ton, Türkmenistan’dan 9 bin ton, Azerbaycan’dan 3 bin 231 ton, Irak’tan bin 55 ton, İran’dan 45 bin 630 ton ve Umman’dan 82 bin 396 ton üre gübresi ithal edildi. 

ŞUBAT AYI ÜRE GÜBRESİ İTHALAT RAKAMLARI

Şubat ayı dış ticaret verilerine göre ise Azerbaycan’dan 769 ton, Türkmenistan’dan 17 bin 669 ton, Özbekistan’dan 5 bin 773 ton, Libya’dan 483 ton, Mısır’dan 50 bin 514 ton ve Umman’dan 42 bin 629 ton üre gübresi ithal edildi. 

ÜRE GÜBRESİ HANGİ ÜLKEDEN NE KADAR FİYATA İTHAL EDİLDİ? 

Türkiye’deki gübre fiyatları konusunda gübrenin ne kadar fiyata ithal edildiği büyük önem taşıyor. Buna göre üre gübresi ithalat fiyatı ülkelere göre şöyle gerçekleşti:

ÜRE GÜBRESİNİN ÜLKELERE GÖRE İTHALAT FİYATI OCAK 2022

 • Mısır: 961 dolar/ton
 • Libya: 851 dolar/ton
 • Özbekistan: 720 dolar/ton
 • Azerbaycan: 717 dolar/ton
 • Irak: 703 dolar/ton
 • İran: 813 dolar/ton
 • Umman: 796 dolar/ton

Ocak ayı üre gübresi ortalama ithalat fiyatı 804 dolar/ton oldu. 

ÜRE GÜBRESİNİN ÜLKELERE GÖRE İTHALAT FİYATI ŞUBAT 2022

 • Azerbaycan: 415 dolar/ton
 • Türkmenistan: 809 dolar/ton
 • Özbekistan: 613 dolar/ton
 • Libya: 780 dolar/ton
 • Mısır: 835 dolar/ton
 • Umman: 773 dolar/ton

Şubat ayı üre gübresi ortalama ithalat fiyatı 795 dolar/ton olarak gerçekleşti. 

27 Ocak’ta üre gübresinin çiftçiye satış fiyatı 11500 TL/Ton iken, dolar kuru 13.6 TL idi. Dolar bazında üre gübresinin satış fiyatı 845 dolar/ton oluyor. Ocak ayı ortalama ithalat fiyatı ile çiftçiye satış fiyatı arasında fahiş bir fiyat farkı bulunmuyor. Ancak geçmiş aylarda ithalat fiyatı ile çiftçiye satış fiyatı arasında yaklaşık 2 kat fark bulunması, gübrede fahiş fiyat uygulamasını gündeme getirmişti. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2022, 00:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
Üretici
Üretici - 1 ay Önce

MaşAllah deyelim. De bizdeki rancılar kim. Her hal uzaylılar ne yakalanan var. Nede müdahale eden. Yeni ülkemiz. Fırsatçılar. Kara borsa cılar. Ş.... K.. Öpüp.... Vurgunculuk yapanlar. Allah cc sorsun.

Gürcan
Gürcan - 1 ay Önce

Cifciyi zorla soydunuz,elbirliği ile çok oyun oynandı,tarım bakanlığı keyifle seyrtti, cifcide güzel oyun oynayacak seçim zamanı

kazım akoğlu
kazım akoğlu - 1 ay Önce

alan aldı atan attı eken ekti bu saatten sonra bulsunlarda satsınlar

Muammer gülbağ
Muammer gülbağ - 1 ay Önce

Utanın be utanın tabiki de yüzünüz varsa gübre fabrikaları ni kap@tin artık el açın dilenin yazıklar olsun

Mehmet eve
Mehmet eve - 1 ay Önce

yani siz hiç Allahtan morkiormusunuz her şiyi zam zam bir çuval un olmuş olmuş.700 tl bir çuval.gübre 1500 tl bir teneke margarin mutfak yağı olmuş.700 5 kilo 150 tl artık çiftçilik bitirdiz hala bizde ne bekliyorsunuz.demeki devlet yok devlet olsaydı bu fırsatlık yapmazdılar ben 4 çocuk babasıyım iş siz linkte yıkıldım iş yok para yok çiftçilik yapıyordum ama artk onuda yapamıyorum şu anda türkiyede süriyeler ve afkanlar yardım ediyorlar onar yaşadığı biz onarın çeyreği yaşmiyoruz

Hamza yilmaz
Hamza yilmaz - 1 ay Önce

Hayir

banner151