Üre gübresi hayvan beslemede kullanılır mı?

Yem fiyatlarının artmasından dolayı yetiştiriciler farklı arayışlar içine girerken, üre gübresinin hayvan beslemede kullanılıp kullanılmayacağının cevabını arıyor.

Üre gübresi hayvan beslemede kullanılır mı?
banner200

ÖZEL HABER / Tarımdan Haber'in yetiştiricilere önemli bir hizmeti olan 'Yetiştirici Soruyor'a yetiştiricilerden dikkat çeken sorular gelmeye devam ediyor. Yetiştirici Soruyor'a gelen sorular, Prof. Dr. Nurettin Gülşen tarafından cevaplandırılıyor. Bir yetiştiricimiz, üre gübresinin hayvan beslemede kullanılıp kullanılmayacağını sorarak, Gülşen'e şu soruyu yöneltti: "Merhaba hocam hayvan beslemede kullanılan üre bizim tarlada kullandığımız %46 azot içeren üre gübresi midir?"

HAYVAN BESLEMEDE ÜRE KULLANIMIYLA İLGİLİ ÇOK SORU GELİYOR!

Son dönemde protein kaynaklarına bağlı yem fiyatlarındaki artış nedeniyle üre kullanımı üzerine çok soru geldiğini belirten Prof. Dr. Nurettin Gülşen, yetiştiricinin sorusuna şöyle cevap verdi: "Son dönemlerde protein kaynaklarına bağlı yem fiyatlarındaki artış nedeniyle üre kullanımı üzerine çok soru geliyor. Tarlaya attığınız üre ile besleme yapabilirsiniz. Bu üre işkembede oldukça hızlı olduğu için rasyonda hızlı parçalanan tane yemler veya melas kullanmanızı tavsiye edebilirim. Bunun yanında parçalanma hızını azaltmak için kaplanmış üre de kullanabilirsiniz ama fiyatı biraz yüksek olabilir. Üreyi hayvanlarınıza 7-14 gün kadar sürede alıştırarak yediriniz." 

YETİŞTİRİCİ SORUYOR'A SORU SORMAK İÇİN TIKLAYIN... 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2021, 16:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Üretici
Üretici - 8 ay Önce

Bunasıl soru kepek ekin.
Der gibi ürede azot var azot azotlu başka güpre lerde var tamamda azot kullanın mayan tarım ürünü varmı......

Ciftci
Ciftci - 8 ay Önce

Hani başkanlık sistemine gecilince bürokrasi azalicakti. Kırsal kalkınma başvurularını bile danışman olmadan yapamıyoruz yardım almak için bile danışmana para ödemek zorunda kalıyoruz. Yem fiyatları almış başına gidiyor hiç kimse dur diyemiyor . Acaba ? Ekonomi ve tarım bakanı ni Hollanda dan mi ithal etsek

Süper
Süper @Ciftci - 8 ay Önce

Başkanlık sistemi ile ikinci dünya savaşı dönemi hayvan besleme metodlarina döndük. Biraz üre biraz talaş böyle devam

sedaT
sedaT - 8 ay Önce

gübrede palalı nasıl olucak peşin 3020 diyo Tarım kredi dolar düşük neden pahalı dedim ham madde yokmuş hep bi bahane var

Razi ve temettü
Razi ve temettü - 8 ay Önce

Razi'de yönetim kurulu üyeliği yapanlar, aylık 8000 bin eurodan başka heryıl milyonlarca lira temettü de alıyorlarmı?

Esk26
Esk26 - 8 ay Önce

Üre yemden pahali

birbilen
birbilen - 8 ay Önce

sayın hocam siz bilim adamısınız,eksik bilgi vermeyin.üre gübresini hayvan yeminde kullanırsanız ürenin üzerindeki kanserojen maddeyide hayvana ordan da insana aktarmış olursunuz.formaldehid diye bir şey duymadınızmı,yazık....

üre kullanımı
üre kullanımı - 8 ay Önce

Sayın hocam; eksik bilgi tanımlanmış. Üre yeme ancak toplam protein ihtiyacının 1/3 ü kadar konabilir. Daha fazlası toksik etkiye neden olur. Ayrıca rasyona homojen dağılımının sağlanması şarttır. Bu konuda ülkemizde çokça çalışma yapılmış olup, ayrıntılı bilgi içeren bir paylaşım hem kafa karışıklığını hem de olası zararı önleyecektir. Değerli üreticilerimiz lütfen uzmanlık isteyen bu işlemden uzak durunuz.

Vatandaş
Vatandaş - 8 ay Önce

Ürenin fazla kullanımı toksik etki yapabilir. Mevzuat da bunun yeme katılımını %2 ile sınırlamıştır. Yani ne kadar verilebileceğinin iyi araştırılması gerekir.


banner151

banner251