Ulusal Hububat Konseyi: Çiftçiyi buğday üretimine teşvik için prim desteği artırılmalı

Ulusal Hububat Konseyi (UHK) Başkanı Özkan Taşpınar, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan 2020 ürünü hububat alım fiyatını değerlendirdi. Taşpınar, açıklanan müdahil alım fiyatını olumlu bulduklarını ancak çiftçiyi buğday üretimine teşvik etmek için prim desteğinin 10 kuruştan 20 kuruşa çıkarılması gerektiğini kaydetti.  

banner255
Ulusal Hububat Konseyi: Çiftçiyi buğday üretimine teşvik için prim desteği artırılmalı
banner200

Ulusal Hububat Konseyi (UHK) Başkanı Özkan Taşpınar, konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, buğday ekim alanlarının son 10 yılda 9 milyon hektar alandan 7 milyon hektar alana düştüğünü belirterek, bunun büyük bir tehlikeye işaret ettiğini vurguladı. Türkiye'nin ihraç ettiği unun hammaddesinin de en yüksek oranda yurt içinden karşılanmasını istediklerini ifade eden Taşpınar, "Başka ülkelerin çiftçisini değil kendi çiftçimizi destekleyelim" dedi. 

Taşpınar, şunları kaydetti: "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2020 ürünü buğday alım fiyatını açıkladı. Hububat müdahale alım fiyatı bu sene de geçen sene gibi hasat öncesinde açıklandı. Buna göre Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) müdahil olarak üreticiden ton başına kırmızı ve beyaz sert ekmeklik buğdayı 1.650 liradan, arpayı 1.275 liradan, makarnalık buğdayı 1.800 liradan,  çavdar- yulaf- tritikaleyi 1.250 liradan alacak.

PRİM DESTEĞİ ARTIRILMADI 

Açıklanan fiyatlar geçen seneye göre; makarnalıkta yüzde 24.4, ekmeklik buğdayda yüzde 22.2, arpada yüzde 16 civarında artış gösterdi. Geçen sene kilo başına 5 kuruştan 10 kuruşa çıkarılan prim miktarında artış yapılmadı. 2020 ürünü için çiftçiye kilo başına 10 kuruş destekleme primi ödenecek.

Bu fiyatlara ilave olarak çiftçimiz kiloda 10 kuruş ürün primi ile birlikte mazot, gübre, sertifikalı tohum ve diğer desteklemelerle toplam ton başına 230 lira ilave bir gelire kavuşacak.

İÇ PİYASA İLE DÜNYA FİYATLARI DENGELENMİŞTİR

Açıklanan fiyat, müdahil fiyatlar. Bu piyasaya verilen bir mesajdır. Açıklanan müdahil alım fiyatı ile iç piyasa ile dünya fiyatları dengelenmiştir. Mahsul, serbest piyasa ve borsalarda bu fiyatların üzerinde işlem görecektir. Dünya’da ve Türkiye’de güncellenen raporlara göre bir rekolte artışı görünüyor. Ayrıca ton başına verilecek 230 liralık ilave desteklerle buğday üreticimizin eline ton başına 1900- 2000 lira kadar para geçecektir. Açıklanan hububat müdahil alım fiyatlarının bu açıdan olumlu olduğunu söyleyebiliriz.

ÇİFTÇİ BUĞDAY ÜRETİMİNE ISINDIRILMAYA BAŞLANMIŞTI 

Geçen sene kiloda 5 kuruş olan prim desteği kiloda 10 kuruşa yükseltilmesi ve ilave destekler ile çiftçimiz buğday ekimine ısınmaya başlamıştı. On yıl önce 9 milyon hektar olan buğday ekim alanının geçen yıla kadar 7 milyon hektara düşmesi en büyük tehlikedir. Türkiye, hammaddesi buğdaya dayalı un, makarna, bulgur gibi ürünlerin ihracatında dünyada önemli bir yere sahiptir. Türkiye, ithal ettiği buğdayı yurt içinde işleyerek mamul madde olarak ihraç etmekte ve bundan dolayı ülkemiz döviz kazanmaktadır. Biz istiyoruz ki ihraç ettiğimiz ürünlerin hammadde ihtiyacını en yüksek oranda yurt içinden karşılayalım, başka ülkelerin çiftçisini değil kendi çiftçimizi destekleyelim. Yeni sezonda çiftçinin girdilerle daha çok desteklenmesi ve stratejik öneme sahip buğdayın prim desteğinin en az 20 kuruşa yükseltilmesiyle birlikte ekim alanlarına bağlı olarak buğday rekoltemizi de arttıracaktır."

YENİ HASAT SEZONU ÇİFTÇİMİZE HAYIRLI OLSUN

Çiftçilerin lisanslı depoları kullanmalarının menfaatlerine olacağını da belirten Taşpınar; “Ürünlerin lisanslı depolara ürün teslim edilmesi halinde; yüzde 2 stopaj, yüzde 2 SGK prim kesintisi muafiyeti, ton başına 25 lira nakliye desteği, araç başına 25 lira analiz desteği, depo kira ücreti desteğinin yanında Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden ürün bedelinin yüzde 75'ine kadar sıfır faizli 9 ay vadeli kredi kullanma imkânı ile peşin ödeme gibi avantajlar mevcuttur.” diyerek yeni hasat sezonunun çiftçiye, sanayiciye, tüccara ve nihai tüketiciye hayırlı olmasını diledi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2020, 02:01
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
EE O ZAMAN BÜTÜN AKPARTİLİ BUĞDAYCILAR BASTIRIN
EE O ZAMAN BÜTÜN AKPARTİLİ BUĞDAYCILAR BASTIRIN - 12 ay Önce

AMAN ARKADAŞLAR KONSEY MONSEY DEMEYİN, SONRA MAZALLAH .... KONYALI AKPARTİLİ HUBUBATÇILAR, İŞ SİZE DÜŞÜYOR, YA BU TARIM VE MALİYE BAKANI PRİMİNİZİ ARTIRIR YA DA SİZ ONLARA BİR DAHA YANA YAKILA PRİM VERME KUYRUĞUNA GİRMEYİN... YA BUNLARA AYAR VERİN, YA DA BAŞINIZA GELENE RAZI OLUN... “KONSEYLER” DAİMA ÖNEMLİDİR..

Senol
Senol - 12 ay Önce

Buğdaya vs verdikleri fiyatı, akaryakıt ve gübre zannıyla geri alırlar, bu çiftçi Türkiye'de , ithalat lobisi ve çevresi doyunca gün yüzü görür. Oda kaç sene sürer bilemiyorum.

Misafir
Misafir - 12 ay Önce

Bildim bileli hububat üretimi, müdahale alım fiyatıyla desteklenmektedir. Bu şekilde yapılan destekleme otomatikman mamul madde (yem, un, makarna, bulgur, ekmek vb) fiyatlarının da yükselmesine neden olmaktadır. Sonuçta gıda enflasyonu artmakta tüketici daha çok para ödeyerek gıdaya ulaşmaktadır. Bu sistem değişmelidir.

Selim
Selim - 12 ay Önce

piiyasadaki her çeşit ekmeği denedik ve nedenini bilemiyoruz çoğunluğu hacmi hafif ve bu nedenle tok tutmayan ekmekler. hacmi ağır olanlar da çok pahalı. bu ekmekleri lütfen çoğaltın. teşekkürlr

hasan huseyin erden
hasan huseyin erden - 12 ay Önce

daha gecen senenin nakliye destegi analiz destegi depo destegi daha disyyayi almadilar nerden bahsediniz tarim bakanligi sistemi acmadi biri bir aciklama yapsin

banner151

banner251