Ulusal Hububat Konseyi: Buğday üretimi için harekete geçmeliyiz

Kuraklık nedeniyle geçen yıl üretimi düşen buğdayda tehlikeli bir noktaya gelindiğini kaydeden Ulusal Hububat Konseyi Başkanı Özkan Taşpınar, üretimin arttırılması için 4’lü münavebeli sisteme geçilmesi gerektiğini kaydetti. 

Ulusal Hububat Konseyi: Buğday üretimi için harekete geçmeliyiz
banner282

Başkan Taşpınar, www.tarimdanhaber.com’a yaptığı özel açıklamada 2021 yılında Türkiye’nin ciddi bir kuraklık yaşadığına dikkat çekerek “Buğday üretimimiz önemli ölçüde düştü. Bugünden tezi yok önlem almalıyız. Bakanlıkla yaptığımız görüşmelerde de dile getiriyoruz, alınacak tedbirlerle üretimimizi arttırabiliriz” dedi.

4'LÜ MÜNAVEBELİ EKİM ŞART

Mevcut üretim miktarının yeterli olmadığını belirten Taşpınar, “Türkiye’de kendi nüfusunun yanında yılda ortalama 40 milyon civarında turisti ve bunun yanında Suriye başta olmak üzere diğer ülkelerden ülkemize gelen mültecileri de hesaba katmalıyız. Dolayısı ile 150 milyona yakın bir nüfus Türkiye’de üretilen buğdayı tüketiyor. Mevcut üretimimiz yeterli değil. Bunu arttırmalıyız.  Şuan da ekim alanları dikkate alındığında buğday ekim alanlarının yüzde 80’lık kısmı kıraç arazide yapılıyor. Biraz da zorunlu olarak bu alanlara hububat ekimi yapılmak durumunda. Ancak kalan yüzde 20’lik kısım sulu alanlarda yapılıyor. Bu alanların miktarını arttırma yoluna gitmeliyiz. 4’lü münavebeli ekimden kastettiğim şudur; Özellikle İç Anadolu bölgesinde ürünleri sıra ile ekmeliyiz. Her 4 yılda bir buğdaya sıra gelmeli. Böylece patates soğan gibi ürünlere de yer açılmış olacaktır. Su tasarrufu yapılacaktır. Toprak dinlenecektir. Topraktaki organik mineraller korunacak/arttırılacaktır. Buğday ekim alanları böylece genişleyecektir. Sulu arazi olduğu için 1000 kg kadar dekar başına ürün alınabilecektir.

BUĞDAYA TEŞVİK ARTIRILMALI

Üretimin artırılması amacıyla devlet teşviklerinin de önemli olduğunu anlatan Başkan Taşpınar, “Sulu alanlarda 4 yılda bir yapılacak münavebeli ekimin yanında bölgesel devlet teşvikleri de önemli noktalardan biridir. Buğday ekene daha çok teşvik verilmelidir. Mevcut teşvikler enflasyonda erimiştir.” ifadelerini kullandı. 

KARAR ERKEN ALINMALI

Münavebeli ekim projesinin Bakanlık ile paylaştıklarını aktaran Başkan Taşpınar, bu konuda erken karar alınması gerektiğine vurgu yaparak, “Zannediyorum onlarda üzerinde çalışıyorlar. Ancak bu konuda çok zamanımız yok. Alacağımız kararları erkenden alıp harekete geçmeliyiz” değerlendirmesinde bulundu. 

GÜBREDE BAKANLIKTAN BEKLENTİMİZ VAR 

2022 yılı beklentisini de dile getiren Başkan Taşpınar, “Güneydoğu Anadolu hariç şuana kadarki yağışlar çok güzel. Bu şekilde devam ederse 2022 yılı geçtiğimiz yıldan çok daha iyi olacaktır. Ekim alanlarında çok bir azalma olmadı. Ancak gübre nedeniyle sıkıntı olabilir. Bunun da rekolteyi çok etkilememesini temenni ediyorum. Bahar yağışları ile atılacak gübre rekolteye olumlu katkı sağlayacaktır. Bakanlığımızdan bu konuda destek bekliyoruz. Gübre atılmamış arazilerde rekolte beklenildiği gibi olmayabilir.” dedi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
çiftçi
çiftçi - 4 ay Önce

Para var huzur var dışardan alırız sıkıntı yapmayın

EMRE
EMRE - 4 ay Önce

ÇİFTÇİ BU SENE ARA VERİYOR,ANTALYADA TATİLE GİDECEK,SİZ HER SENE TATİL YAPIYORSUNUZ, BU SENEDE ÇİFTÇİ YAPACAK,PARAMIZ VAR TARIM BAKANI SÖYLÜYOR,BU SENEDE İTHAL EDİVERİN GİTSİN CANIIIIM.

Üretici
Üretici - 4 ay Önce

Aman hicbir şeye karışmasın kimse hemen gübre den ilaca herşey zam geliyor. Birde onu verdik bunu verdik diye birilerine folimlerle para aktarmalar. Madem serbest piyasa hic kimse karışmasın yok gavurdan alıp zararına piyasaya satıp üretenide ezmesin yalandan iş yapıyormuş gibi gözükmesin yeter.

Seçkin
Seçkin - 4 ay Önce

Sıraya gir daha çok beklersin.

Ciftci
Ciftci - 4 ay Önce

Buğday dikim sezonu geçti sur esegini nigdeye

Mustafa Çiçek
Mustafa Çiçek - 4 ay Önce

Bolu gerede den yazıyorum. Bizler arpa bugday ediyoruz. Ama destek alamıyoruz. SEBEP : TAPULAR HEP VEFAT EDENLERIN UZERINE intikal olmadığı için CKS miz yok. Tarim bakanimizdan istedigimiz BEYAN USULU EKILIS. Burda ilçe tarima ve muhtara sorumluluk verilerek ( Yanlış beyanda ağır yaptırım olmak kaydiyla) CKS verilmesini istiyoruz. Bunu her yere yazdım CIMER , TARIM BAKANLIĞI ama cevap negatif . Bu konuda desteklerinizi bekliyoruz bu durumda çok çiftçi var saygılarımla.

Köylü
Köylü - 4 ay Önce

Bu mantıkla nasıl buğday üretimi artacak. Köylü arpa ve buğdayı ya gübresiz ekti veya yeterli gübre atmadı. Şimdi bahar gubresinide atamayacak veya eksik gübre atacak. Bu şartlarda üretimin artması mümkün mü. Son zamanlarda sıvı yaprak gübresi diye ne idiği belirsiz bir sürü şey çıktı ortalığa. Ucuz diye çiftçi bunlara kayıyor. Tarım müdürlüğü personelinden hiç kimse bununla ilgili bir açıklama yapmıyor. Yani köylü sahipsiz. Geçen yıl kuraklıktan dolayı verim düşüklüğü oldu, bu yıl da gübre ve mazot pahalılığından dolayı verim düşüklüğü olacak. Zaten sonraki yılada ortalıkta çiftçi kalmayacak.

Tarim sorunu
Tarim sorunu - 4 ay Önce

Gubre fiyat 5 kat olmuş. Mazot iki kat olmuş diğerlerini saymıyorum. Bugday kaç lira 3.5 lira kim yaptığı işten zarar eder.


banner151