Ülker sözleşmeli tarım ile bisküvilik buğday ürettirecek

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ülker, Tarım Bakanlığı ile birlikte yaptıkları araştırmalar sonucunda elde ettikleri bisküvilik buğdayı, sözleşmeli tarım yöntemiyle ürettirmeyi planladıklarını söyledi.

Ülker sözleşmeli tarım ile bisküvilik buğday ürettirecek
banner200

Geliştirmiş oldukları ar-ge sistemleri ile bu buğdayı bisküvi yapımında kullanarak ihraç etme hedeflerinden bahseden Ülker, Yıldız Holding olarak kaliteli gıda üretebilme ve israfın önüne geçmek için otomasyon sistemlerine azami önem verdiklerini belirtti. 

Turkuvaz Medya Grubu ve Para Dergisi’nin Tarım ve Orman Bakanlığı himayesinde yeni 10 yılda Türkiye tarımının yol haritasına katkı sağlamak amacıyla Ziraat Bankası, ATP Koza Gıda Tarım ve Koza Altın İşletmeleri sponsorluğunda düzenlediği “Tarım Ormanın Geleceği” webinar serisinin ikincisi bugün gerçekleştirildi. 

“Sürdürülebilir Kalkınma, Kırsal Kalkınma ve Girişimcilik” başlıklarının incelendiği webinarın açılışında konuşan Ali Ülker, Yıldız Holding olarak otomasyona önem verdiklerini ve Ar-Ge ile dünyayla rekabet eden ürünler geliştirmek için çalıştıklarını ifade etti.

Ali Ülker, şunları kaydetti:  “Türkiye buğday da ihraç edebilir, ama onun yerine un ihraç etmeli. Un yerine makarna, makarna yerine bisküvi yapabilmeli. Bizim için ürettiğimiz bisküvileri İngiltere’ye satabilmek iftihar vesilesidir. Üzerine çikolata koyduğumuzda tonunu 2 bin 500 dolardan 5 bin dolara çıkarabiliyoruz. Afrika’dan direkt kakao tanelerini ithal edip işleyerek, çikolata üretip, Türk tarımından şeker ve süt tozu alarak insanımızın emeği ile çikolata yapıyoruz. Bir kısmı Türkiye’de tüketilse de Godiva markamızla Silivri’deki fabrikadan Japonya’ya ve ABD’ye satıyoruz. Bu arada Tarım Bakanlığı bünyesindeki Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü ile 7-8 senelik çalışma ile “Ali Ağa” isimli bisküvilik buğday tohumunu geliştirdik ve artık ekim aşamasına geldik. Sözleşmeli tarım ile önemli miktarda bisküvilik buğday elde edeceğiz” 

Sözleşmeli tarım ve alım garantisi ile 500 bin aileye imkan sağladıklarını belirten Ülker, çiftçilere ayrıca avans verip, finansman sağlayarak maliyetlerin düşmesine yardımcı olduklarını belirtti. Ülker, Şok Marketler’in de sözleşmeli tarım yaptığını ve tarladan rafa ulaşana kadar yüzde 10-20 kayıp verilmesinin önüne geçilmesi için çalışmalarının sürdüğünü vurguladı. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2020, 23:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat Koca
Murat Koca - 12 ay Önce

Ben Çorum Bayat Köpüklü köyü nden yazıyorum bu buğdayı ekmek istiyorum buğday bakında bilği almak istiyorum tlf 05325605577

Hamza ay
Hamza ay - 9 ay Önce

Ankara elmadag bu bugday ekmek istiyorum 05367012162

banner151

banner251