Ülke hayvancılığına çifte cinayet! Çiftlik kapanmasın diye Brusellalı hayvanlar Kırklareli'nden Yozgat'a taşındı!

Türkiye’nin önde gelen ari çiftliklerinden olan Tarım Kredi Kooperatiflerinin iştiraki Tareks Hayvancılık'ın Yozgat/Boğazlıyan'daki çiftliğindeki birinci sınıf anaç hayvanlarda bugüne kadar görülmemiş sayıda Brusella hastalığı çıkarken, binlerce hastalıklı hayvanın da Kırklareli’nden Yozgat’a taşındığı ortaya çıktı. 

Ülke hayvancılığına çifte cinayet! Çiftlik kapanmasın diye Brusellalı hayvanlar Kırklareli'nden Yozgat'a taşındı!
banner282

TAKİPÇİLERİMİZE ÖNEMLİ NOT: Bu haberimiz Tarım Kredi Kooperatiflerinin başvurusu üzerine Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 7 Temmuz 2020’de verdiği hukuksuz erişim engeli kararı ile yayından kaldırılmıştı. Ancak Anayasa Mahkemesi’ne yaptığımız başvuru haklı görülerek, erişim engeli kararı ile ilgili ihlal kararı verilmiştir. AYM’nin ihlal kararı üzerine haberimiz yeniden özgürlüğüne kavuşmuştur. AYM’nin haberimizle ilgili verdiği ihlal kararı Resmi Gazete’de 7 Ocak 2022’de yayımlanmıştır. AYM’nin kararına ulaşmak için tıklayın… Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin Değişik İş Ek Kararı için tıklayın... 

Ülke hayvancılığı büyük bir çifte cinayetle çalkalanıyor. Tarım Kredi’nin iştiraki olan Tareks Hayvancılık’ın Yozgat’taki çiftliğinde Türkiye’de bugüne kadar görülmemiş yüksek bir sayıda Brusella hastalığı tespit edilirken, binlerce hastalıklı hayvanın da kısa bir süre önce Kırklareli’nden Yozgat’a taşınması tam bir cinayet olarak görülüyor. 

Milli Gazete’nin ülke hayvancılığı açısından büyük bir cinayet olarak değerlendirilen skandalla ilgili haklılığı bir kez daha ortaya çıktı. Milli Gazete, iki ay önce Brusella hastalığından dolayı binlerce anaç hayvanın Kırklareli’nden Yozgat’a taşındığı iddialarını gündeme getirirken, eski Milletvekili olan Tareks Hayvancılık Genel Müdürü Adem Tatlı, iddiaları yalanlamıştı. Ancak Tatlı’nın iddiaları yalanlamasının hemen ardından Tareks Hayvancılık’ın Yozgat/Boğazlıyan’daki çiftliği Brusella hastalığından dolayı karantina altına alındığı ortaya çıktı. 3 bin anaç hayvandan kan örneği alınırken, ilk planda 600 hayvanda Brusella hastalığı tespit edildi. 

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, hayvancılıkta görülmemiş çifte cinayet! Türkiye’nin önemli çiftliklerinden olan Tareks Hayvancılık’ta suiistimal ve iş bilmezlikten dolayı binlerce birinci sınıf anaç hayvan Brusella hastalığından dolayı zorunlu kesime giderken, hastalıklı hayvanlarda Türkiye’nin bir ucundan bir ucuna taşınarak Anadolu’nun geneli tehlike altına atıldı. 

3 BİN HAYVANDAN İLK PLANDA 600’ÜNDE BRUSELLA ÇIKTI 

Tarım Kredi Kooperatiflerinin iştiraki olan Tareks Hayvancılık’ın Yozgat/Boğazlıyan’daki çiftliğinde Türkiye’de bugüne kadar görülmemiş bir sayıda Brusella hastalığı tespit edildi. Çiftlikte bulunan 3 bin anaç hayvandan kan örneği alınırken, ilk planda 600’ünde Brusella hastalığı çıktı. Türkiye’nin önde gelen ari çiftliklerinden olan ve onlarca veteriner hekimin çalıştırıldığı işletmede, Brusella hastalığının bu kadar yüksek oranda hayvana bulaşması tam bir skandal ve cinayet olarak değerlendiriliyor. 

600 HAYVAN ZORUNLU KESİME GİDEREK KAVURMA YAPILACAK

İthal edilen ve birinci sınıf anaç hayvanların Brusella hastalığından dolayı zorunlu kesime gidecek olması ülke hayvancılığı açısından büyük bir kayıp olarak görülürken, sektör yetkilileri ve yetiştiriciler ise ari bir çiftlikte hastalıklı hayvan sayısının bu kadar yüksek çıkmasının Türkiye’de bir ilk olduğunu ve yöneticilerin zafiyetini açıkça ortaya koyduğuna dikkat çekiyor. 

SUİSTİMALLER ZİNCİRİ BİR BİRİNİ İZLEDİ 

Tareks Hayvancılık’ın Yozgat/Boğazlıyan ve Kırklareli/Lüleburgaz’da iki ayrı çiftliği bulunurken, hayvancılıkta büyük yatırım yapılacağı gerekçesiyle Kırklareli/Bayramdere’de büyük bir çiftlik daha kiralandı. Lüleburgaz’daki çiftlik tam kapasite ile kullanılamazken, Bayramdere’de üçüncü bir çiftliğin kiralanarak yıllık 1 milyon lira kira ödenmesi dikkat çekmişti. 

KİRALANAN ÇİFTLİK BOŞ KALMASIN DİYE HAYVANLAR TAŞINDI 

Bayramdere’de kiralanan büyük çiftliğin boş görünmemesi için Yozgat/Boğazlıyan’daki hayvanlar geçtiğimiz Şubat ayında sessiz sedasız Kırklareli/Bayramdere’de kiralanan çiftliğe taşınmıştı. 

İKİ AY SONRA TEKRAR YOZGAT’A GETİRİLDİ 

Sonra ne olduysa bin bir zahmetle ve ciddi bir nakliye ücreti ödenerek Yozgat’tan Kırklareli’ne taşınan hayvanlar iki ay geçmeden bu sefer tekrar Kırklareli’nden geri Yozgat’taki çiftliğe getirildi. 

BAYRAMDERE’DEKİ ÇİFTLİK İKİ AY ÖNCE TAMAMEN BOŞALTILDI

Taşınma sırasında sadece Yozgat’tan götürülen hayvanlar değil, daha öncesinde Bayramdere çiftliğinden bulunan anaç hayvanlar da Yozgat’a götürülerek, Bayramdere’deki çiftlik tamamen boşaltıldı. Hayvancılıkta büyük yatırım yapılacağı gerekçesiyle kiralanan çiftlikteki hayvanların tamamen Yozgat’a taşınması hastalık iddiasını gündeme getirmişti. 

BAYRAMDERE’DEKİ ÇİFTLİĞİ KARANTİNA ALTINA ALDIRMAK İSTEMEDİLER 

İddialara göre, hastalığın Bayramdere’de ihbar edilmesi durumunda yıllık 1 milyon liraya kiralanan çiftliğin tamamen karantina altına alınacağı ve uzun yıllar bu çiftliğe hayvan giriş çıkışının yasaklanacağı için hayvanların tamamen Yozgat’a taşındığı belirtilmişti. Koronavirüsten dolayı sokağa çıkmanın ve şehirlerarası ulaşımın yasak olduğu bir dönemde yangından mal kaçırırcasına hayvanların bir gecede Kırklareli’nden Yozgat’a taşınması bu iddiaları kuvvetlendirmişti. 

GENEL MÜDÜR HASTALIK İDDİALARINI YALANLAMIŞTI 

Tareks Hayvancılık A.Ş’nin Genel Müdürü Adem Tatlı, hayvanların hastalıktan dolayı taşındığı iddialarını yalanlamıştı. O dönem Milli Gazete’ye yaptığı açıklamada çiftliklerin ari işletme olduğunu ve hayvanları hükümetin başlattığı yüzde 40 hibe düve projesi kapsamında satmak için taşındığını ileri sürmüştü. Ancak Tatlı’nın bu açıklamaları yetiştiriciler ve sektör yetkilileri tarafından inandırıcı bulunmamıştı.  

GENEL MÜDÜR YALANLADI ARDINDAN HASTALIK İHBARINDA BULUNULDU 

Tatlı’nın; çiftliklerimiz ari işletmeler diyerek hayvanların hastalıktan dolayı taşındığı iddialarını yalanlamasından kısa bir süre sonra Yozgat/Boğazlıyan’daki çiftlik, kendilerinin yaptığı ihbardan dolayı karantina altına alınarak, 3 bin anaç hayvandan kan örneği alınmıştı. Test sonuçları geçtiğimiz günlerde sonuçlanırken, ilk planda 600 anaç hayvanda Brusella hastalığı tespit edildi. 

3 BİN HAYVAN DA ZORUNLU KESİME GİDECEK 

İşletmedeki hayvanların yüzde 5’inin üzerinde Brusella hastalığının tespit edilmesi, diğer hayvanların da bu hastalığa yakalanma riskini artırıyor. Bundan dolayı işletmedeki 3 bin anaç hayvanın tamamının zorunlu kesime gitmesi bekleniyor. 

TAREKS YÖNETİCİLERİNİN SUİSTİMALİNİN FATURASINI HAZİNE ÖDEYECEK

Brusella hastalığından dolayı yurtdışından ithal edilen ve birinci sınıf süt hayvanlarının zorunlu kesime gitmesi ülke hayvancılığı açısından büyük bir kayıp olarak görülürken, kesilen hayvanların faturası da Brusella tazminatlı hastalık kapsamında olduğu için devlet bütçesinden ödenecek.  

ÜLKE HAYVANCILIĞI İÇİN BÜYÜK BİR CİNAYET 

Türkiye, yaygın hayvan hastalıkları konusunda büyük bedeller öderken, Tareks Hayvancılık gibi kurumsal bir işletmede hastalıklı hayvanların, sırf 1 milyon liraya kiralanan çiftliğin karantinadan dolayı kapatılmaması için Kırklareli’nden Yozgat’a taşınması tam bir cinayet olarak görülüyor. Çünkü yol boyunca bu hastalığın o bölgelere kolaylıkla yayılabileceği belirtilerek ülke hayvancılığının ciddi bir tehlikeye atıldığına dikkat çekiliyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2022, 01:37
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bu Haber ve Yorumlar Bir İhbardır.
Bu Haber ve Yorumlar Bir İhbardır. - 2 yıl Önce

Bu haberle bağlantılı olarak;
1. Pensilvanyaya gidip A.TATLI'nin bile bile F.Poyraz bu adamı neden Tareks Hayvancılığa G.Müdür atanmıştır.
2. Tareks'e ait Lüleburgaz'daki tesisler boş olmasına rağmen, aynı bölgede adı FETÖ ile anılan ve hiç bir kamu ve özel bankanın kredi vermediği iflas etmiş olan Yonca hayvancılığın 11 parça arazisi aylık 100 bin, yıllık 1.200.000 liraya neden kiralanmistir.
3. Bu kiralama konusunda Merkez Birliğindeki yetkililerin tamamına yakını kiralamaya karşı olmasına rağmen, F.Poyraz bu konuda A.TATLI'dan yana neden tavır koymuştur.
4. Brucella ve Tüberküloz gibi bulaşıcı hastalıkların ihbarı mecbur olmasına rağmen, hasta hayvan sayısının 600'e ulaşmasına kadar neden bekletilmiş ve ihbar yapılmamıştır.
5. Tareks Hayvancılığın Genel Müdürü, Genel Müdür Yardımcısı Veteriner Hekim olmasına ve iki çiftlikte yeterli sayıda Veteriner Hekim/Hayvan Sağlığı Teknikeri istihdam edilmesine rağmen, bu işletmelerde neden yeterli tedbir alınmamıştır? Hastalık bugüne ve bu sayıya gelinceye kadar neden saklanmış ve devletin gözgöre göre zarar etmesine neden olunmuştur?
6. Bu suçları bile bile işleyen başta A. TATLI ve konuyla ilgili tüm ekiple ilgili Tarım Bakanlığı ve Cumhuriyet Savcılıkları işlem yapmış mıdır?
7. Söz konusu işletmelerde bulaşıcı hastalık olduğunu bilmemesi imkansız olan Tarım Kredi Genel Müdürü F.Poyraz, iştiraklerinden sorumlu G. Müdür Yardımcısı A. Boyraz, G. Müdür Yardımcıları M. Şaka ve M. Yener neden susmuş, neden zamanında gerekli tedbirleri almamışlardır?
8. Cumhuriyet Savcılıkları ve Tarım Bakanlığınca bu haberin ihbar kabul edilerek acilen tüm ilgililer hakkında işlem başlatılması, aksi bir durum karşılığında konunun Cumhurbaşkanlığı katına da iletileceği bilinmelidir.

Çobanın oyu üstündür
Çobanın oyu üstündür @Bu Haber ve Yorumlar Bir İhbardır. - 2 yıl Önce

Ya abdestleri eksik, ya niyetleri yanlış. Her işmi ele yüze bulaştırılır?

Kalbim seni unuturmu?
Kalbim seni unuturmu? @Bu Haber ve Yorumlar Bir İhbardır. - 2 yıl Önce

Pişmiş tavuğun başına gelmedi belkide, en iyi ben konuşurum, doktoralıyım ve Beyfendi'nin adamıyım kibrine kapılıp, bunca yanlış işin içinde kalışı. 2 sınırları belli danışmanla akıl yürütmeye çalıştı ve çuvalladı. Yardımcıların hepsi kendisinin yerinde olmayı isteyen ve güçse bizde senden aşağı değiliz diyenlerdi ve mağlup oldu. Paraya olan zayıflığı, yanındakilerdede olunca ilginç ve kirli bir yumak olup, büyüdüde büyüdü. Çiftçi ezildi, milletin malı heder oldu umursamadı. Kendi şirketiyle, başına geçtiği şirketin ilişkisini bile kesmeyi düşünmedi. Partiden alo diyenin işi yapılıp, koltukları büyütülürken, tarımın hizmetinde olmakla görevli olduğu unutuldu. Temsil ikram harcırah hakk ı huzur dibine kadar kullanıldı, hatta bir yılda maaşına iki kez zam yaptıran ilk idareci oldu. Cv'sine yazılacsk tek iş market olacakken, zarar ziyana birde tağşiş lekesi eklendi. Gider ayak yatırım dediği her işin özkaynaksız, banka kredileriyle olduğunu gizledi. Bankalar kurumun neredeyse çamaşırına ipotek koyarken, cenaze kalkarken nasılsa burada değiliz diyen bir ekipleydi. Teftişi Ankara'ya çekerek, bundan sonraki her yolsuzluğa parmak izi bırakanları bile ayırt edemedi. Her işletmesi batak bir kurum oluşturdunuz.Unutulmayacaklardansınız.

Hayvanların Tedariki
Hayvanların Tedariki - 2 yıl Önce

Bu haberde asıl gözden kaçırılanlar var. Bu hayvanları kim getirdi? Kimden satın alındı? Kimler aracı oldu? Kim ne kadar kazandı? Bu soruların cevaplarını bulursanız çok daha büyük bir skandalı ortaya çıkarırsınız.

O değil de, sahada Kooperatif personeline kan ağlatna müfettişler nerede? Sadece gariban müfettişlere mi güçlere yetiyordu. Seslerini çıkaracak bir vicdan sahibi müfettiş yok mu? Teftiş Kurulu Başkanının keyfi yerinde mi?

Hayvanların Tedariki
Hayvanların Tedariki @Hayvanların Tedariki - 2 yıl Önce

Bu adama (A.Tatsíz) asla güvenilmez. Onun amacı temiz hayvan almak değil, Romanya gibi ülkelerdeki bir kısım aracılarla hastalıklı kötü hayvanları güya ucuza alıyormuş intibasıyla başka işlere alet etmek, inceleyin ortaya çıkar, önceki gmy a.akkasoglu ile a. Oğuzu konuşturun bakın neler çıkacak!!!

Aşılara Bakın
Aşılara Bakın @Hayvanların Tedariki - 2 yıl Önce

Hastalık nedeni bizzat brusella aşısının kendisi

Eski Milletvekili Çöplüğü
Eski Milletvekili Çöplüğü - 2 yıl Önce

Vekilliklerinde bu millete, vatana tek bir faydası olmamış adamlar, tarım kredide yönetici oldular. poyrazı gidin bir memleketi bilecik'te sorun. neler duyacaksınız neler. yazıklar olsun.

ZİRAAT MÜHENDİSİ
ZİRAAT MÜHENDİSİ - 2 yıl Önce

Ak Partiyi de bunlar bitirecek ya.

Doğrudur Mühendis Bey
Doğrudur Mühendis Bey @ZİRAAT MÜHENDİSİ - 2 yıl Önce

Kılıçtar atıyor hep bunları

Deve
Deve - 2 yıl Önce

Deveye sormuşlar boynun neden eğri, nerem doğru ki demiş. Fahrettin Poyraz'ın Allah kitap aşkına bir tane eline yüzüne bulaştırmadığı bir iş çıkacak mı acaba? Her şirket kan ağlıyor. Ne birlik aş kaldı düzgün, ne tarkim, ne de tareks. Yazıklar olsun. Tarım Kredi tarihinde bu kadar utanmaz bşka bir yönetim görülmemiştir.

Osman
Osman - 2 yıl Önce

evet gene bir rezalet daha gene tarım kredi gene eski bir ak parti milletvekili sonuç çirkef yazıklar olsun milyonlarca vatandaş bu iktidar partisine oy verdi bu yapılan bütün bedelini de bu ülkenin vatandaşı ödeyecek hayırlı uğurlu olsun

Ali
Ali - 2 yıl Önce

Bunları muslumandiye seçtik verdiğim oylar helal değildir mahşerde hesap var

Zem zem
Zem zem - 2 yıl Önce

Devlete 36.0000.000 telelik zarar