Ucuz arpada rakamlar karıştı! Bakan 200 bin ton açıkladı TMO 347 bin ton satışa çıktı 

Artan yem fiyatlarına karşılık TMO'nun satışa sunduğu arpa miktarı kafaları karıştırdı. Bakan Pakdemirli, TMO'nun aylık 200 bin ton arpa ve mısır satacağını açıklarken, TMO Temmuz ayı için 1950 TL'den satacağı arpa miktarını 347 bin ton olarak duyurdu.

TMO, Temmuz ayında yetiştirici ve yem fabrikalarına düşük fiyattan satacağı arpa miktarını 347 bin ton olarak duyurdu. TMO, 1 Temmuz ile 30 Temmuz arasında gelen talebe göre 347 bin ton arpayı 1950 TL'den satacak. Ancak Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada TMO'nun düşük fiyattan satacağı aylık arpa ve mısır miktarını 200 bin ton olarak duyurmuştu. Böylesine önemli bir konuda Bakan Pakdemirli'nin açıklamaları ile TMO'nun satışa konu arpa miktarı arasında büyük fark bulunması dikkat çekti. 

UCUZ ARPADAN NASIL YARARLANILACAK?

Besici ve Yetiştiriciler Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerinden alacakları, fiilen mevcut hayvan sayılarını (kaç baş ve cins) gösterir belge ile müracaat edilecek. 

Büyükbaş hayvanlar için günlük 5 kg, küçükbaş hayvan başına günlük 1 kg üzerinden 1 aylık tüketim miktarı kadar satış yapılacak. 

Son başvuru tarihi 12.07.2021

Tahsis yapıldıktan sonra arpa bedelleri 30.07.2021 tarihine kadar peşin olarak yatırılacak, paranın yatırılmasına müteakip teslimat yapılacak. 

Arpa nihai satış fiyatı 1,955 Tl/Ton+KDV olacak. 

KDV mükellefi olmayan kişiler için KDV oranı %8

KDV mükellefi olan kişiler için KDV oranı %1 uygulanacak.

artan yem fiyatlarına karşı, yetiştiriciyi desteklemek için TMO ithal ettiği arpayı düşük fiyattan satarak 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, artan yem fiyatlarına karşılık TMO’nun düşük fiyattan aylık 200 bin ton arpa ve mısır satacağını açıklarken, TMO Temmuz ayında yapacağı sadece arpa satış miktarını 347 bin ton olarak açıkladı. 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, geçtiğimiz günlerde TMO’nun düşük fiyattan satacağı arpa miktarını aylık 200 bin ton olarak açıklamıştı. Ancak TMO’nun Temmuz ayında satışa konu arpa miktarını 347 bin ton olarak duyurdu. 

Artan yem fiyatlarını düşürmek için TMO 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2021, 19:20
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fettah
Fettah - 4 ay Önce

Şöyle birinciyiz, böyle iyiyiz, yalan ata ata, olmayan şeyi varmış gibi göstere göstere, türk tarımını bitirdiler. Üreten de, tüketen de mutsuz. Girdileri hiç hesap eden yok. Çiftçi sattığı mal ile gideri karşılamıyor, hiç mi hesap kitap yapan siyasi yok. Gübre, mazot, yedek parça vs kaç para olmuş.

Ulvi yar
Ulvi yar - 4 ay Önce

Bakanımız lankırt oynamayı biliyormu? Bakanlık lankırt alanına döndü. Diyecek bir şey bulamıyorum böyle bir bakanımıza. Sadece tebrik ediyorum kendisini.

Elwiss
Elwiss @Ulvi yar - 4 ay Önce

Ülkenin başındaki herşeyi bilen açıklasın doğruyu .tıpkı yalan enflasyon açıkladığı gibi..kula tapanlar siz ciddiye almayın yazıyı size tekbiiiir tekbiiiir

Adem oglu
Adem oglu - 4 ay Önce

Turkiyede bakanlik yapacak son kisi iyi niyetli olabilir ancak ekibi cok kotu niyetli

Rasim kuru
Rasim kuru - 4 ay Önce

Bakanlıktaki pis işlerin dışarı yayıldığını anlayabiliyormusunuz, meyve suyunun için kazan içerisinde bulunan meyveler ayakkabı giyilerek sıkılıyor, fabrikada süt banyosu, hamuru ayakkabı ile yoğurma, ..... içerdeki pislik dışa vurdu, işte bakanlığın durumu bu, bence bakanlık övünmekke haklı Allah belânızı versin

Ali dag
Ali dag - 4 ay Önce

Yem fiyatları neden 160tl.neden aşağı gelmiyormesela yılbaşında yüz TL idi

banner151

banner251