TZOB: Önümüzdeki yıl domates bulmak hayal olacak

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, fiyatların salçalık domateste 30, sofralık domateste 60 kuruşa kadar düştüğünü ifade ederek, “Üretim maliyetinin altında kalan fiyatlar üreticilerimizi mağdur ediyor” diye konuştu.

TZOB: Önümüzdeki yıl domates bulmak hayal olacak
banner200
banner217

Bayraktar, fiyatlardaki düşüşün devam etmesi durumunda domates üreticisinin üretimden çekilebileceğini veya alternatif ürünlere yönelebileceğini bildirdi. Pandemi ile birlikte gıda güvencesinin öneminin daha iyi anlaşıldığına işaret eden Bayraktar, Türk çiftçisinin bu süreçte büyük fedakarlık göstererek tarlasında kaldığını, üretime devam ettiğini hatırlattı.

“Üretim maliyetleri arttı”

Ülkesi için, vatandaşlarını doyurmak için büyük bir özveri ile üreten çiftçilerin, bu süreçte çeşitli olumsuzluklarla karşılaştığını belirten Bayraktar şöyle devam etti: “Doğal afetler ve bitki hastalıkları ile mücadele eden, aralarında domates üreticilerimizin de bulunduğu çiftçilerin birçoğu fidelerini yeniden dikmek zorunda kaldı. Bu durum üretim maliyetlerini önemli ölçüde artırdı.

Pazarlama sorunları

Bütün bu olumsuzluklara rağmen pes etmeden üretime devam eden çiftçilerimiz bugün ise pazarlama sorunları ile karşı karşıya kalıyor. Domatesin tarlada kalmaması için ihracatın acilen açılması gerekiyor. Sofralık domateste sorunun çözümü için Irak ve Suudi Arabistan’a ihracatın yolu açılmalı, Tarım Kredi Kooperatifleri ve Büyükşehir Belediyeleri de alım yaparak zor durumdaki üreticilerimize destek olmalıdır.”

Salçalık domates

Salçalık domates üreticilerinin de maliyetin altına düşen fiyatlar nedeniyle zarara uğradığını belirten Bayraktar, sözleşmenin esaslarına uymayan salça fabrikalarını insafa davet etti. Sorumluluklarını yerine getirmeyen bazı salça fabrikalarının üreticilerin zararına göz yumduğunu ifade eden Bayraktar, “Sözleşmenin gereğini yerine getirmeyip maliyeti karşılamayacak fiyatlardan alım yapan fabrikalar, fiyatların düşmesine neden olmuştur. Fabrikalar şunu çok iyi bilmelidir ki, eğer çiftçilerimiz üretimden uzaklaşırsa önümüzdeki yıl domates bulmak hayal olacak. Üreticimiz fabrikaların insafına bırakılmamalı, Ziraat Odalarımıza sözleşmelere uyumu denetleme yetkisi verilmelidir” diye konuştu.

Salçalık domateste Türkşeker’in piyasaya girmesini olumlu karşıladıklarını ifade eden Bayraktar, sözleşmeli olarak salçalık domates alan Tarım Kredi Kooperatifleri’nin de kotalarını artırarak üyeleri olan çiftçilere yardımcı olmaları gerektiğini vurguladı.

“Çiftçilerimizin sorunlarını ilettik”

Bayraktar, Türkiye geneline yayılan 9 bölgeden 765 Ziraat Odası başkanı aracılığıyla, üreticilerin sorunlarını yakından takip etiklerini belirtti. Çiftçi sorunlarının çözümü için ilgili Bakanlıklar nezdinde girişimlerde bulunduklarını vurgulayan Bayraktar, “Sofralık ve salçalık domates üreticisi çiftçilerimizin sorunlarını ilgili Bakanlıklarımıza ilettik. Aktardığımız sorunların bir an önce çözüme kavuşmasını bekliyoruz” diye konuştu.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2020, 23:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ciftci
Ciftci - 1 ay Önce

Tarlada domates bitince mi haberin oldu tatilden yenimi geldin. Domates sezonunda kulaklarına pamukmu koydun

Cuma uz
Cuma uz - 1 ay Önce

Şemsi bayraktar bu gune kadar nerdeydin gecensenede ayni sorun yasandi 33 kurusa verdik bir kere olsun sorun cozde olmeden gorelim

Ali Aydınlar
Ali Aydınlar - 1 ay Önce

İș ișten ge¢meden gerekli ōnlemler alınmalıdır.ūretimin devamliligı esas alınmalıdır....

Mehmet
Mehmet - 1 ay Önce

Sencer bey yıllardir dile getiriyor ama üretim bitince anliycaksiniz

Hüseyin konakcı
Hüseyin konakcı - 1 ay Önce

Ben pazarlarda 3 TL'ye domates alıyorum geçen yıl daha ucuza yerdik şimdi 1 TL değil 3 tl

Ciftci
Ciftci - 1 ay Önce

Sen nerenin başkanının meraketme domates bulunur çiftçinin üretmekten başka çaresi yok. Sen koltuğa demirmi attın artık gitsende

banner151

banner251