TZOB Başkanı Bayraktar çiftçi borçlarında oynanan oyunu böyle deşifre etti!

TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, çiftçinin takipteki borçlarıyla ilgili önemli bir soruna dikkat çekerek, "kredi kuruluşları kendi bünyelerinde bu borçları yüksek faizlerle yapılandırmaktadır. Takipten çıkan bu borçlar ödenmiş gibi görünmektedir" dedi.

TZOB Başkanı Bayraktar çiftçi borçlarında oynanan oyunu böyle deşifre etti!
banner200

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, görüntülü basın açıklamasında 2020 yılını değerlendirdi, 2021 beklentilerini ve üretici-market fiyatlarını açıkladı. Çiftçinin yaşadığı en önemli soruna işaret eden Bayraktar, çiftçilerin bir kısmının, takibe düşmemek için başka bankalardan yüksek faizle aldığı kredilerle borcunu kapattığını belirterek, "Çiftçinin yüksek faizle borçlanmadığı özel banka kalmadı" dedi.

FAİZİ ALINAN BORÇ KAPANMIŞ GÖRÜNÜYOR

Bankaların ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin takipteki borçlu sayısı düşük göstermeye çalıştıkları, çiftçinin önemli bir kısmının borcunu ödediğinin ifade edildiğini ancak gerçeğin böyle olmadığını ifade eden Bayraktar, şunları kaydetti: "Gerçek şudur ki; çiftçimiz kredi verilen kuruluşa çağrılmakta, borcunun faizi alınarak borcu devam ettirilmektedir. Bu borç kapanmış görünmektedir. Ya da kredi kuruluşları kendi bünyelerinde bu borçları yüksek faizlerle yapılandırmaktadır. Takipten çıkan bu borçlar ödenmiş gibi görünmektedir. Halbuki borç ödenmemiştir. Çiftçimizin üretimden elde ettiği geliri dikkate aldığımızda, yüksek faizlerle yapılandırılan bu borçların geri ödenmesi mümkün değildir. Çiftçimiz ya icraya düşmekte veya traktörünü, tarlasını satarak borcunu ödemektedir."

Bayraktar, çiftçinin yaşadığı finansman sıkıntısı ile ilgili olarak şunları kaydetti: 

"Çiftçimiz 2020 yılında finansman açısından sıkıntılar yaşadı. Son yıllarda afetlerin de etkisiyle çiftçinin kredi borçları arttı. Çiftçilerimizin bir kısmı, takibe düşmemek için başka bankalardan yüksek faizle aldığı kredilerle borcunu kapattı. Çiftçinin yüksek faizle borçlanmadığı özel banka kalmadı. Çiftçi borçları, 2019 yılı Tarımsal Gayri Safi Yurtiçi Hasıla Değerinin yüzde 50’sine yaklaştı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine göre, 2019 yılında 106,3 milyar lira olarak gerçekleşen tarımda kredi miktarı 2019 yılı sonundan 2020 Eylül ayına kadar, 122,9 milyar liraya ulaşmış, 9 aylık süreçte bankalardan kredi kullanımı yüzde 15,6 artmıştır.

Bu dönemde Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçiye kullandırdığı kredi miktarı da 2020 yılı 9 ayın sonunda 7,7 milyar olarak gerçekleşti.

Ülkemizde Mart ayında başlayan pandemi nedeniyle alınan çeşitli kararlar çerçevesinde bankalar vadesi gelen kredilerde erteleme ve yapılandırma yapmış, ayrıca Temmuz ayı sonuna kadar icra işlemleri durdurulmuştur.

Ağustos ayından itibaren de icra işlemleri yeniden başlatılmıştır. Özellikle yapılandırma işlemlerinde çiftçilerin, Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından talep edilen peşinatı ödeyememesi ve bankaların riskli gördükleri çiftçilere yapılandırma yapmaması nedeniyle başlatılan icra işlemleri 2020 yılının son aylarında artış göstermiştir.

Tarım Kredi Kooperatifleri Aralık ayının ortalarında ortaklarına gönderdiği mesaj ile pandemi nedeniyle 31 Mart 2020 tarihine kadar icra işlemlerini durdurduğunu duyurmuştur.

BDDK tarafından Aralık ayı başında yapılan açıklama ile kredilerin icraya verilme süresi 90 günden 180 güne çıkarılmıştır. İcra işlemlerini durdurmak veya ileri tarihe atmak kısa vadeli çözümdür.

Yapılan açıklamalara göre, Bankalar ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin takipteki borçlu sayısı az gösterilmekte, çiftçinin önemli bir kısmının borcunu ödediği ifade edilmektedir.

Gerçek şudur ki; çiftçimiz kredi verilen kuruluşa çağrılmakta, borcunun faizi alınarak borcu devam ettirilmektedir. Bu borç kapanmış görünmektedir. Ya da kredi kuruluşları kendi bünyelerinde bu borçları yüksek faizlerle yapılandırmaktadır. Takipten çıkan bu borçlar ödenmiş gibi görünmektedir. Halbuki borç ödenmemiştir. Çiftçimizin üretimden elde ettiği geliri dikkate aldığımızda, yüksek faizlerle yapılandırılan bu borçların geri ödenmesi mümkün değildir. Çiftçimiz ya icraya düşmekte veya traktörünü, tarlasını satarak borcunu ödemektedir.

Bu gerçeği görerek, üretimin çok önem kazandığı pandemi ve kuraklık sürecinde, çiftçimizin ödeyemeyerek takibe düşen borçları ile yüksek faizle yapılandırdığı borçlarının faizsiz olarak uzun vadeye yayılması çiftçimizin rahat bir nefes almasını sağlayacak, çiftçimizi tarıma kazandıracaktır. Şunu unutmamak gerekir ki; zor bir süreçten geçtiğimiz bugünlerde ülkemizin hem çiftçimize hem de onun üretimine çok ihtiyacı vardır.

FİNANS SEKTÖRÜNDE EN ÇOK SIKINTI ÇEKEN KESİM ÇİFTÇİLER

Finans sektöründe en çok sıkıntı çeken kesim küçük çiftçilerdir. Ziraat bankasından kredi almakta zorlanan küçük çiftçiler, Tarım Kredi Kooperatiflerine ve özel bankalara yönelmekte, buralardan yüksek faizle kredi çekmekte, çok pahalı girdi, alet ve ekipman temin etmektedirler.

Küçük çiftçilerimiz aile işletmelerinde üretim yapan geliri yeterli olmayan kesimdir. Bu nedenle yüksek maliyetle kullandıkları ayni ve nakdi kredileri geri ödemekte büyük zorluklar çekmektedirler. Bu durumda olan çok sayıdaki aile işletmelerinin ayakta kalabilmeleri için pozitif ayrımcılık yapılmalı, daha düşük faizle kredi kullanması sağlanmalıdır. Aile işletmelerimiz desteklerden daha az yararlanmaktadır. Bu işletmelerimiz destekleme bütçesinden daha fazla pay almalıdır.

Ülkemizde tarım sektörünün geleceğinin aile işletmelerinin ayakta kalmasına bağlı olduğu gerçeği göz ardı edilmemelidir. Bu işletmeleri yok edersek, ülkemiz bitkisel ve hayvansal üretimde büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalacaktır. Kırsaldan yaşanan göçleri ve tarımdaki nüfusun yaş ortalamasını dikkate aldığımızda bu tedbirleri almak için çok fazla zamanımızın kalmadığı görülmektedir.

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri çiftçimizin düşük faizli kredi ihtiyacının tamamını karşılamalıdır. Tarım Kredi kooperatifleri faizlerini Ziraat bankası seviyelerine çekmelidir. Kredi kullanımında bankalar, masraf, komisyon, ipotek, hayat sigortası, tarım sigortası gibi çiftçinin maliyetini artıran taleplerde bulunmamalıdır."

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2021, 12:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
çiftçi
çiftçi - 9 ay Önce

şemsibey sizin güreviniz çiftçileri korumak ve kollamaktır sakın unutma biz çiftçilerin en doğal hakkı olan türkiye milli hasılanın yüzde biri olan hakkı ta 2006 yılından beri alamadık ve kanuni hakkımız olan bu haktan hiç bahs etmiyorsun devlet çiftçiye tamı tamına 212 milyar tl ile borçludur neden siz çiftçilerin başkanı olarak bizim bu hakkımızdan bahs etmiyorsun neden bizleri savunmiyorsun devlet çiftçilerin parasını versınki çiftçide borcunu üdesin yeddibin belkide daha fazla icralık çiftçi var ve siz hep sesiz kaliyorsunuz eyer büyle devam edeceksiniz o zaman o işgal ettiğin koltuğu bırak bizi savunacak kişiler elbette olacaktır şemsi bayraktar bey yagürevini yap ya çekil git...çiftçi

TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ VE ORTAĞI ŞİRKETLERİ
TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ VE ORTAĞI ŞİRKETLERİ - 9 ay Önce

Şemsi bey haklı olmasına haklı da atı alan Üsküdar’ı geçeli çok oldu. Zira bazı kurumlar artık birer organize örgüt gibi zavallı Türk halkını kazdan beter yoluyorlar. Ama ne en üst kattakilerin ne de orta ve alt kattaki ümeranın umurunda değil... onlar kendi dolarlarının derdinde. AMA UNUTMAYIN, BELANIN CEZANIN EN ADİLİNİ HAZRET-İ ALLAH ÖYLE BİR VERECEK Kİ, İSTER İNANSINLAR İSTER İNANMASINLAR MUTLAKA BU HARAMİSTAN KURUCULARI BELASINI BULACAK... SADECE AZICIK GEÇMİŞE BAKMAK YETERLİ...

Ciftci
Ciftci - 9 ay Önce

Bütün bunların sorumlusu sen ve senin gibiler dır yirmi yıldır baskansin baskansin üreticinin derdine çözüm bulmaktan acizsin

Ahmet çiftçi
Ahmet çiftçi - 9 ay Önce

GÜNAYDIN ŞEMSİ PAŞA
700 ODA 14700 Meclis Üyesi var Şems’i Paşanın Tivitlerinin beğenisi 200 ü bulmuyor
Niye oturuyon o koltukta

Malatya
Malatya - 9 ay Önce

Helal olsun yıllar sonra çiftçi başkanı varmış inşAllah bundan sonra çiftçi kalirda

İş çığrından çıktı artık. Başkanımız RTE son noktayı koyacak.
İş çığrından çıktı artık. Başkanımız RTE son noktayı koyacak. - 9 ay Önce

İşler artık tarım kredi de çığrından çıktı.

Burhan Balta
Burhan Balta - 9 ay Önce

Başkanımız yüzde yüzdoğruları anlatıyo bu sıkıntı biz çiftciler iki yıldır gitmedik makam çalmadık kapı bırakmadık.bu sorun bizler elimizdeki sermayemizi üretimde kullandığımız ekipmanlarımızı kaybettikten sonramı çare buluncak.

5 05
5 05 - 9 ay Önce

Sayın başkanım ne çifcilik kadı ne can kaldı çifci lerin tar bahce traktör canlarımız icralık oldu ya çifci öyle hale geldik borçdan nefsini unuttu kan kalmadı dedelerimizin bıraktığı mülkiyettegitti ama bunu çekecekler sorumlular beterhale gelecekler Allah biliyor cocuklarımız zın icra ardından saçları beyazladı


banner151

banner251