TÜRKŞEKER’in piyasaya girmesi buğdayda çiftçinin lehine oldu

Sözleşmeli üretim kapsamında ülke genelinde hububat alımına başlayan TÜRKŞEKER, Ankara’da çiftçiden şuana kadar 30 bin ton arpa, 10 bin ton buğday aldı. Çiftçi Cihan Gürsoy, bu aylarda borsada buğday fiyatlarının yıllardır düştüğünü ancak bu yıl TÜRKŞEKER’in alımlarından dolayı fiyatların düşmediğini kaydetti.

banner255
TÜRKŞEKER’in piyasaya girmesi buğdayda çiftçinin lehine oldu
banner200

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Ekilmemiş tek karış toprak kalmayacak üretim devam edecek" talimatıyla sözleşmeli tarım kapsamında yaptığı çalışmalara hız kazandıran Türkiye Şeker Fabrikaları (TÜRKŞEKER) ülke genelinde hububat ekimini yaptırdığı çiftçilerin ürünlerini almaya başladı. 

Ankara çiftçisinin yüzü de üretimde uygulanan "sözleşmeli tarım" modeli ile güldü. Ankara'da ürünün ekimi aşamasında ayni ve nakdi avans desteği yapılan çiftçiden şu ana kadar yaklaşık 30 bin ton arpa ve 10 bin ton buğday alındı. Yılsonuna kadar Ankara hinterlandında çiftçiden alınan toplam hububat miktarının ise 45 bin ton olması bekleniyor. 

TÜRKŞEKER denetimi altında gerçekleşen üretimler ile tüketicinin kaliteli ürüne ulaşması sağlanırken özellikle aracıdan kaynaklı fiyat artışının da önüne geçiliyor. 

Konuya ilişkin açıklama yapan Ankara Şeker Fabrikası Polatlı Pancar Bölge Şefi Erkal Önder, 94 yıldır çiftçilere pancar ekiminde sağladıkları desteği hububat üretiminde de sağlamaya başladıklarını belirtti. Hububatta da planlı ekim dönemine geçtiklerini vurgulayan Önder, "Buğday, arpa, mısır, yağlık ayçiçeği alıyoruz. Çiftçiye tohumunu, gübresini, avansını veriyoruz, bakımını yaptırıyoruz. Her türlü masraflarını karşılayıp pancarını alacağımız fiyatı belirliyoruz. Bu sistemi hububata da getirdik" diye konuştu.

TÜRKŞEKER tarafından hububat üretiminde başlatılan sözleşmeli tarım modelinin birçok yararı olduğuna işaret eden Önder, yapılan desteklerle ürünün kalitesinde ve veriminde artış yaşandığına dikkat çekti. 

SÖZLEŞMELİ TARIMDA MÜNAVEBE SİSTEMİ İLK KEZ UYGULANMIŞ OLACAK 

Önder, ileriki senelerde de uygulamanın devam edeceğini söyleyerek, "TÜRKŞEKER'in birinci amacı; çiftçinin ürününün değerinin artırılması, daha iyi verim alması. İkinci amaç da tüketiciyi korumak. Aracıları aradan çıkarıp ürünü biz mamul hale getirip market zincirlerinde mamul haline getireceğiz. Tüketici kaliteli ürüne daha uygun bir fiyat ile sahip olacak. Türkiye'de sözleşmeli tarım kapsamında münavebe sistemi ilk kez uygulanmış olacak. Bazı seneler bir ürün çok aşırı ekilince ikinci sene para etmiyor ve ellerinde kalıyor. Planlı bir üretimle çiftçi önünü görmüş olur. Bizim planlı üretimimiz sayesinde ne alacağı ne ödeneceği hepsi belli" şeklinde konuştu.

SÖZLEŞME YAPTIK AVANSLARIMIZ HESAPLARA YATTI 

Sözleşmeli tarım modelinden yararlanan Çiftçi Ali Ergin Ertuğrul, 118 ton hububat teslim ettiğini ifade ederek, "Eskiden pancar şirketiyle sözleşmelerimiz oluyordu. Avans, gübre bütün şeylerimizi oradan alıyorduk. Bu sene Genel Müdürümüz sayesinde yine sözleşmeli olarak arpa ve buğdaya girdik. Sözleşmelerimizi yaptık, avanslarımız hesabımıza yattı. Paramızı dar günde kullandık, çok da iyi oldu. Çok memnunuz. Çiftçi son yıllarda mağdur durumda. Doğa olayları var, tabiat var. Şeker Fabrikasının girişimi biz çok memnun etti. Seneye inşallah sözleşmelerimizi daha da genişleteceğiz" dedi.

BORSA FİYATLARI YILLARDIR DÜŞERDİ 

Çiftçilerden Cihan Gürsoy ise bu model ile piyasa dengelerinin çiftçinin lehine değiştiğine işaret ederek, "TÜRKŞEKER ile sözleşmeli olarak pancar ekiyorduk. Avans ile gübremizi, her şeyimizi, ihtiyaçlarımızı karşılıyorlardı. Şimdi aynı uygulamayı buğdayda da yapmaya başladılar. Alım garantisi var. Ne kadar ekeceğimizi, ne kadar kaldırıp teslim edeceğimizin garantisi var. Şu anda borsada fiyatlar yıllardır düşerdi bu aylarda. TÜRKŞEKER sayesinde buğday fiyatları düşmedi, çiftçi lehine fiyatlar yüksek devam ediyor. Bu uygulama ile çok güvende hissediyorum. İhtiyaçlarımı esnaftan, tüccardan borç almadan karşılayabildim. Verdikleri avanslar ile işlerimi peşin yaptım" ifadelerini kullandı. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2020, 12:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
Misafir
Misafir - 10 ay Önce

Helal olsun Türkşekere. Sözleşmeli üretim çiftçi için en iyi model.

Yusuf kırbaş
Yusuf kırbaş - 10 ay Önce

TÜRK ŞEKER E ÇOK TEŞEKKÜRLER HAYIRLI BEREKETLİ YILLAR OLSUN İNŞALLAH

Cankut
Cankut - 10 ay Önce

Türk şeker pancar çiftçisinin mahvetti elinde kalmış hurda pancar tohumlarını adeda kakaladi pancar larin çoğu çıkmadı pancarı hallettimis mide buğday arpa alıyor. Hey yavrum hey

Veli kocairi
Veli kocairi - 10 ay Önce

Türk şekerin piyasaya girmesiyle tüccar fiatı yüksek tutmazorunda kaldı süper oldu

Ds
Ds - 10 ay Önce

Ciftciyi koru ülkeyi kalkindiracak

Tkk ya
Tkk ya - 10 ay Önce

Türk şeker tkk yi bitirecek

Kul
Kul - 8 ay Önce

Şahidim, tüccar buğday alım fiyatını hatırı sayılır ölçüde yükseltmek zorunda kaldı.

banner151

banner251