Türkşeker Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Alkan hakkında şok suç duyurusu!

Türkşeker Tarım'da şaibeli arpa buğday satışı ile nohut peşkeşinin ardından Türkşeker Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Alkan hakkında görevini kötüye kullanma suçunu işlediği gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu.

Türkşeker Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Alkan hakkında şok suç duyurusu!
banner200

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), TÜRKŞEKER Tarım A.Ş.’de buğday, nohut, mısır satışında kamunun milyonlarca TL zarara uğradığını belirterek suç duyurusunda bulundu. 40 bin ton buğdayın piyasa değeri 2 bin 50 TL iken yandaş firmaya bin 960 TL’den satılarak kurum zarara uğratıldı. 900 ton birinci sınıf nohut piyasa değeri 7,5-8 TL iken yandaş firmaya 4,93 TL’den satılarak kurum zarara uğratıldı. 10 bin ton mısırda tek kalemde bir gübre firmasına satıldı. 

HKP avukatları, “Görevinin Sağladığı Güveni Kötüye Kullanmak Suretiyle İrtikâp” ve “Edimin İfasına Fesat Karıştırma” suçlarını işlediklerini belirterek Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına  Türkşeker Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Alkan, Türkşeker Genel Müdür Vekili Ercan Yeşilyurt başta olmak üzere 8 isme suç duyurusunda bulundu. 

“VURGUN, TALAN, YOLSUZLUK”

Dilekçede, yer alan şüpheliler hakkında soruşturma yürütülerek kamu davası açılması talep edildi. Suç duyurusuna ilişkin HKP Genel Sekreter Yardımcısı Av. Sait Kıran, “AKP’giller iktidarının toplumsal, ekonomik alanda el attıkları bütün yerlerde vurgun, talan, yolsuzluk batağının pis kokuları gelmektedir” dedi.

Türkşeker Tarım’ın, “Ülkemizdeki tarımsal faaliyetleri desteklemek, enflasyon sepeti içerisinde ağırlıklı olarak yer alan temel gıda ürünleri fiyatını regüle etmek, tüketiciye sağlıklı, doğal, ekonomik ürün sağlamak” amacıyla kurulduğunu belirten Kıran, Türşeker Tarım’da yaşanan yolsuzluklara değindi. Kıran, Buğday’ın, Nohut’un, Mısır’ın piyasa fiyatının altında yandaş şirketlere peşkeş çekildiğini söyledi. Kıran, yolsuzlukların amacının kendi yandaşlarını zenginleştirmek, halkın alınterinden biriktirilen olanaklarla yaşama geçirilen kurumların olanaklarını kamusal olanakları yandaşlara peşkeş çekildiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2021, 14:33
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
adalet
adalet - 1 ay Önce

Yolsuzluk adam kayirma komisyonculuk oyle ayyuka ciktiki bu adamda biraz varsa cumhuru elifi talibi leventi alip istifa ederek adalet onunde hesap vermelidir.

Sırada tarım kredi yem yolsuzluk olayı
Sırada tarım kredi yem yolsuzluk olayı - 1 ay Önce

Olayı başka GN MDR yrd yükleyen mali ve idari işler GN MDR yrd muhasebe şefi idari işler şefi İzmir tire şubesi mali ve idari işler şefi bunlar genel müdürü ve müfettişleri yanlış yönlendirme yaptılar devlet denetleme kurulu niye yasası çıktı

Fenasi
Fenasi - 1 ay Önce

Tarımın başındakilere maşAllah. Ne F.P nede bu Mücahit yaptıkları hergün manşet oluyor. Tarım durumu da belli zaten böyle yöneticiler yüzünden. Ama bu Mücahit daha cevval çıktı. Hadi diğeri eski milletvekili arkası var. Ama Mücahit’in o kadar Bursa’dan adam taşıması onları iyi yerlere yerleştirmesi. Sonra bu kadar iş çevirmesi ve bu işlerden sıyrılması gerçekten takdire şayan. Demekki göründüğü kadarın bir o kadarı da yerin altında. Tam bir stratejist yoksa kimin aklıma gelir 1 yıllık şirketten bu kadar çıkar sağlamak. Uzmanlaşmış vesselam.

banner151

banner251