TÜRKŞEKER Tarım tasfiyemi ediliyor? Genel Müdür görevden alındı!

Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden istifa eden Berat Albayrak'ın projesi olarak bilinen TÜRKŞEKER Tarım şirketi tasfiyemi ediliyor? TÜRKŞEKER Tarım Şirketinin Genel Müdürü Hasan Hüseyin Demiröz, sessiz sedasız görevden alındı.

TÜRKŞEKER Tarım tasfiyemi ediliyor? Genel Müdür görevden alındı!
banner200

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden istifa eden Berat Albayrak’ın projesi olarak bilinen Türkşeker Tarım tasfiye mi ediliyor? Türkşeker Tarım, bu yıl özellikle TMO’nun açıkladığı taban fiyatın üstünde yaptığı alımlarla dikkatleri üzerine çekerken, şirket Genel Müdürü Hasan Hüseyin Demiröz, dün sessiz sedasız görevden alındı. Demiröz’ün görevden alınması, ‘Türkşeker Tarım tasfiye mi ediliyor?’ sorusunu gündeme getirirken, Ankara kulislerinde konuşulanlara göre ilk planda şirketin çiftçiden ürün alımlarında ciddi bir küçülmeye gideceği konuşuluyor. 

TÜRKŞEKER TARIM’DA ÖNEMLİ GELİŞMELER YAŞANIYOR

Tarım sektöründe örnek bir model oluşturması için Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı döneminde TÜRKŞEKER’in bünyesinde kurulan tarım şirketinde önemli gelişmeler yaşandığı ortaya çıktı. TMO’nun açıkladığı taban fiyatın üstünde yaptığı ürün alımlarıyla özellikle sanayicilerin tepkisini çeken şirketin Genel Müdürü Hasan Hüseyin Demiröz görevden alındı. Demiröz’ün görevden alınmasında TÜRKŞEKER Genel Müdürü ve tarım şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Alkan’ın etkisi olduğu belirtilirken, Berat Albayrak’ın Bakanlık görevinden ayrılmasının ardından Alkan ile Demiröz arasında bir ayrışmanın yaşanması dikkat çekti. 

TÜRKŞEKER İLE VAKIF KATILIM ORTAK TARIM ŞİRKETİ KURMUŞTU 

Bilindiği üzere özelleştirme kapsamında bulunan TÜRKŞEKER ile Vakıf Katılım ortaklığı ile TÜRKŞEKER Tarım şirketi kurulmuştu. Bu tarım şirketi üzerinden şeker pancarında olduğu gibi başta hububat olmak üzere diğer ürünlerde de çiftçiyle sözleşmeli tarım yaptırarak, hem çiftçinin ürününe alım garantisi veriliyor hem de çiftçinin mazot, gübre, tohum gibi girdi maliyetleri karşılanarak çiftçiye destek veriliyordu. 

HUBUBATTA TMO’NUN ÜSTÜNDE ALIM YAPMASI DİKKAT ÇEKMİŞTİ 

TÜRKŞEKER Tarım şirketi, bu yıl özellikle hububatta yaptığı agresif alımlarla dikkatleri üzerine çekmiş, TMO’nun açıkladığı taban fiyatın üstünde yaptığı alımlarla çiftçinin lehine bir piyasa oluşmasında önemli rol oynamıştı. Yine salçalık domatesin 28 kuruşlara kadar düşmesinden dolayı üretici mağdur olurken, TÜRKŞEKER Tarım’ın devreye girmesiyle birlikte fiyatlar üretici lehine artarak 50 kuruşa kadar çıkmıştı. 

TÜRKŞEKER TARIM ESKİSİ GİBİ TARIM PİYASASINDA ETKİN OLMAYACAK 

Ankara kulislerinde konuşulanlara göre Berat Albayrak’ın Bakanlık görevinden ayrılmasıyla birlikte TÜRKŞEKER Tarım şirketinin ilk planda artık agresif ürün alımları ile piyasada olmayacağı, daha dar çerçevede bir faaliyet sürdüreceği kaydedilirken, şirket Genel Müdürü Hasan Hüseyin Demiröz’ün de görevden alınması dikkat çekti. TÜRKŞEKER Tarım’ın, 4 ayda yaklaşık 1.5 milyar lira ciro yaptığı kaydediliyor. 

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
SONUNA KADAR YANİNDAYİZ
SONUNA KADAR YANİNDAYİZ - 10 ay Önce

Genel mudur bir efsanedir.Torkuya altin cagini yasatti.Simdiki Torkuya bakin.Tarim Krediyi ruyalarinda bike goremeyecekleri yere getirdi.Simdi Tarim kredi pusulayi sasirdi.Hasan Huseyin Demiroz sahsiyetinden inancindan dogru bildigi yoldan adla taviz vermez.Kadi gozu oynamaz.Fikir ve proje adamidir.Yazik oldu.Ama kaybeden onlar olur
Gun gelir birileri kiymetini degerini bilir.Allah yardimcisi olsun.Biz seni hep iyi bildik.Sen nerdeysen biz ordayiz.

Tireli
Tireli - 10 ay Önce

Stokçu birliği başkanıyla fahrettin poyraz beraber yapmış diye duydum ben, gübretaş altın bulunca çiftçi traktörlerine koydukları haciz unutuldu çabucak, yazık etmişler adama, seracılara umut olmuştu, yerler başını hiç şaşırmadım,

Vah ki vah
Vah ki vah - 10 ay Önce

Vah ki vah ülkem vah. Yine kimin ayağıma bastın genel müdür. 3 yıldır tanırım kendini sözleşmeli tarıma, çiftçiye, enflasyonla mücadeleye, doğal ve milli ürün üretmeye adamış bir insan. Temiz bir memleket evladı. Ne oldu ki bu ülkeye artık böyle insanlar barındırılmıyor. Kaybeden Türk şeker ve bu memleket olacak.

Mustafa Gürkan
Mustafa Gürkan - 10 ay Önce

Ben Sektörden tanırım kendisini, hayatını devlete millete hakka adamış bir adamdır, köylünün çiftçinin dostudur. çok yazık olmuş, o ve ekibi daha önce de Tarım kredi Birlik şirketini ayağa kaldırınca ekibiyle beraber orda da bir yığın iftirayla görevden alınıp yerine o tağşişçi yavuz genel müdür yapılmıştı. Şimdiki hali belli zaten tarım kredinin. Çalışanın emek verenin iş yapanın hakkını korumaz kimse bu memlekette. Allah selamet versin kendisine

Cıftcı
Cıftcı - 10 ay Önce

Yazık bu emeklere bu mudur domatesı 28 kurustan 50 kurusa cektı bugdayı tmo dan daha ıyı fıyata aldı.heralde emeklerının karsılıgı bu oldu.bu ulkede durust calısanlar a nıye sahıp cıkılmıyor.

Dağhan DAL
Dağhan DAL - 10 ay Önce

Çiftçinin lehine olan böylesine değerli bir operasyon bilerek ve isteyerek durdurulabilir. Bir başarı hikayesi varsa ki var neden sekteye uğratılıyor. Anlamak ne mümkün ? Madem hep çiftçi kazanıyor ve şirket kazanıyor. Neden Genel müdür görevden alınıyor ? Fayda sağlayacak hiçbir iş olmayacak mı tarım adına. Kişiselleştirme ile bir müdürün görevden alınması içler acısı

Çiftçi çocuğu
Çiftçi çocuğu - 10 ay Önce

Berat albayrak da olsan iyi birşey yaparsan bitirirler kesin

Kovarlar
Kovarlar - 10 ay Önce

Torkuyu marka yaptın kovdular
Tarım Krediyi marka yaptın kovdular
Türkşekeri marka yapmak üzereydin kovdular
Meyve veren ağaç taşlanır.
Başka bir ülkede olsaydı baş üstünde tutarlardı. Ankarada dayın yok malesef.

cemal
cemal @Kovarlar - 2 ay Önce

Ne yapmış ki. Boş şeyler reklamları oynuyorlar


banner151

banner251