Türkşeker Tarım'dan arpa buğdayda şaibeli satış!

Piyasayı regüle etmek için çiftçiden arpa, buğday alan TÜRKŞEKER Tarım’ın, çiftçiden aldığı arpa ve buğdayı hiçbir duyuru ve ilan yapmadan belli firmalara toplu halde sattığı ortaya çıktı. TÜRKŞEKER Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Alkan toplu buğday satışını yalanladı ancak TÜRİB rakamları yakayı ele verdi.

Türkşeker Tarım'dan arpa buğdayda şaibeli satış!
banner200

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Türkiye, yaşanan kuraklıktan dolayı hububat ürünlerinde çok sıkıntılı bir dönem geçirirken, TÜRKŞEKER Tarım’da arpa ve buğdayda şaibeli satış skandalı patlak verdi. Çiftçinin lehine hizmet etmesi için TÜRKŞEKER bünyesinde kurulan TÜRKŞEKER Tarım’ın, geçtiğimiz yıl çiftçiden aldığı buğday ve arpayı bu yıl ihale yapmadan ve hiçbir duyuruya çıkmadan TÜRİB üzerinden anlaşmalı satış kapsamında belli firmalara toplu halde satması şaibeli satışı gündeme getirdi. Şaibeli satışta kimlerin nasıl bir menfaat elde ettiği bilinmezken, TÜRKŞEKER Tarım’dan toplu halde ürün alan belli firmalar ise büyük bir rant elde etti.

Arpa ve buğday kuraklıktan dolayı değerli bir hale gelirken, un ve makarna firmaları TÜRKŞEKER Tarım’ın toplu satış yaptığı firmaların açıklanmasını isterken, TÜRKŞEKER Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Alkan ise toplu satışın ortaya çıkmaması için firmalara yapılan arpa ve buğday satış rakamlarını açıklayamadı.

ŞİRKET, ÇİFTÇİ İÇİN KURULMUŞTU

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak döneminde yüzde 51 hissesi Vakıf Katılım Bankası’na ait olmak üzere TÜRKŞEKER bünyesinde kurulan TÜRKŞEKER Tarım, şaibeli arpa buğday satış skandalı ile çalkalanıyor. Geçtiğimiz yıl hububatta TMO’nun üstünde belirlenen alım fiyatı ile çiftçinin takdirini kazanan TÜRKŞEKER Tarım, üreticinin elinde kalan ürünleri toplu halde alarak çiftçinin zarar etmesini engelleyen politikalarla hafızalara kazınmıştı. Ancak Berat Albayrak’ın Bakanlık görevinden istifa etmesiyle birlikte pasif bir duruma gelen tarım şirketi, çiftçiden alınan ürünleri de yem, un ve makarna firmalarına dengeli bir şekilde satmak yerine hiçbir duyuru yapmadan belli firmalara toplu halde sattığı ortaya çıktı. Toplu satış, şaibeli satışı gündeme getirirken, buradan kimlerin nasıl bir menfaat elde ettiği ise bilinmiyor.

TOPLU SATIŞ 19 ŞUBAT’TA YAPILDI

TÜRKŞEKER Tarım, TÜRİB üzerinden ve doğrudan satış olarak bu yıl yaklaşık 100 bin ton buğday satışı gerçekleştirirken, bu satılan buğdayın yarıya yakını yani 40 bin tonunun Gaziantep’de bir makarna firmasına satılması dikkat çekti. Söz konusu bu satış TÜRİB üzerinden anlaşmalı satış kapsamında 19 Şubat’ta gerçekleşirken, satış fiyatı ise 1960 TL/Ton olarak gerçekleşti. Toplu satışın yapıldığı 19 Şubat’ta ekmeklik buğdayın borsa fiyatı ise 2050 TL/Ton civarında bulunuyordu.

TOPLU SATIŞLA İLGİLİ HİÇ BİR DUYURU YAPILMADI

TMO ve TÜRKŞEKER Tarım gibi kurumlar, çiftçiden piyasaları regülasyon amaçlı ürün alırken söz konusu bu ürünleri de belli firmalara toplu halde satamazlar. Satış yapılacak ürünlerle ilgili piyasadaki firmalardan talep toplayarak, gelen talebe göre firmalara satış yapılır. Aksi bir uygulama şaibeli satışı gündeme getirirken, regülasyon görevine de aykırılık teşkil eder. Ancak TÜRKŞEKER Tarım’ın 19 Şubat’ta yaptığı toplu satış öncesinde hiçbir duyuruya çıkmadığı ve firmalardan talep toplamadığı görülüyor. Yaklaşık 40 bin ton buğdayın tek kalemde, toplu halde TÜRİB üzerinden sadece satan ile alıcı firmanın görebileceği şekilde, anlaşmalı satış kapsamında yapılması da şaibeli satış iddialarını da kuvvetlendiriyor.

GENEL MÜDÜR, İDDİALARI YALANLADI TÜRİB RAKAMLARI YAKAYI ELE VERDİ

TÜRKŞEKER Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Alkan, yaklaşık 40 bin ton buğdayın tek bir kalemde bir firmaya satışının söz konusu olmadığını belirtirken, TÜRİB rakamları ise acı gerçeği ortaya çıkardı. 19 Şubat’ta anlaşmalı satış kapsamında Gaziantep’de bir makarna firmasına 40 dakika için 38 bin ton ekmeklik buğdayın 1960 TL/Ton’dan devrinin yapıldığı görülüyor. Alkan’ın firmalara yapılan satış rakamlarını açıklayamaması ve toplu satış rakamlarını yalanlamasına rağmen TÜRİB’de TÜRKŞEKER Tarım’ın 19 Şubat’ta yaptığı toplu satış, kurumda yaşanan skandalı gözler önüne seriyor. Sektörde hububat ürünlerinde toplu satışlar şaibeli satış olarak değerlendirilirken, toplu satışın komisyoncu vasıtasıyla yapıldığı iddiaları ise “TÜRKŞEKER Tarım’da neler oluyor?” sorusunu gündeme getirdi.

GENEL MÜDÜR, RAKAMLARI AÇIKLAYAMADI

TÜRKŞEKER Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Alkan, yaklaşık 40 bin ton buğdayın toplu halde tek bir firmaya satışına yönelik iddiaları yalanlarken, satışı yapılan firmaları ise açıklayamadı. Millî Gazete’nin bu yöndeki sorularını cevapsız bırakan Alkan, sadece TÜRKŞEKER Tarım’ın buğday alış ve satış rakamlarını verebileceklerini, firmalar nezdinde yapılan satış rakamlarını veremeyeceklerini kaydetti.

GAZİANTEPLİ MAKARNA FİRMASI KÖŞEYİ DÖNDÜ!

Bilindiği üzere 19 Şubat’ta ekmeklik buğday 1960 TL/Ton’dan satılırken, yaşanan kuraklıktan dolayı hububat ürünleri bu yıl altın değerinde oldu. Mayıs ayında TMO hububat alım fiyatları açıklanırken, ekmeklik buğday 2250 TL/Ton, arpa 1750 TL/Ton olarak açıklanmıştı. Ancak piyasadaki fiyatlar TMO’nun alım fiyatlarının çok üstünde seyrederken, ekmeklik buğday ve arpa fiyatları 2800 TL/Ton seviyesine kadar çıkmıştı. Şubat ayında kuraklığın boyutu henüz belli olmasa da arpa ve buğday fiyatlarının yükseleceği sektör yetkilileri tarafından dile getirilirken, TÜRKŞEKER Tarım’ın yönetiminin bu öngörüde bile bulunamayarak toplu halde ekmeklik buğdayı 1960 TL/Ton’dan tek bir firmaya satması, çiftçi adına kurulan şirketin nasıl yönetildiğini de gözler önüne serdi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2021, 11:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Gazcı mucahit
Gazcı mucahit - 2 ay Önce

Genel Mudur Mucahit Alkan Turksekerin basina atadigi GM Ercan Yeslyurtu istedigi gibi yonlendiriyor.GM yardimcisi Elif Tuza torkudan kovularak Turksekerre siyasi baskilarla geldi.eski Genel Mudur ve yardimcilari neden isten el cektirilerek sirket bu liyakatsiz insanlara birakildi.Arastirilmasi gerekli Gecen hafta genel mudur keyfine gore 20 kisiyi isten cikardi.sebep?bilinmiyor yazik.Elif Tuza nin uretimden sorumlu isin ehli liyakat sahibi ve bu ise 20 yilini vermis insani sebepsiz isten cikartarak yerine emekli polisi mudur yapiyor.Sizin vicdaniniz kurusun eger varsa.ama bunun hesabi mahsere kalmayacak burada adalet onunde sorulacak.Kurulali 8 ay olan sirkette 100 e yakin insanin emegiyle isiyle oynandi.

Şeker tarım
Şeker tarım - 2 ay Önce

Yazınızda çiftçi için kurulmuştu yazıyor. Ne çiftçisi Genel Müdür Mücahit Alkan’ın Siyasi ikbali için kurdurduğu bir şirket. Öyle olmasa Yönetim kadrosunun çoğunluğunu Bursa’dan getirimiydi. Ensarda çaycılık yapan adam finanstan sorumlu Gn. Müd. Yardımcısı olmuş :))) Başkan Mücahit Alkan Bursa’dan Belediye başkanı olmak için şirketi likayetsizce Bursalılardan doldurdu hepsi akraba. Utanmadan birde sosyal medyada Bursalı genel müdür diye başlık attırmıştı. Tek arzusu belediye başkanı olmak. Şirketin Genel Müdürü Ercan Yeşilyurt hayatında bu işleri yapmamış ve traktör görse ne olduğunu bilmez. Ama tarım şirketinde genel müdür. Elif tuza şirkette herkesi birbirine düşürdü eski genel müdürün başını yedi. Hele dillere destan Cumhur yıldırım var. Ama ne hikmetse Mücahit Alkan bunlarla çalışmaya devam ediyor. Bir işe yaramayan Ercan, Cumhur, Talip Elif Tuza ve yine Bursa’dan getirdikleri Muhammet. Gerçeklerin bir gün yüzüne çıkmak gibi huyu var. Ercan efendi tam 3 aydır ben nasıl olsa gideceğim deyip durdu. Beytülmaldan makamını ve oturduğu koltuğu kullanarak bir delikli kuruş çıkar sağlayanım Allah bin türlü belasını versin. Bunlar ham Türk şekerden hem de tarım şirketinden aylarca iki yerden maaş aldılar. Yazık gerçekten devlet yok devlet. Vah benim ülkeme.

Es  dost
Es dost - 2 ay Önce

Mucahit sirketi aile sirketi yapti.ulkerci yegeni levent satis direktoru maas 20.bin diger tegeni ebuzer finans muduru maas 15 bin diger yegeni bursa bolgede maas 12.bin.diger .digerlerini yazsam burada yer kalmaz.mucahit ve elifin yaptigi tum satis ve satinalmalar usulsuz.mutlaka arastirilmalu.

Yagen
Yagen @Es dost - 2 ay Önce

Genel Mudur yardimcisi ve super danisman Elif Tuzanin yegeni Konya depoda ise alindi.7 aydir sadece gunde 1-2 saat ise geldigi daha sonra kendi ozel islerini takip ettigini bilmeyen yok.Ha bu arada konya da personel sayisi 2.biri mucahitin yegeni.figeri Elifin yegeni.ise bak yahu.adamlarda ise alinmayan akraba kalmadi.Mucahit,Elif iki elimiz bu dunyada da ahirettede yakanizda olacak.

Saltanat
Saltanat - 2 ay Önce

Gm yrd matmazel elif tuza ikamet konya.matmazele aracla birlikte ozel sofor tahsis edildi.soforu el cantasi gibi kullaniyor.haftada iki gun ankarada sirkette goruntu verip sonra konyaya dönus.iki yerden maas.mucahitin danismani ayni zamanda gmy..40.bin maasla saltanat....vakif katilimda duyarli inancli adil yoneticiler yokmu?bilmiyolarmi bunlari?kimden cekiniyorlar....

Levent efendi
Levent efendi - 2 ay Önce

GM mucahit Alkanin yegeni anli sanli durektor Leventin giyat gecisi sirasinda yari fiyatina sattigi nohutlarida arastirin.kime kimlere peskes cekilerek kurumu zarara ugrattigini. yiyin efendiler yiyin.gun gelir bunlarin hesabi adalet onunde sorulur.

Dogrudan
Dogrudan @Levent efendi - 2 ay Önce

Nihut satisindaki gercegi aciklayayim.gazci mucahit isi kilifina uydurarak yapar.adam profesyonel.Turkuaz firmasi satisa aracilik yapti.turkseker piyasanin %50 altindaÇaglayan firmasina nohutu satti.Turkuaz ise Çaglayandan aldi teker boyle dönuyor.Alan memnun veren memnun.Sözdd tarim kurusu.tarima hizmet etmesi gerekirken sirket mucahit ve bursadan getirdigi eş dost akrabalara peşkeş cekiliyor.Tarimdan haberi tebrik ediyorum.iyiki varsiniz.Bunlarin kurumdan temizlenip liyakatli isin ehli insanlarla yola devam etmesi gerekli

Satışa devam
Satışa devam @Levent efendi - 2 ay Önce

Temizlenmis nohutu piyasadaki natural nohuttan daha ucuza mucahitin arkadasi turkuaz firmasina sattilar. Sirada celtikler ve fasulyeler var.

Dayi
Dayi - 2 ay Önce

Simdi hemen nufus mudurlugune gidip gazci mucahitle akrabalik iliskimi arastiracam.insaAllah biseyler cikarda uzaktan yegeni falan cikarim.hayatim kurtulur.20 bin maas.

Aliço
Aliço - 2 ay Önce

G.m mucahit ilkokul mezunu selim sahini kendisi ayni zamanda berber...hic bir is tecrubesi olmamasina ragmen kendilerini mudur koltugunda oturtarak 15 bin maasla sirkette calistirmaktadir.liyakata cok onem veriyor genel mudur...ha bu arada mucahit ilahiyat mezunu..hak hukuk adalete cooook onem verir.
Bursa bolgeye satis sefi olarak baslayan emre diye vatandas.merak ediyorsunuz nerelerde hangi ust duzey firmalarda calismista bu koltuga oturmuş...merakinizibgidereyim.kendisi hirdavatci....sozun bittigi yer

Yeni akit haber
Yeni akit haber - 2 ay Önce

Yeni akit haber yapmış Cumhurbaşkanımızın be Berat Beyin kurdurduğu şirkette iftira diye. Genel Müdür Mücahit yaptırdı o haberi hedef şaşırtıyor. Emin olun Berat Bey bunları sildi ve görüşmüyor. Varlık fonuna geçerken de bizi Berat Bey getirdi falan diye ismimi kullandı. Ama Berat Bey bunlardan tiksinmiş vaziyette. Berat Bey şirketi kurun dediyse çiftçiyi mahvedin mi dedi. Şirkete alınan hububat ürünlerini Ferhat Demirle ve Ahmet Kıranla satın mı dedi. Yaptıklarınız ortaya çıkınca vay efendim Berat Bey kurdurdu vs. Şirketin Berat Bey varken ve sonra ki haline bir bakın. Sizi getiren adamlara ihanet ettiniz. Asıl Berat beyin ekibini siz temizlediniz. Evet bu genel müdür Bursa’dan belediye başkanı olacakmış olursun yaparlar. İşten attığı insanların ahı var sende sen ancak işlerini yaptırdığın Cumhur, Boş beleş geçinen Ercan’ın ve bişey söylemeyeceğim Elif tuzanın ve Yaptığı işi bilmeden maaş alan Talibin başkanı olursun.

Mustafa
Mustafa @Yeni akit haber - 2 ay Önce

Yapılacak şey çok basit.Bu şirket hangi bakanlığa bağlı ise teftiş gönderilir.Yazılanlar, yorumlar doğrumu diye araştırılır.Doğru ise savcılığa suç duyurusunda bulunulur.Yalan ise bu yöneticiler aklanır.Bunu neden akletmiyor hükümet.Hemen bir savunmaya geçiyor.


banner151

banner251