Türkşeker Tarım'daki vurgun haberleriyle ilgili Fuat Oktay'a kapsamlı soru önergesi!

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, TBMM Başkanlığına verdiği Soru Önergesinde, Türkşeker Tarım şirketi vurgununu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu. Bekaroğlu, Devlet Denetleme Kurulu’nun harekete geçmesini de istedi.

Türkşeker Tarım'daki vurgun haberleriyle ilgili Fuat Oktay'a kapsamlı soru önergesi!
banner282

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Türkşeker Tarım’da Milli Gazete’nin ortaya çıkardığı şaibeli arpa buğday satışı ile nohut peşkeşi Meclis gündemine taşındı. CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, TBMM Başkanlığına verdiği Soru Önergesinde, Türkşeker Tarım şirketi vurgununu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu. Bekaroğlu, Devlet Denetleme Kurulu’nun harekete geçmesini de istedi.

BORSADA 2050 TL OLAN BUĞDAY 1960 TL’YE VERİLDİ! 

Kuraklık nedeniyle hububat ürünlerinde çok sıkıntılı bir süreçten geçilirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile yüzde 51 hissesi Vakıf Katılım Bankası’na ait olmak üzere TÜRKŞEKER bünyesinde kurulan TÜRKŞEKER Tarım’ın geçen yıl çiftçiden alınan hububat ürünlerini yem, un ve makarna firmalarına dengeli bir şekilde satmak yerine hiçbir duyuru yapmadan, belli firmalara toplu halde sattığı ortaya çıkmıştı. 

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, TÜRKŞEKER Tarım’ın 19 Şubat’ta yaptığı toplu satış öncesinde hiçbir duyuruya çıkmadığını ve firmalardan talep toplamadığını, TÜRKŞEKER Tarım’ın, Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) üzerinden ve doğrudan satış olarak bu yıl yaklaşık 100 bin ton buğday satışı gerçekleştirdiğini hatırlatan Bekaroğlu, satılan buğdayın yarıya yakın bölümünün (40 bin tonunun) Gaziantep’teki bir makarna firmasına satıldığını, söz konusu bu satışın TÜRİB üzerinden anlaşmalı satış kapsamında 19 Şubat’ta 1960 TL/Ton fiyattan gerçekleştirildiğini dile getirdi. 

Bekaroğlu, “Toplu satışın yapıldığı 19 Şubat’ta ekmeklik buğdayın borsa fiyatının 2050 TL/Ton civarında bulunduğunu, TÜRKŞEKER Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Alkan’ın, yaklaşık 40 bin ton buğdayın toplu halde tek bir firmaya satışına yönelik iddialarla ilgili kamuoyuna bir açıklama yapamadığını, satışı yapılan firmaları ise açıklayamadığını, ancak TÜRİB rakamlarının ise gerçeği ortaya çıkardığını, TÜRİB kayıtlarından 19 Şubat’ta anlaşmalı satış kapsamında Gaziantep’te bir makarna firmasına 38 bin ton ekmeklik buğdayın 1960 TL/Ton’dan devrinin yapıldığının görüldüğünü” ifade etti.

‘ŞAİBELİ SATIŞTAN KİMLER, NE KADAR MENFAAT ELDE ETTİ?’

Bekaroğlu önergesinde, 19 Şubat’ta ekmeklik buğday Gaziantep’teki bir makarna fabrikasına tonu 1960 TL’den satılırken, kuraklık nedeniyle hububat ürünlerinin fiyatlarının ani artışlar gösterdiği 2021 Mayıs ayında TMO tarafından ekmeklik buğdayın fiyatının 2250 TL/Ton, arpanın fiyatının ise 1750 TL/Ton olarak açıklandığını hatırlattı. Bekaroğlu, “Ancak serbest piyasadaki fiyatların TMO’nun alım fiyatlarının çok üstünde seyrettiği, ekmeklik buğday ve arpa fiyatlarının 2800 TL/Ton seviyesine kadar çıktığına” dikkat çekti. Bekaroğlu, “Şaibeli satışta kimlerin nasıl bir menfaat elde ettiği bilinmiyor. TÜRKŞEKER Tarım’dan toplu halde ürün alan belli firmalar ise büyük bir rant elde etmiştir. Şaibeli buğday ve arpa satışlarının kamuoyuna medya tarafından duyurulmasına rağmen TÜRKŞEKER Tarım bu hatalı tutumunda ısrar etmektedir” dedi.

‘8 TL’LİK NOHUT 4,93 TL’YE VERİLDİ!’ 

Bekaroğlu, TÜRKŞEKER Tarım’ın geçen yıl çiftçiden alınan ve deposunda bulunan piyasa fiyatı 7,5 lira ile 8 lira arasında değişen birinci sınıf (8 mm) yaklaşık 900 tona yakın nohutu, Ankara merkezli bakliyat firmasına 4,93 TL’den sattığına dikkat çekti. Söz konusu satışın da, tarım sektöründe bir peşkeş olarak değerlendirildiğini, alıcı firmanın burada büyük bir menfaat elde ettiği ve TÜRKŞEKER Tarım’ın da sadece bu satıştan dolayı 5 milyon lira zarar ettiğini gündeme getiren Bekaroğlu, TÜRKŞEKER Tarım gibi kurumların çiftçiden piyasaları regülasyon amaçlı ürün alırken söz konusu bu ürünleri de belli firmalara toplu halde satmamaları gerektiğini, bu durumun regülasyon görevine de aykırı bulunduğunu dile getirdi. Bekaroğlu bütün bu iddia ve değerlendirmeleri, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu. Bekaroğlu konuya ilişkin Fuat Oktay’a şu soruları yöneltti:

 FUAT OKTAY’A ‘VURGUN’ SORULARI 

– Söz konusu haber, iddia ve yorumlar doğru mudur?

– Gıda enflasyonunu düşürmek ve piyasayı regüle etmek için çiftçiden alınan hububat ürünlerinin uygun fiyatlarla piyasaya satılması amacıyla kurulan TÜRKŞEKER Tarım’ın yukarıda gerçekleşme biçimleri izah edilen satışları herhangi bir duyuruya çıkmadan ve alınacak talebe göre yapmamasının nedeni nedir?

– Bu satış yöntemiyle şirketin içinin boşaltılmasının nedeni nedir?

– TÜRKŞEKER Tarım’ın toplu satışları için uyguladığı herhangi bir satış prosedürü yok mudur? Bu satışlarda herhangi bir ilan ve ihale usulü uygulanmakta mıdır? Satışta hangi kriterler dikkate alınmaktadır? Satış yapılacak firmalar ve tutarlar nasıl hesaplanıp belirlenmektedir?

– Kuraklık nedeniyle tarım ürünlerinin fiyatlarının aşırı artmış bulunduğu tespitinden hareketle bu usulsüz satışlar nedeniyle TÜRKŞEKER Tarım’dan toplu halde ürün alan belli firmalara aktarılan kaynak miktarı nedir? Bu firmalar kimlere aittir? Bu satışlardan kimler ne tutarda menfaat elde etmişlerdir?

– Bu satışlar nedeniyle bir kamu şirketi olan TÜRKŞEKER Tarım’ın uğradığı zarar veya mahrum kaldığı kar miktarı nedir?

– Kuruluş tarihinden bugüne kadar TÜRKŞEKER Tarım tarafından yapılan toplu ürün satışlarının yıllar, firmalar, ürünler, satış fiyatları, satış miktarları açısından dağılımı nedir?

DEVLET DENETLEME KURUMU GÖREVLENDİRİLECEK Mİ?

– Konunun hassasiyetini de dikkate alarak bu haber yorum ve iddialar ile ilgili olarak kuruluş amacına uygun olmayan satışları nedeniyle anılan şirket hakkında gerekli araştırma ve incelemeyi yapmak ve olayların doğrulanması halinde bu iddialarda adı geçen her düzeydeki yönetici ve bürokrat hakkında soruşturma yapması için Devlet Denetleme Kurumunu görevlendirmeyi düşünüyor musunuz?

– Bu iddiaların doğrulanması halinde olaylarda adı geçen her düzeydeki bürokrat ve yöneticinin ve işbirlikçi konumunda bulunanların görevden alınması ve yargılanması söz konusu olabilecek midir?

– Bu satışlar nedeniyle bir kamu şirketi olan TÜRKŞEKER Tarım’ın uğradığı zarar veya mahrum kaldığı kar miktarı sorumlulardan tahsil edilecek midir?”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2021, 11:32
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
gazci
gazci - 4 ay Önce

Bu vurgunlar buzdaginin gorunen kismi Amac olarak Cifci ve vatandasin menfaati icin kurulan isinin ehli liyakatli calisanlarin gayretleri ile guzel isler yapan kurum.Mucahit Alkanin is bilmez liyakatsiz es dost akrabalarini kurumun kritik noktalarina yerlestirmesi ile Mucahit Alkanin aile sirketine dönustu.Genel mudur yardimcilari,satis direktorleri,uretim mudurleri ve bir cok liyakatli yonetici bunlar tarafindan isten cikartildi.İsin badina mucahit tarafindan yonetilmesi kolay Ercan yesilyurt genel mudur yapildi.Dusunun genel mudur yardimcisi Elif Tuza ikameti Konya.is Ankara.altina ozel sofor tahsis edilerek hergun Konya-Ankara gel gel git.(2 aydir raporlu hanfendi,)Sirketteki kiyimin sorumlusu.Oyle abarttilarki uretim mudurunu emekli polisten,Marketler sorumlusunu erkek kuaforunden....say say bitmez.Bursalilar grubu olarak adlandirilan Mucahitin Cumhur yildirim ,Ömer Aykan,Talip Akci butun vurgunun icinde ve birebir parmaklari var.eee yegen ebuzer finansin basinda.tum bunlara canak tutmakta.satista manevi yegen Levent operasyonu yonetmekte.bunlarin hesabinin bu kisilerden sorulmasi ve bu kurumdan bir once ilisiklerinin kesilmesi gerekli.Mucahit efendi bu isler belediyede dogalgaz aboneligi yapmaya benzemez.Ha Ankara sekerde yaptirdigin milyonluk kamelyalari da unutmadik.adalet onunde hesabi sorulacak.Haj hukuk din iman nutuklarina karnimiz coktan doydu.

Selim
Selim @gazci - 4 ay Önce

Mucahit Alkanin Turkseker Tarimda yaptigi vurgun usulsuzlukler ve liyakatli personel kıyımı tez konusu olmali.Boyle faydali ve verimli bir kurumu beceriksizlikleri ile ne hale getirdiler.yaxik.ve hala is basindalar.

Remzi  SAĞLAM
Remzi SAĞLAM - 4 ay Önce

Sn. Cumhurbaşkanımız Yardımcısı;
Tarım ve Orman Bakanlığında yapılan bir tane düzgün icraat varsa anlatalım. Sizleri ayrı tutuyorum bende Ak Partiliyim ve 19 yıldır oy veriyorum.
1. Sayıştay raporlarında bile bir tane usülüne uygun iş yapılmadığı belirtilmiş.
2. Fetö nün arka bahçesi haline geldi bakanlık. Kim RTE ise bakan görev aldı. Kim fetö cü kim hırsız bakan onu bürokrat atamış.
3. Orman yangınlarında ihmal gün yüzüne çıkmış.
4. Kaçak gıda ve hayvancılık konusunda yolsuzlukları doğu ve güneydoğuda kabattırttı.
5. Et ve tahıl ürünlerinde ithalattaki yolsuzlukları sağır sultan duydu.
6. Samsun da halk isyan etti ak parti binasını taşlatı.
7. Bölge kalkınma ajanslarından tarıma ve hayvancılığa dayalı yatırımların %60 sını adamları ile anlaşarak yatırıma dönüşmeden yiyorlar, bakan bey bu isleri aklama makamı haline geldi.
8. Bakanlık koridorları ticaret hane gibi çalışıyor.
9. Zincir marketkerle kendisi BIM le, yardımcısı digerleri ile ortak.
10. Bakanlık Teftiş Kurulu Başkanı 2011 de sosyal paylaşım sitesinde paylaşımlarını överken ak partiye yağdırıyordu. Teftiş kurulu müfettişlerinin%45 i fetöcü. Şimdide fetö nün islerini aklıyorlar. Kim RTE ise onları yok etmeye kafa yoruyorlar.
11. Danışmanlarının suç kaydına bakın hizaya birlikte gelelim.
12. Maraştan yola çıkan çiftcileri Ankara sokmayan bir bakan.
13. Gıda sektörü çökmüş
14. Tarım bakanlığında hersey bitik daha çok yolsuzlukları yazacağım ancak ak partili olarak utanıp yazmıyorum. Bu bakanlık herseyi berbat etmiş, şu an Sn. RET encok zarar veren bakanlık haline geldi. Tepeden tırnağa değisim lazım bakanlıkta çok geç kaldık.

Selâmlar

Molla kasım
Molla kasım - 4 ay Önce

Tarım kredi ne zaman görülecek acaba. F poyrazın tarım krediye Bilecik’te bozhöyükte Bursa’da siyasete ne katkısı var.

Molla fenari
Molla fenari @Molla kasım - 4 ay Önce

poyrazdan once marketlerin basindaki bayramaliye baksinlar.depolarda ve marketlerdeki stok sayim aciklarina.birilerinin cebine giden
usulsuz imhalara.bal yapmaz arılarin saltanatina.

banner151