TÜRKŞEKER, otel kıyağı, Tarım Kredi ve Berat Albayrak'ın istifası! Bu istifa tarımı nasıl etkileyecek?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın görevinden istifa etmesi ekonomiyi olduğu kadar tarımı da yakından ilgilendiriyor. Albayrak’ın istifası özellikle bu sene büyük bir atılım yapan TÜRKŞEKER ve atama krizi yaşayan Tarım Kredi Kooperatifleri için ayrı açılardan önem taşıyor.

TÜRKŞEKER, otel kıyağı, Tarım Kredi ve Berat Albayrak'ın istifası! Bu istifa tarımı nasıl etkileyecek?
banner200

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Bilindiği üzere özelleştirme kapsamında bulunan TÜRKŞEKER, bu yıl önemli bir atılım yaparak şeker pancarının dışında bütün tarımsal faaliyet alanında kendisini göstermeye başlamıştı. Bitkisel üretimden hayvancılığa kadar bütün alanda aktif bir rol üstlenen TÜRKŞEKER, bu çalışmalarını da Vakıf Katılım’ın ortaklığı ile kurulan TÜRKŞEKER Tarım A.Ş üzerinden yürütüyordu. Özellikle bu yıl hububat alımlarında TÜRŞEKER ismi dikkat çekerken, TMO’nun açıkladığı alım fiyatı üzerinden üreticiden ürün alması piyasalarda çiftçinin lehine bir etki oluşturmuştu.

BERAT ALBAYRAK'IN PROJESİ OLARAK BİLİNİYORDU

Bugüne kadar şeker pancarının dışında hiçbir faaliyeti bulunmayan TÜRKŞEKER, bütün bu çalışmalarını Berat Albayrak’tan aldığı destekle yapıyordu. Zaten bu projede Berat Albayrak’ın projesi olarak biliniyordu. Bu proje alım politikasından dolayı çiftçi tarafından desteklense de tarımsal kuruluşlar arasında koordinasyonsuzluğa neden olduğu gerekçesiyle eleştiriliyordu. Bundan dolayı Berat Albayrak’ın istifasıyla birlikte TÜRKŞEKER’deki bu çalışmaların nasıl etkileneceği merak ediliyor. 

BERAT ALBAYRAK’IN İSTİFASI TARIM KREDİ’Yİ DE YAKINDAN İLGİLENDİRİYOR! ERGİN İÇENLİ’NİN ATANMASI BÜYÜK BİR KRİZE NEDEN OLMUŞTU!

Diğer yandan Berat Albayrak’ın Bakanlık görevinden ayrılması Tarım Kredi Kooperatiflerini de yakından ilgilendiriyor. Tarım Kredi Kooperatiflerine bağlı bütün iştiraklerin tek bir çatı altında toplandığı Tarım Kredi Holding’in başına Ergin İçenli’nin atanmasında Albayrak ile Tarım Kredi yönetimi arasında büyük bir kriz çıkmıştı. 

ALBAYRAK KARŞI ÇIKMASINA RAĞMEN ERGİN İÇENLİ TARIM KREDİ HOLDİNG’E ATANDI!

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, geçmişte TÜRKŞEKER’de Genel Müdürlük yapmış Ergin İçenli’yi Tarım Kredi Holding’e Genel Müdür olarak atamak isterken, Berat Albayrak bu atamaya kesinlikle karşı çıkmıştı. Ancak Albayrak’ın karşı çıkmasına rağmen Ergin İçenli geçtiğimiz ay Tarım Kredi Holding’e Genel Müdür olarak atanmıştı. 

ERGİN İÇENLİ ARKADAŞININ ŞİRKETİNE YAPTIĞI 4 YILDIZLI OTEL KIYAĞI İLE GÜNDEME GELMİŞTİ!

Bilindiği üzere Tarım Kredi Holding’e Genel Müdür olarak atanan Ergin İçenli’nin, TÜRKŞEKER’de Genel Müdürlük yaptığı dönemde şeker çalışanları tarafından kurulan derneğin İzmir’deki 4 yıldızlı otelini 2017 yılında zarar ediyor gerekçesiyle yakın arkadaşının şirketine çok komik bir rakama kiraladığı ortaya çıkmıştı. 

4 YILDIZLI, 182 ODALI OTELİ YILLIK KDV DAHİL 720 BİN LİRAYA KİRALADI 

TÜRKŞEKER Genel Müdürü iken aynı zamanda Şeker Sanayii Mensupları Hayır ve Eğitim Müesseseleri Kurma Derneğinin de Başkanlığını yapan Ergin İçenli, derneğin İzmir’de tatil bölgesi olarak bilinen Gümüldür’deki 182 odalı, 4 yıldızlı, denize sıfır otelini zarar ettiği gerekçesiyle 5 yıllığına yakın arkadaşının kurduğu şirkete KDV de dahil yıllık 720 bin lira gibi komik bir rakama kiralamıştı. 

OTELİ KİRALAYAN ŞİRKET İHALE YAPILMADAN 3-5 GÜN ÖNCE KURULDU!

Oteli kiralayan şirketin hiçbir turizm tecrübesi olmaması ve söz konusu şirketin kiralamayla ilgili ihale yapılmadan hemen kısa bir süre önce kurulması, peşkeş tartışmalarını gündeme getirmişti. 

KENDİLERİNİ GARANTİYE ALMAK İÇİN KİRALADIKLARI OTELİN TAPUSUNUN ÜSTÜNE 5 YIL ŞERH BİLE KOYDURDULAR!

Yine oteli kiralayan şirketin otelin tapusunun üstüne 5 yıl şerh koydurması ve o dönemki dernek yönetiminin de buna izin vermesi, TÜRKŞEKER’de yaşanacak yönetim değişikliğinden sonra şaibeli bir şekilde yapılan kiralamayla ilgili kendilerini ‘garanti altına alma’ olarak değerlendirilmişti. 

50 MİLYON LİRALIK YATIRIM DEĞERİ BULUNAN OTEL TURİZM TECRÜBESİ OLMAYAN VE 100 BİN LİRA SERMAYE İLE KURULAN ŞİRKETE HİÇ BİR TEMİNAT ALINMADAN KİRALANDI! 

Yine oteli kiralayan şirket sahibinin, oteli kiralamadan önce otelde 5-6 ay Genel Müdürlük yapması ve daha sonra 100 bin lira sermaye ile kurulan şirkete otelin kiralanması dikkat çekmişti. Şirket, 100 bin liralık sermaye ile kurulmasına rağmen kuruluş aşamasında sermayenin sadece 25 bin lirası ödenirken, 50 milyon liralık yatırım değeri bulunan otelin hiçbir teminat alınmadan bu şirkete kiralanması manidar bulunmuştu.

TARTIŞMALI İSMİN HOLDİNG’E GENEL MÜDÜR OLARAK ATANMASI DİKKAT ÇEKTİ

TÜRKŞEKER Genel Müdürü olduğu dönemde kurum çalışanları tarafından kurulan derneğe ait bir otelin şaibeli bir şekilde arkadaşının şirketine kiralamakla suçlanan bir kişinin Türkiye’nin en önemli çiftçi kuruluşu olan Tarım Kredi Kooperatiflerinin bütün iştiraklerinin bağlı olduğu Tarım Kredi Holding’e Genel Müdür olarak atanması dikkat çekmişti. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2020, 15:22
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Misyon ve vizyon
Misyon ve vizyon - 11 ay Önce

Allah aşkına bu soruyu eleştirmek için sormuyorum tarım kredi holding ne iş yapar neye fayda sağlar tarım krediye nasıl bir katkı sağlıyor görünen her ay tarım krediye ONMİLYONLARCA masrafi var bu holdingin yazıktir günahtır bir iş yapılır zarar edilirde burda ne iş yapılıyor nasıl bir üretim var( sadece tüketim var)

aslan prçaları
aslan prçaları @Misyon ve vizyon - 11 ay Önce

Öyle demeyin Tkk'dan geçen idarecilerin aylıkları 25 bini buluyor. Ekonomiye kan can.

Ali dag
Ali dag - 11 ay Önce

Ne diyelim bu işlerin sevabını alan günahını alan çekecek asla hak yiyorsanız milletin önünden geçmeyin kimse hakkını helal etmez

Trakyali
Trakyali - 11 ay Önce

Turkseker iyi bir kadro olusturdu.Ciftiye destekleri buyuk katki sagladi.Yeni Bakanin bu projeyi desteklemesi ve surdurmesi gerekir.

murat
murat - 11 ay Önce

Sayin bakani berat albayrak kolluyordu bunu sagir sultan dahi biliyor..cumhurbaskanligi hukumet sistemi liyakatsiz devlet geleneginden gelmeyen burokratlarin onunu acti ornegin bekir pakdemirli ve yardimcisi mustafa aksu bunlar biranda bajan yardimcisi olunca bilhassa mustafa aksu ne oldum delisi oldu...tecrubesizligi bakan beye cok zor anlar yasatti sonra kendini gizledi biraz bakanlik nefes aldi...bence istifada bir erdemdir sayin pakdemirli basarili olamadiniz cok burokratin ahini aldiniz bunun obur dunyasida var...kimse size hakkini helal etmiyor derhal istifa edin istifa etmekte erdemdir

Tekirdağ
Tekirdağ - 11 ay Önce

Tarım kredi şirketler kurarak arpalık açıyordu yandaşlarına ve huzurlanma parası almaları için şimdi Holding oldu da ne oldu bizi piyasa dan pahalı satış yaparak bizi daha çok kazıklayacak.Trakya birlik her yıl kar dağıtıyor Tarım kredi kar paylarımızı genel kurul oyunuyla merkeze alıyor, hakkımızı yıllardır dağıtmıyor HARAM olsun

Ali dag
Ali dag - 11 ay Önce

2019 Aralık süt 2.3 2020kasim süt 2.3 neden sayın bakan enflasyon artmasindiye zarar ederek süt uretiyoruz nasıl olucak nasıl helal ederiz hakkımız i sim di diyor hastayım af edin olurmu olmaz bizim sıkıntımız anlamamissin yazık mahşer var onu eniyi bilen bunlar CHP. Liler bunu bilmeyebilir imam hatiplilerbinu ennnnn iyi bilenler.saygilar

Seçkin
Seçkin - 11 ay Önce

Yorum yok. Safız

Gariban
Gariban - 11 ay Önce

Neden hic kimse yonunu Tk Birlikte Bayram Alinin yaptigi zulumlere dönmuyor.Kurum nazi kamplns döndu.yazik


banner151

banner251