Türkiye’nin beyaz altını siyah altın oldu pamuk çiftçisi acilen destek bekliyor!

Pamuk üreticisi büyük bir kriz yaşıyor. Artan girdi maliyetlerine karşın geçen yıla göre fiyatların ve verimin düşmesi pamuk üreticisini büyük bir krizin içine sürükledi. Pamuk üreticisinin acilen elinden tutulmazsa gelecek yıl pamuk ekiminin yarıdan fazla düşmesinden endişe ediliyor. 

banner255
Türkiye’nin beyaz altını siyah altın oldu pamuk çiftçisi acilen destek bekliyor!
banner200

Pamukta krizin derinleşmesi Türkiye Ziraat Odaları Birliğini günler sonra harekete geçirdi. Pamuk üretiminin yapıldığı il ve ilçelerin Ziraat Odası Başkanları Çarşamba günü Ankara’ya gelerek Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve TBMM’de milletvekilleriyle görüşecekler. 

Pamuk üreticisinin tepkisi üzerine harekete geçmek zorunda kalan Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, pamukta yaşanan krizin çözülmesi için Çarşamba günü pamuk üretiminin yapıldığı il ve ilçelerden gelen ziraat odası başkanlarıyla birlikte bir dizi görüşmeler yapacak. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den randevu istenirken, TBMM’de bölge milletvekilleri ile görüşülecek. Görüşmelerde özellikle pamuk üreticisinin borçlarının faizsiz ertelenmesi talep edilecek. 

PAMUK ÜRETİMİNDE NELER OLUYOR? 

Türkiye’nin stratejik ürünlerinden olan pamukta bu yıl çiftçi üç taraftan darbe yedi. Girdi maliyetleri artarken bir taraftan da fiyat ve verimde büyük düşüş yaşandı. Çiftçi geçen yıl pamuğunu 4 lira civarında satabilirken, bu yıl ithalattan dolayı 3 liraya kadar düşmüş durumda. Diğer yandan pamukta geçen yıla göre bu yıl yüzde 25 ile 30 arasında verim kaybı yaşandı. 

Sektör temsilcileri pamuk üreticisinin acilen elinden tutulması gerektiğine dikkat çekerek, “Eğer çiftçinin elinden tutulmazsa gelecek yıl çiftçi pamuk ekmez” şeklinde uyarıda bulundu. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2019, 23:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Kuruducu
Mehmet Kuruducu - 2 yıl Önce

Allah yardımcın olsun ama sadece pamuk üreticisi degil tüm çiftçinin borç larının ertelenmesi lazım acilen

Yavuz Tezcan
Yavuz Tezcan - 2 yıl Önce

Çukurova’da pamuk hasatı bitmek üzere diğer bölğelerde %50 sinin hasatı yapıldı. Bir ay önceden olacakları söyledik. Atı alan Üsküdar’ı geçtikten sonramı tedbir alınacak. Yine pamukla ilğisi olmayanlar toplanıp pamukla ilğili neyi görüşecekler!!!

Mehmet Günal
Mehmet Günal - 2 yıl Önce

Borçların ertelenmesi yarar getirmez pirimi acilen artırmak gübre mazot ilaç tohum üzerindeki verilerin düşürülmesi lazım gelir borç erteleme çözüm değildir gelecek yıl nasıl gelecek belli değil

Nihat Beymehmetoğlu
Nihat Beymehmetoğlu - 2 yıl Önce

Sürekli tarımsal desteklemelere atıfta bulunmak ne kadar doğru? Milletten toplanan para ile Destekleme dağıtmak hele de bunu iç politika malzemesi yapmak doğru bir davranış değil. Devlet her çiftçiye her an destek vermemeli. Ticari üretimde kar ve zarar kardeş öyle değil mi? Kar ederken sorun yoksa zarar da etmeyiversinler kardeşim. Bordro mahkumları zengin işadamının keyif yapan çiftçinin zararlarını karşılamak için ömürünü çürütmek zorunda değil.

Sayın şens
Sayın şens - 2 yıl Önce

Ziraat odasına 2020 çks için ödeme yaptım yanımdaki pata yetmedi...800 TL...

Sakarya
Sakarya - 2 yıl Önce

Tüm çifçi koparetiflere borçlu üreticinin malı para yapmıyor mısırda aynı serbest piyasa

Ş.Karatırmık
Ş.Karatırmık - 2 yıl Önce

Bırakınız yapsınlar Bırakınız geçsinler
Ş. Karatırmık

banner151

banner251