Türkiye'de sığır sayısı yüzde 80 arttı! İthalattan neden vazgeçilmiyor?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye'de sığır sayısının yüzde 80 arttığını belirterek hayvancılık sektörüyle ilgili olumlu bir tablo ortaya koyarken, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, "Rakamsal artış et fiyatlarının düşmesine veya ithalattan vazgeçilmesine neden sebep olmamıştır?" dedi.

Türkiye'de sığır sayısı yüzde 80 arttı! İthalattan neden vazgeçilmiyor?
banner200

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in hayvancılıkta yaşanan sorunların neden önlenemediğine dair soru önergesine yanıt veren Tarım ve Orman Bakan Bekir Pakdemirli, ülkemizdeki büyükbaş ve küçükbaş hayvan varlığındaki artışa dikkat çekti.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise artan nüfus ve ihtiyaçlara bağlı olarak hayvan varlığındaki artışın, bu sektörde sorun olmadığı anlamına gelmeyeceğini belirterek, “Yem fiyatlarındaki artış, samanı dahi kıymetli kılmıştır. Bakım giderleri artmıştır. Aşıdan küpeye önlenemeyen buzağı ölümlerinden zoonotik hastalıklara değin üretici sorunlarla boğuşmaktadır. Rakamsal artış et fiyatlarının düşmesine veya ithalattan vazgeçilmesine sebep olmamıştır” diye konuştu.

SORUNLAR NEDEN ÇÖZÜLEMİYOR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde, “Hayvancılığı desteklemeye yönelik adımlara karşın neden sonuç alınamamaktadır?” şeklindeki sorusuna yanıt istedi. 

DESTEKLEME ÖDEMELERİ

Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Bakan Bekir Pakdemirli,  neden sonuç alınmadığını açıklamak yerine verilen destekleri anlattı. Ülkemiz hayvancılığının geliştirilmesi, sağlıklı üretimin artırılması ve sürdürülebilirliğin sağlanması amacıyla yetiştiricilere; buzağı/malak/manda, damızlık koyun- keçi, tiftik, çiğ süt, arılı kovan, ipekböceği, çoban, tazminatlı hayvan hastalıkları, hastalıktan ari işletme, hayvan hastalıkları ile mücadele, programlı aşı uygulamaları ve sığır besiciliği konularında destekleme ödemeleri yapıldığını söyledi. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer verildiği söylenen desteklemelerin artan girdi fiyatları ile daha üreticiye ulaşmadan eridiğini belirtti. Kırsal aile tipi işletmelerin ise gerekli desteği alamadığını  ve IPARD desteklerinin kırsala yeterince ulaşmadığının Sayıştay raporlara dahi yansıdığına dikkat çekti.

HAYVAN VARLIĞINDAKİ ARTIŞ

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yerli ırk sayısında ciddi azalma meydana geldiğini ve ithal edilen hayvanlar ile Ülkemizdeki hayvan sayısında artış yaşandığını, bu artışı da Bakanlığın başarı gibi gösterildiğini belirtti. Pakdemirli, “Sığır sayısı 2019 yılı sonu itibariyle 17.688.139 baş, Manda sayısı  2019 yılı sonu itibariyle 184.192 baş, Küçükbaş hayvan sayısı 2019 yılı sonu itibariyle 48.481.479 baş olduğunu açıkladı ve Hayvan sayısı ile birlikte kırmızı et üretimi, 2019 yılı sonu itibariyle 1.201.469 tona yükseldiğini belirtti. Süt üretimi, 2019 yılı sonu itibariyle 22.960.379 ton oldu.

Ayrıca 2018-2019 yıllarında; büyükbaş hayvan sayısı %3,8 artışla 17,2 Milyon baştan 17,9 Milyon başa; küçükbaş hayvan sayısı %5,1 artışla 46,1 Milyon baştan 48,5 Milyon başa; kırmızı et üretimi %7,4 artışla 1,1 Milyon tondan 1,2 Milyon tona; süt üretimi de %3,8 artışla 22,1 Milyon tondan 23 Milyon tona yükselmiştir” dedi.

GÜRER: “HAYVAN SAYISININ ARTMASI, SORUN OLMADIĞI ANLAMINA GELMEZ”

Önerge sahibi CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, artan nüfus ve ihtiyaçlara bağlı olarak hayvan varlığındaki artışın “Hayvancılıkta sorun yok” anlamına gelemeyeceğini söyledi. Bakan sayısal verilerde 2002 yılını kıstas alıyor.18 yılda nufus artışı, tüketim talepleri, ithal hayvan sayısı ile ilgili mukayeselerle soruna baksa esasen artışın oran olarak yerli ırk anlamında ne kadar sayısal geriye gittiğini de görmüş olacaktır” dedi.

İthal hayvanların zoonotik hastalıkları yanında buzağı ölümlerindeki artışın önlemediğine vurgu yapan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, hayvan hastalıklarıyla ilgili aşılamada yaşanan sorunların varlığı bu bağlamda yapılması gereken çok iş olduğunu gösteriyor” dedi.

SORUYA YANIT VERİLMELİ

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “ Sorumuz açık. Yapıldığı belirtilen destek, teşvik ve çalışmalara rağmen hayvancılıkta sorunlar artıyor. Yem fiyatları besicileri bu işi yapamaz duruma sürüklüyor. AKP iktidarları  döneminde Hayvancılıkta sorun yaşanmıyor olsa idi ülkemiz kırmızı et ve canlı hayvan ithalatına yönelmezdi. Artan nüfus ve artan ihtiyaçlara bağlı olarak süt üretimi artsa da bu artış süt üretiminde sorun olmadığı anlamına gelmemektedir. Günümüzde süt ineklerini kesime gönderen üretici sayısındaki artış bile bu sektörde yaşanan sorunların boyutlarını göstermesi bakımından önemlidir. Sayın Bakan, hayvan sayısındaki artışa bağlı olarak bu sektörde sorun olmadığını ileri sürmek yerine, var olan sorunların çözümüne yönelik çalışmalara bir an önce başlamalıdır. İş işten geçtikten sonra yapılacak çalışma sonuç vermeyecektir” diye konuştu.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2020, 14:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Karataş
Ali Karataş - 1 yıl Önce

Saman aldım 830 dan yem fiyatları artıyor üreticiler olarak girdi ler artınca kesim artar zararla kapatırız

Muhsin
Muhsin - 1 yıl Önce

Yazınızı okumadım ama şu da bir gerçek ki üreticimiz de çok ama çok vicdansız. Geçen seni tarım kredi bedi geliştirme yemini çok düşük fiyata satmasına rağmen et fiyatları fahiş denenecek kadar zam yapıldı. Şu an garibanlar artık et tuketemiyor. Serbest piyasa denen bu zalim düzende vicdansizlik varsa kimse kusura bakmasın elbette devletimiz olaya el atacaktır.

Wahey
Wahey @Muhsin - 1 yıl Önce

Sen makarnayı beleş yiyenlerdensin

Aloooo
Aloooo @Muhsin - 1 yıl Önce

Hangi üretici vicdansız

Şanlı
Şanlı - 1 yıl Önce

Evet ithalat dan vazgeçilmez neden birileri rand eldeediyor yani para kazandorılıyor yandaşları ne oldu ayrı Diyarbakır Erzurum Erzincan Edirne hayvancılıkla gecinen ler iflas zor şartlar ama kimin umrunda yandaş kazansın AKP

Çiftçi
Çiftçi - 1 yıl Önce

Hakikaten ülkemizde et çok pahalı burda üretici kazanmıyor aracılar kazanıyor devletimizin buna el atması lazım ben ureticiyim sattığımızla aldığımız arasında çok fark var tarım bakanımızın üreticiye destek vermeleri lazim

Haricten gazel okumak
Haricten gazel okumak - 1 yıl Önce

Bilim be bilisim caginda yasiyoruz. Bu islerin temeli bilimdir. Kimse bir seyi babasinin hayrina yapmaz yada cok yapamaz. Ekonomi bilimi var, bir seyin ederi gideri nasil olur, zootekni ve saglik hayvan sagligi bunun neresinde kaliyor. Sayi artsa ne olur artmasa ne okur, bir kg et icin harcanan enerji, protein dongusu nedir. Bu sartlarda et dar gelirliler icin kolay bulunabilecek bir gida turu müdür. Eskiden fakir bakliyattan protein ihtiyacini karsilamaz miydi?- dogru ya eskiden kendi kendinr yeten bir ulkeydik degil mi! Boyle diyenler bile var. Akillara zarar. O nedenle ahlak, bilim ve iyi yonetim.

ATİLLA
ATİLLA - 1 yıl Önce

üZERİMDE 31 TANE HAYVAN GÖZÜKÜYOR GERÇEK HAYVAN SAYIM 20 TANE GECEN GÜNCELLEME İÇİN TARM İL MÜDÜRLÜĞÜNE GİTTİM ÜZERİMDEKİ HAYVANLARI DÜŞÜRMEK İÇİN ABİ DEDİLER KUSURA BAKMA DÜŞME YAPAMIYORUZ. 4 TANESİ ZAR ZOR DÜŞÜRTTÜM ŞİMDİ GELSİN TARIM BAKANI BANA GERÇEK HAYVAN SAYISINDAN BAHSETSİN

Murat varol
Murat varol - 1 yıl Önce

İsi baştan yanlış yaptı devletimiz. Ette sıkıntıya girdiğimiz zaman dışardan damızlık hayvandan başka birşeyin gelmesine desteklenmesine izin vermeyecekti. Şu an etlik hayvan geliyor maliyetler belli kırediyi almış vatandaş ben bunu besliyeyim kestireyim para kazanayım istiyor. Beyler biz bu malı doğurtup birimizi iki yapamadığımız sürece ette gelir dışardan otta.

HACI YATMAZ
HACI YATMAZ - 1 yıl Önce

ben cevap vereyim ... hep hayali hayvan bakani bile rakamlarla uyutup desteklerden vurgun yapiyorlar hayali hayvan sayilari kupe satislari hayali destekler almis basini gidiyorrr bakanim AGRIYI Coz turkiye cozulur sen daha guven agridaki mudurune


banner151

banner251