Türkiye Tarımının 5 Temel Sorunu

TARMAKBİR'in Türkiye Tarım Makinaları Sektör Raporu'nda Türkiye tarımının içinde bulunduğu 5 temel soruna ve çözüm önerilerine dikkat çekildi.

Türkiye Tarımının 5 Temel Sorunu
banner200

TARMAKBİR'in Sektör Raporu'nda, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin Tarım Meclisi Raporunu kaynak göstererek yapılan değerlendirmede Türkiye tarımının 5 temel sorun ve çözüm önerileri şöyle sıralandı.

1) MALİYET ARTICI UNSURLARIN ÇÖZÜMLENEMEMESİ

Girdi maliyetlerinin (elektrik, mazot, gübre, ilaç) dünya fiyatlarının üzerinde seyretmesi ve piyasa manipülasyonları sektöre büyük zarar vermektedir.

ÇÖZÜM: Tarımsal aracılara akreditasyon sistemi getirilmeli, tarımsal üretim için kullanılan mazotta Özel Tüketim Vergisi kaldırılmalı, tarımsal üretimde yenilenebilir enerjinin kullanımı teşvik edilmeli, tarımda kullanılan elektrik bedeli hasat sonunda ödenmelidir.

2) ÇİFTÇİ EĞİTİMİ VE UYGULAMALARININ YETERSİZ OLMASI

Yeni teknolojiler, üretim sistemleri, pazarlama sistemleri, teşvikler ve mevzuat konusunda üreticilerin bilinçlendirilmesine, genç nüfusun tarımsal üretime özendirilmesine ve teşvik edilmesine ihtiyaç duyulmaktadır.

ÇÖZÜM: İlgili özel sektör kuruluşları, üniversiteler ve yayın kuruluşları ile beraber yaygın bir çiftçi eğitimi hedeflenerek, arazide uygulamalı ve kontrollü eğitim verilmeli. Tarım danışmanlığı sistemi teşvik edilmeli. TRT-Tarım kanalı yeniden kurularak üniversite-bakanlık-üretici işbirliği geliştirilmeli. Gençleri tarım ekonomisine çekmek için, maddi destek, hibe ve teşvik sağlanmalıdır.

3) TARIM ARAZİLERİNİN PARÇALI ve DAĞINIK YAPISI

Tarımsal arazilerin çok parçalı ve dağınık yapısı üretim maliyetlerini artırmakta, modern tekniklerin uygulanmasını ve ulaşım ağının inşasını zorlaştırmakta, çiftçinin kazancını düşürmekte ve tarımsal rekabet ile tüketici fiyatlarını olumsuz etkilemektedir.

ÇÖZÜM: Arazi toplulaştırması ve sınırsız köy projeleri çalışmaları hızlandırılmalıdır.

4) TARIMSAL ÜRETİMDE VERİM VE KALİTENİN DÜŞÜK OLMASI

Toprak ve iklim şartlarına uygun tür ve çeşit seçiminde, uygun tedbirlerin (gübreleme, sulama vb.) kullanılmaması nedeniyle verim ve kalite düşüktür. Arıtma tesisi bulunmayan sanayi kuruluşları, toprağı ve yer altı sularını kirletmekte ve bu durum tarımsal üretimde verim ve kalite kaybına sebep olmaktadır.

ÇÖZÜM: Artan nüfus ve beslenme zorunluluğu dikkate alınarak yeni tarımsal üretim teknolojileri geliştirilmeli. Bu amaçla TÜBiTAK tarafından Tarımsal Ar-Ge başlığı altında özel bir destek programı geliştirilmeli. Tesisleşme ile atık yönetimi birlikte düşünülerek teşvik verilmeli, kamu kuruluşları bu konuda koordinasyon içinde çalışmalı, özellikle küçük ölçekli tarıma dayalı işletmelerin çevre korumaya yönelik faaliyetlerinde ekonomik analizler iyi yapılmalıdır.

5) SULANABİLEN ARAZİ MİKTARININ AZLIĞI ve MEVCUT SU KAYNAKLARININ ETKİN KULLANILAMAMASI

Sulanabilen arazi miktarının azlığı nedeniyle ülkemiz, özellikle yağlı tohumlu bitkilerde ithalata mahkûmdur. Suyun etkin kullanılamaması nedeniyle, hem gereksiz su sarfiyatı olmakta hem de üretim artırılamamaktadır.

ÇÖZÜM: Sulanabilen arazi miktarı artırılmalı. Başta damlama sulama sistemi olmak üzere, yeni sistemler uygulanarak suyun etkin kullanımı sağlanmalı, bu tür projelere verilen destekler artırılmalı. Gübrelemenin etkin yapılabilmesi ve iş gücü maliyetinin azaltılması amacıyla basınçlı sulama sistemi ile birlikte kullanımı yaygınlaştırılmalıdır.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2019, 18:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
sorunmu?
sorunmu? - 6 yıl Önce

Daha atasının toprağını bölüşememiş,toplulaştırması yapılmamış,sulama sorununu çözülmemiş,kırsaldaki insanın ayağına iskarpin nasip olmamış,10 yıllık 50 yıllık bir ulusal tarımda plan yapılamayan bir ülkede makineleşmeden bahsetmek hayal ötesi!

Kurumlardaki zihniyet
Kurumlardaki zihniyet - 2 yıl Önce

Ziraat mühendisleri alanında yeterli değil, müdürler yalakalık yapan elemanı kayiriyor. O kadar çok yönetici vasfı olmayan adamla çalışıyorsunuz ki iş yapmak istemiyorsunuz. Lakayit, üslubu bozuk insanları bir yerlere gelmesi. Çok kötü. Adam lise mezunu dışardan ziraat okumuş yalakalikla koltuk sahibi oluyor. Siz onun gibi yalaka olmadığınız için size saldırıyor. Böyle "adam" larla iş mi yapılır. Tabi üstüne iyi davrandığı için adam sanıyorsunuz. Yeni atanan memuru ezmek ne kadar çok. Avrupa neden başarılı insana değer veriyor. Biz baştan insanın psikolojisini bozup bir de ondan düzgün davranmayı bekliyoruz.

- 6 yıl Önce

çok boş konuşuyorsunuz siz önce bi fiyat dengesi oluşturun taban fiyat uygulaması gerek taım malzeme fiyatı çok yüksek

5369722383
5369722383 - 6 yıl Önce

Hayırlı gunler çaldan yazıyorum 2oo2de sultanıye uzumun kgmı 85o tl ıdı yıl 2014 aynı uzum 500tl 2008 yılında aycekırdegi 3tl yıl 2015 aycekırdegi hala 3tl mazot 2oo2de 1tl cıvarında sımdı mazot 4tl gubre 2oo2de 7tl sımdı 80tl sımdı cıftcı bu ısın ıcınden nasıl cıksın ankarada oturup soylemı etsek boylemı etsekle olmuyor nasıl olacak Turkiyede hangi urun Nerede ıyı yetısıyorsa o urun orada destek lenecek ve yıl sonunda neden kac ton kaldırılacağını bılecegız saygılarımla

Tarımda  üretim planlaması  teşviklerle saağlanmalı
Tarımda üretim planlaması teşviklerle saağlanmalı - 6 yıl Önce

Bölgenin karekterine göre ülkenin ihtiyaçları nazara alınarak üretim teşvikleri uygulanmalı ürünlerin taban fiyatları tesbit edilmeli ,ihtiyaç olan ürünler ekim öncesi teşviklerle duyurulmalıdır.

2023
2023 - 3 yıl Önce

tarımdan banane önemli olan ekonomi çok şükür reis sayesinde dünyada 1 numaradayoz

Sevim nur yılmaz
Sevim nur yılmaz - 2 yıl Önce

Bu internet sitesini çok ama çok beyendim

FENASİ   KERİM
FENASİ KERİM - 2 yıl Önce

Çok güzel olmuş çok sağolun.Teşekkürler

banner251