Türkiye tarımda neden kendini ispatlayamıyor?

Ülkede sağlıklı işleyen bir tarım politikasının bulunmadığına yönelik eleştireler giderek artıyor. 61saat.com'dan Şenol Yolcu, bugünkü yazısında, "Yerimiz, yurdumuz, toprağımız, insan gücümüz yeterli. Yeterli olmayan veya olmayan tarım politikamızdır" dedi.

Türkiye tarımda neden kendini ispatlayamıyor?
banner200

61saat.com'dan Şenol Yolcu, 'Tarım ve Hayvancılıkta bahar yelleri eser mi?' başlıklı yazısında Türkiye'nin tarımda yabancı boyunduruğundan kurtulması gerektiğine dikkat çekti. "Yerimiz, yurdumuz, toprağımız, insan gücümüz yeterli. Yeterli olmayan veya olmayan tarım politikamızdır" eleştirisinde bulunan Yolcu, şunları kaydetti: 

"Yerimiz, yurdumuz, toprağımız, insan gücümüz yeterli. Yeterli olmayan veya olmayan tarım politikamızdır. Tarım ve Orman Bakanı zaman zaman çıkıp teşvikler ve destekler konusunda açıklamalarda bulunuyor. Verilen destekler olmasına rağmen oldukça yetersizdir.

Bizim bölgede değil ama doğuda binlerce hektar arazisi olan ağalar verilen destek veya teşvikleri alıyor ama tarlasını işlemiyor. 

Teşvik Kime Veriliyor?

Peki, bu destekler, teşvikler neden ve kime veriliyor?

İyilik kime yapılıyor?

Çiftçiye mi?

Hayır, köylüye mi?

Hayır. O zaman bunun adını koyalım. Koruyuculuktan vazgeçelim.

Koruyacaksan tüm TÜRKİYE’yi koruyalım.

Kurban Bayramı Geliyor. Kurban bayramı yaklaşıyor. Fiyatlar henüz net değil. Hayvan sahipleri şimdiden kara kara düşünmeye başladılar.

İthal edilen hayvanlar karşısında hayvanlarımızı koruyalım"

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2019, 22:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tarimci
Tarimci - 2 yıl Önce

Allah askina tarimi bilmeyen tarim politikasi uretemez ve yonetemez. Hala neden diyorsunuz bakanlik ust duzeyi degismeli. Ziraat muh ve Veterinerler atanmali

Rüstem
Rüstem @Tarimci - 2 yıl Önce

Selam
Tarımdaki plansız ve kötü yönetim değil olay. Toptan bütün olarak arazilerin planıp o plana sadık kalınmaması. Bizde araziler parsel parsel alınıp satılır ve üzerine istediğin gibi fabrikada yaparsın, evde, villada. Kimse demez kardeşim bu bölge sanayi, bu bölge tarım burası yerleşim yeri sen bunu şuraya yapabilirsin ve şu plan dahilinde yapman gerekir.

Kadir
Kadir - 2 yıl Önce

Ilahiyatci iyi dua edemedi kaymakam odaciya iyi emredemedi acikogretim mezunu sorular acik gelmedi daha sayimmi iste boyle tarim yonetiliyor. Kitlere bakin tmo tigem kimler yonettti bakanliktaki ust duzeylerin meslegi ne kim ne is yapar.Allahim sen yardim et esas dis gucler tarimla ugrasiyor

Rüstem
Rüstem @Kadir - 2 yıl Önce

Gerçekten tarımı bilen oraya gelmesinden ziyade toptan olarak iyi yöneticilerin orada olması anlamlıdır. Yani tarımda ekonomik bir üretim şekilerinden biridir. Onunda bir hammaddesi bir üretim prosesi ve pazarlaması vardır. Tarımı en başta diğerlerinden ayran özelliği ülkenin en temel ihtiyacı olan gıda üretimini sürekliliğini sağlamasıdır. Bunu yapmakta öncelikli toptan bir bakış gerektirir. Şimdi tarım arazilerinin bölünmemesi için çıkarılan kanun gerçekten hiçbir işe yaramıyor. Çünkü o kanunla parsel bazlı düşünüldüğü için asıl bölgesel şehir ve tarım alanı olarak ayrımlar yapılmadığı için küçük küçük bir sürü problem doğuyor. Amerikaya Avrupaya bir bakın yerleşim ne kadar düzgün olarak yapılmış. Bu olmazsa olmaz. Yani tarım büyük bir planlama işi.

Ahmet soydak
Ahmet soydak - 2 yıl Önce

Tarım politikası olması gerekiyor.Kaç yıllık 50 yıllık..!!! Nerdeee 50 dakika düşünüyoruz.Uygula..! Olur mu. Her 6 ayda bir bakan değişiyor. Herkes ticarete döktü işi.. Liyakat yook..!!! Anca diyolar ki şu kadar hibe verdik. Verdiysen niye köydeki çiftçiler şehre geldi. Demek ki plan yok. Verdinn sadece ama fayda yokk. Bu işi meslek haline getirmiş olan ahlaklı ve işimi bilen insanlara verin.. Yarın yine başlar ziraat 0 faiz le kredi veriyo... yapmayın bunu.. en az 5 yıl işletme tecrübesi isteyin. Her gelen ipotek veriirim hadi bi çiftlikte göstermelik ben yapiim adama hibe desdek falan filan olmasın. Önce şu şimdikeliri bi korumayı bi öğreninn. Her şey seçim .. seçim şöyle olursa fiyatlar artacak seçim şöyle olursa her şey çok güzel olucak.. Yaaa bu ülke bu kafayla VAllahi Billahi bi yere gelmez. Anca salak adamlar yetişirrr.

Mehmet
Mehmet - 2 yıl Önce

Kaleminize saglik birileri gercekleri gormeli

Mestan Cengiz
Mestan Cengiz - 2 yıl Önce

TÜRKİYE’Yİ YÖNETENLERİN DERDİ TARIMI, EĞİTİMİ, SANAYİİ, ORDUMUZU, YARGIMIZI VS. VS. FİLAN KALKINDIRMAK GELİŞTİRMEK DEĞİLDİR. TÜRKİYE İÇİN “KARAR VERİCİ VE POLİTİKA YAPICI” OLAN, AYNI ZAMANDA BU KARAR VE POLİTİKALARI UYGULAYAN SÖZDE DEVLET ADAMLARININ DERDİ TASASI KENDİ KESELERİNİ DOLDURMAK VE 1923’DE KURULAN BU TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİ TEKRARDAN OSMANLI DEVLETİ GİBİ YARI DİN YARI HANEDAN BİR HALE DÖNÜŞTÜRMEKTİR. Haa bundan halka bir hayır gelir mi? Tarımımız dahil her sektörümüz gelişir mi? Bekleyin göreceksiniz nerelerin geliştiğini, tabi halen daha kimlerin geliştiğini görmediyseniz...

Yavuz eker
Yavuz eker - 2 yıl Önce

Ülkeyi tarımda bu hale getiren yerli gavurlar, vatan haini döviz stokçuları ve hükümetin düşmesi için vatanın düşmesine razı kamalist İSLAM düşmanlarıdır.Amerikancı ve batıcı bu yerli gavurlar canlarının tehlikede olduğunu düşünürse atm önünde kuyruk oluşturup para kurtarma derdine düşerler. Ülkedeki tarımın ve ekonominin zayıflamasının sebebi döviz stoklayan yerli gavurlar.Hükümetinde tarımdan pek anlamadığı açık , ama temel sebep gezici hain gavurların ülkemizin aleyhine çalışıp fetö ve pkk gibi alçaklarla işbirliği tutması...

Rüstem
Rüstem - 2 yıl Önce

Selam
Tarımdaki problem çitle çevirip yekpare bir optimum büyüklükte işletme binası alet ekipmanı ile işi sadece tarımsal üretim olan ve bir kooperatif çatısı altında pazarlama ve girdileri toplu olarak yapan işletmelerin kurulmasıyla mümkün olur.
Tarım alanlarını bölge olarak diğer alanlardan kesin sınırlarla ayırmak gerekir. Kanser gibi tarım arazilerinin ortasında gelişi güzel evler, fabrikalar, yazlıklar yapılması işi içinden çıkılmaz bir hale getiriyor.

MESTAN COŞKUNOĞLU
MESTAN COŞKUNOĞLU - 2 yıl Önce

Yalan haber yapmayın bari küçük menderes havzasını da görün binlerce dönüm tarim arazisi susuzlukla başbaşa bırakılmış durumda siz kalkmışsınız şarlatanlık yapiyorsunuz faydalı olamadığınız bölge çiftçisine yalan haber yapıpta daha derinden üzmeyin bari aldığınız maaşın hakkını verin hakkını veremiyorsanizda kan kusun inşAllah


banner151

banner251