Türkiye'nin Rusya'dan yaptığı tarım ithalatı yüzde 50 arttı!

Rusya Tarım Bakanlığı, Türkiye’nin Rus tarım ürünleri ithalatını en az yüzde 50 oranında artırdığını belirtti.

Türkiye'nin Rusya'dan yaptığı tarım ithalatı yüzde 50 arttı!
banner200

tr.sputniknews.com'un haberine göre, Rusya Tarım Bakanlığı Federal Tarım Ürünleri İhracatını Geliştirme Merkezi’nin raporuna göre, Rusya’nın tarım ürünleri ihracatı ocak ayı başından bu yana 3 milyar 291 milyon dolar olarak gerçekleşti. Yani geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 52.8’lik artış meydana geldi.

Rusya’nın tahıl ihracatı 2.4 kat artarak 1 milyar 525 milyon dolar, balık ve deniz ürünleri ihracatı yüzde 26.7 azalarak 296 milyon dolar, yağ ürünleri ihracatı yüzde 12 artarak 603 milyon dolar olarak gerçekleşti. Gıda sanayi ürünlerinin ihracatının yüzde 8.3’lük gerilemeyle 242 milyon dolar olarak gerçekleştiği ifade edilirken et ve süt ürünleri ihracatında yüzde 36’lik artış gözlemlendi. Rusya, söz konusu dönem içinde 102 milyon dolar değerinde et ve süt ürünleri ihraç etmiş oldu.

İlk sırada Çin, ikinci sırada Türkiye yer alıyor

Rus tarım ürünlerinin en büyük alıcısı Çin oldu. Çin, 1 Ocak -14 Şubat döneminde Rusya’dan tarım ürünleri ithalatını yüzde 63.3 oranında artırarak 650 milyon dolara çıkardı. Çin’in, Rusya’nın toplam tarım ürünleri ihracatındaki payı yüzde 19.8. İkinci sırada yüzde 15.4’lük payla Türkiye geliyor. Türkiye söz konusu dönem içinde ithalatını yüzde 52.7 oranında artırarak 507 milyon dolara çıkardı. Ardından Mısır geliyor. Bu ülke, Rusya’dan 358 milyon dolarlık tarım ürünleri alarak ithalatını yüzde 76.3 artırdı ve payını yüzde 10.9’a çıkardı. Rusya’dan Avrupa Birliği ülkelerine tarım ürünleri ihracatı yüzde 9 artarark 327 milyon dolar olarak gerçekleşti. İlk 10’da ayrıca Güney Kore, Azerbaycan, Pakistan, Ukrayna, Özbekistan ve Moğolistan yer alıyor.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2021, 13:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
Üretici
Üretici - 9 ay Önce

Sevinelim mi. Üzelelim mi. Yoksa utanalımml. Kendi kendine yeten ülkeydikbiz......

Sarı çizmeli mehmet
Sarı çizmeli mehmet - 9 ay Önce

Bakan bozgıra gelsin bi görsün koyluyü koyde ne galdı ne gitdi gorsün

Maşallah
Maşallah - 9 ay Önce

Paramız var ki alabiliyoruz

rıfat başkan
rıfat başkan - 9 ay Önce

böyle giderse gelecek yıl sogan patateste ithal ederiz üretici para kazanamaz ise neden eksinki?

Ziraat mühendisi
Ziraat mühendisi - 9 ay Önce

Buğdayı ihracat yapmak için ithal ettiklerini söylüyorlar bir kısım haklılık payı olabilir peki ithal edilen buğdayı üretecek toprağımız mı yok çiftçimiz mi yok? Buğday sadece kıraca ekiliyor sulu alanda daha çok getirisi olan ürünler ekiliyor. Özellikle İç Anadolu da buğdaya öyle bir destek verilmelidir ki üreticiler başka ürün arayışına girmesinler çünkü suyumuz yok.

Yasin turp
Yasin turp - 9 ay Önce

Başarılı bir bakan var ya, siz haberciler olarak yanılmayın yoksa ihraç mı yapıyoruz. Bu bakan varken ihraçtır bu ürünler bakanı alkışkamak lazım.

banner151

banner251