Türkiye'nin hububatta ithalat maliyeti sürekli yükseliyor!

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)’nun 12 Ocak’ta yaptığı arpa ve mısır ithalatı ihalesinde oluşan fiyatlar bir önceki ihalenin üstünde oluşması dikkat çekti. Arpayı 27 dolar, mısırı 18 dolar daha pahalı ithal edeceğiz.

Türkiye'nin hububatta ithalat maliyeti sürekli yükseliyor!
banner200

ÖZEL HABER

TMO, 12 Ocak’ta yaptığı ithalat ihalesinde 130 bin ton arpa ve 155 bin ton mısır ithal edilecek. TMO, dün yapılan bu ihale ile hasattan sonra arpada 3’üncü, mısırda ise ikinci ihalesini yapmış oldu. Arpa ve mısır ithalat ihalesinde bir önceki yapılan ihale ile arasında 20 doların üstünde fiyat farkının oluşması dikkat çekti.

ARPADA 3'ÜNCÜ, MISIRDA 2'NCİ İTHALAT İHALESİ 

TMO, hasattan sonra ilk arpa ithalat ihalesini 25 Ağustos’ta yaparken, bu ihalede ithalat fiyatı ortalama 222 $/Ton olarak oluşmuştu. 24 Kasım’da yapılan ikinci ihalede ise ithalat fiyatı 234 $/Ton oluşurken, dün yapılan ithalat ihalesinde ise 261 $/Ton’dan oluştu. (Bu fiyatlara taşıma ve liman maliyetleri dahil değil)

ARPA 45 GÜNDE 27 DOLAR ARTTI 

Buna göre TMO’nun ithal ettiği arpa fiyatı 45 günde 27 dolar birden arttı. Taşıma ve liman maliyeti dahil edildiğinde yurtdışından ithal edilecek arpanın Türkiye’ye maliyeti ortalama 2.070 lira olacak.

İTHAL MISIR 18 DOLAR ARTTI

Diğer yandan 24 Kasım’da yapılan ithalat ihalesinde mısır ortalama 249 dolardan ithal edilirken, dün yapılan ihalede ise 267 dolardan ithal edilecek. Buna taşıma ve liman maliyeti dahil edildiğinde ithal edilecek mısırın Türkiye’ye maliyeti ortalama 2.1 lira olacak.  

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 20:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali dag
Ali dag - 12 ay Önce

Herkez ektiğini biçer çiftçiyi desteklemez seniz dünyada arardurursunuz

emre sen
emre sen - 12 ay Önce

kaçtan gelirse gelsin tmo gelen arpayı 400 lira indirimle içeriye dağıtmadı mı bu nasıl mantıktı zararına böyle bir şeyi neden yaparlar

Nedim kara
Nedim kara - 12 ay Önce

Hani tarım bakanı pakdemirli tahıl ürününe bu yıl ihtiyaç yok diyordu. İthal yapılmayacak diyordu. Ne oldu bakan bey siz o dönemde yazdım cumhurbaşkanımızı yanıltıyorsun, şimdi ithal ediyorsun orada oturma HEMEN İSTİFA ET, kimse sizi sevmiyor, ülkeye zarar verme

Ali dag
Ali dag @Nedim kara - 12 ay Önce

Nedim bey bunlar yalancı hz.ömer bunları bekliyor sonzamanlarda pek adaletten bahseden yok ama

banner251