Türkiye ile tarihi bağları kuvvetli olan Pakistan'da tarım

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Pakistan ziyareti, Pakistan’daki tarımsal faaliyetleri gündeme getirdi. Türkiye ile tarihi bağları bu kadar kuvvetli olan Pakistan ekonomisinde tarımın yeri ne? Nasıl bir tarımsal faaliyet uygulanıyor? Pakistan tarım alanları küçük işletmelerden mi oluşuyor? Pakistan’da hangi tarımsal ürünler üretiliyor? Hayvancılık faaliyetleri ne durumda? 

Türkiye ile tarihi bağları kuvvetli olan Pakistan'da tarım
banner200

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pakistan Ulusal Meclisi'nde yaptığı konuşmasında Pakistan halkının Kurtuluş Savaşı sırasında ekmeğinden artırarak gönderdiği yardımları unutmadığını belirterek, “İşte şimdi de bizim için Keşmir odur. Dün Çanakkale bugün Keşmir. Her türlü baskıya rağmen Türk milletini yalnız bırakmayan kardeşlerimizi unutmayacağız” dedi. 

Güney Asya ülkelerinden olan Pakistan, Hint Yarımadası’nın kuzeybatısında yer alır. Ülkenin batısı ve kuzeyi Himalaya Dağları’nın uzantılarından oluşmaktadır. Pakistan’ın başlıca platoları batıda ve kuzeyde yer almaktadır.

Ülkenin doğusunda İndus Nehri’nin oluşturduğu ova ve delta bulunmaktadır. Ülkenin önemli bir kısmı muson ikliminin etkisindedir. Pakistan’ın doğusunda Tar Çölü yer almaktadır. Ülkenin kuzeyi ve doğusundaki dağlık alanlarda karasal iklim koşulları etkilidir.

Pakistan’ın ekonomik sektörleri içinde tarım önemli bir yere sahiptir. Ülke millî gelirinin beşte birinden fazlası, tarımdan elde edilmektedir. Çalışan nüfusun yarısına yakını tarım sektöründe istihdam edilmiştir.

Pakistan’da tarım alanlarının yarısından azı küçük işletmeler hâlindedir. Ekilebilir arazinin %60’ı büyük toprak sahiplerinin elinde bulunmaktadır.  Bu büyük toprak sahipleri aynı zamanda ülkedeki sulama sistemlerinin de önemli bir kısmına sahiptir. Buna rağmen tarımda daha çok geleneksel yöntemler uygulandığından büyük işletmelerdeki verim de düşüktür.

Pakistan’daki tarım alanları, üretim yapılan döneme göre ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan biri mayıstan kasıma, diğeri kasımdan mayısa kadar olan dönemdir. Pamuk, pirinç ve şeker kamışı tarımı mayıs ile kasım ayı arasında yapılmaktadır. Ülke, dünyanın en fazla pamuk üreten ülkeleri arasında yer almaktadır. Pakistan’da tekstil sanayisi gelişmiş olduğundan üretilen pamuğun önemli bir kısmı, bu alanda ham madde olarak tüketilmektedir.

Pakistan’da buğday ve yağlı tohumların ekildiği dönem ise kasım ile mayıs arasıdır. Pakistan’daki sulama kanallarının büyük bir kısmı, ülkenin İngiliz egemenliğinde bulunduğu dönemde İngilizler tarafından yapılmıştır. Ülkede, sulama altyapısı yetersizdir ve toprak erozyonu fazladır. Bunlardan dolayı tarım alanlarının üçte birinde verim düşüktür. Bunların yanı sıra daha çok gelir elde etmek isteyen çiftçilerden bazıları, elverişli olmayan topraklarda, bu topraklara uygun olmayan tarım ürünleri yetiştirmektedirler.

Pakistan’da tarımdan elde edilen gelirin yaklaşık yarısı hayvancılıktan sağlanmaktadır. Ülkedeki toprakların %7’sine yakını çayır ve meralardan oluşur. Keçi, koyun, manda ve sığır ülkede beslenen hayvanların başlıcalarıdır.

Beslenen hayvan sayısı fazla olduğu hâlde hayvancılık geleneksel yöntemlerle yapıldığından verim düşüktür. Pakistan’daki önemli ekonomik etkinliklerden biri de balıkçılıktır. Balık yönünden zengin olan ülkede kıyı balıkçılığı yapılmaktadır.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
mükremin türker
mükremin türker - 1 yıl Önce

biz yozgatlı olarak üç dönem destekledik ama siz yorumları kulak ardı ettiniz sizin Allah belanızı versin benim herşeyimi denizbank elimden aldı siciliniz bozuk diye ziraattan kıredi vermediniz benim 20 senelik birikintimi elimden aldı çocuklarınızdan çıksın inşAllah tarım bakanı genç çifçiye 300 koyun veriyomuş lan elindeki çifçiyi batırdın 10 aileye versene çifçi düşmanı

Avni
Avni - 1 yıl Önce

Cinde balık halinden yayılan bir virüsten milyonlarca insanın etkilendiği düşünüldüğünde gıda denetimlerinin ne kadar önemli olduğu anlaşılmaktadır. Ancak ülkemizde yeteri kadar üzerinde durulmamaktadır. Gıda kontrol teşkilatının emniyet , sağlık gibi teşkilatlanıp çok titiz çalışmalar yapılması gerekiyor. Bugün hiç bir kurum diğer kurumun işine karışmamasına ragmen tarım bakanlığının yetki alanında olmasına rağmen zabıta gıda üretim yerlerini denetliyor , emniyet kaçak içkinin peşine düşüyor , jandarma kaçak et depoları tespit ediyor... tarım bakanlığının acil olarak konuyu gündeme alıp yeniden yapılanması gerekiyor aksi takdirde kanser olan , hormonal dengesi bozulan , çaresiz hastalıkların derdine düşen bir nesil yetişecektir.

banner151

banner251