Türkiye'de üretilen 68 bin ton tütünün 17 bin tonu Denizli'de üretiliyor

Denizli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Türkiye'de üretilen 68 bin ton tütünün 17 bin tonunun Denizli'de üretildiğini belirterek, "En fazla tütün üretimi yapılan il Denizli olurken Denizli’yi 15.998 ton ile Manisa, 8.798 ton ile Adıyaman illeri takip etmiştir" denildi.

Türkiye'de üretilen 68 bin ton tütünün 17 bin tonu Denizli'de üretiliyor
banner282

Türkiye’nin tütün üretiminde lider konumda bulunan Denizli’de 2020 sezonunda hasat, Eylül ayı sonunda tamamlanacak. Denizli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: “İlimiz tütün üretimi bakımından elverişli toprak ve iklim özelliklerine sahiptir. Son yıllarda alternatif ürün olarak kekik ve adaçayı gibi ıtri ve tıbbi bitkiler ile çerezlik ayçiçeğinin tütün üretim alanlarına girmesiyle tütün üretici sayısı ve üretim alanlarında azalmalar olmasına rağmen Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2019 yılı Bitkisel Üretim İstatistiklerine göre tütün üretiminde Denizli liderliğini sürdürmektedir. 

İlimizde üretilen İzmir menşe yaprak tütünler şark tipi (oryantal) tütün sınıfındadır. Bu tütünler aromatik ve kalite özellikleri yüksek tütün grubundadır. Ege Bölgesinde üretilen tütünlerin bir kısmı Ülkemizdeki sigara sanayisinde kullanılmaktadır. Geriye kalan kısmı ise ihraç edilmektedir. 

Türkiye’de üretilen 68.224 ton tütünün 17.112 tonu Denizli’de üretilmiştir. En fazla tütün üretimi yapılan il Denizli olurken Denizli’yi 15.998 ton ile Manisa, 8.798 ton ile Adıyaman illeri takip etmiştir. İlimizde tütün üretimi yazılı sözleşme esasına göre yapılmakta olup, 2020 yılında 10 tütün şirketi üreticilerle sözleşme yapmıştır. Tütün şirketleri üretim döneminde kendi üreticilerine avans ödemesi yapmakta ve üretimleri takip etmektedirler. 7 nevi üzerinden yapılan sözleşmelerde ve 1. Nevi fiyatı 27-28 TL olarak yer almaktadır. 

Üreticilerimiz Ekim ve Kasım aylarında tütünlerine tasnif ve kutulama işlemi yapacak, Aralık ayında şirketlerin kalite ve rekolte tespiti ile Ocak ayında alım ve ödeme işlemleri ile sona erecektir. İlimizin gayrisafi üretim değerlerine göre tütün 3. sırada yer almakta olup. İl ekonomisine 2020 yılında 365 milyon TL gelir sağlayacağı tahmin edilmektedir."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151